بازداشت ۵ تن از دراویش گنابادی در یک‌هفته اخیر

براساس اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر» در بازه زمانی ۲۷آبان تا ۱آذر،‌ دستکم ۵ نفر از دراویش گنابادی در شهرهای مختلف ایران به دست ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

در شهر آبدانان در ایلام، دو برادر به نام‌های «امین فرضی» و «محمد فرضی»، از دراویش گنابادی بازداشت شده‌اند.

به گفته یک فرد آگاه، ماموران اطلاعات سپاه استان ایلام، حوالی ساعت ۳ بامداد روز ۲۷آبان با ایجاد رعب و وحشت به منزل شخصی این دو برادر یورش برده و بدون ارائه حکم بازداشت یا حکم ورود به منزل، هر دوی آن‌ها را به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ایلام منتقل کرده‌اند.

محمد فرضی صاحب یک فروشگاه پرده‌سرا در آبدانان و برادرش امین مهندس ساختمان است.

از دلیل بازداشت و اتهامات انتسابی به این دو شهروند اهل آبدانان تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعاتی به دست نیامده است.

علاوه‌بر این، براساس اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، یک درویش گنابادی دیگر به نام «مجتبی عباسی» ۳۸ ساله و از شهروندان گناوه، در تاریخ ۲۹آبان۱۴۰۱ به دست ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده است.

روز ۱آذر نیز، خبر بازداشت «فائزه عبدی‌پور» از فعالان صنفی دانشجویی سابق و دانش‌آموخته کارشناس علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی به دست ماموران لباس شخصی و انتقال او به مکانی نامعلوم، منتشر شد.

فائزه عبدی همسر «محمد شریفی مقدم»، درویش گنابادی زندانی است که در پی فاجعه گلستان هفتم و سرکوب گسترده دروایش از سال ۱۳۹۷ تاکنون، بدون دریافت مرخصی در زندان است.

خانم عبدی‌پور نیز پیش از این سابقه احضار به دستگاه قضایی ایران را در کارنامه دارد.

منابع آگاه می‌گویند یورش ماموران لباس شخصی به منزل این فعال دانشجویی سابق با خشونت و ضرب‌وشتم وی همراه بوده و منزل او نیز تفتیش شده است.

از محل نگهداری و نهاد بازداشت کننده خانم عبدی‌پور نیز اطلاعی در دست نیست.

هم‌زمان با بازداشت فائزه عبدی‌پور در گرگان، بعضی منابع خبری از بازداشت «سعید سلطان‌پور» درویش گنابادی ساکن کرج خبر دادند.

«ابراهیم الله‌بخشی» از دراویش گنابادی فعال در حوزه حقوق‌بشر، با انتشار توییتی در حساب کاربری خود گفت که آقای سلطان‌پور که پیشتر در سال ۱۳۹۶ در وقایع گلستان هفتم زندانی و تبعید شده بود، روز گذشته در شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری بازداشت شده است.

منزل سعید سلطان‌پور در کرج نیز به دست نیروهای امنیتی تفتیش و کلیه وسایل الکترونیک او ضبط شده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

احضار نعمت ریاحی از درویشان گنابادی به دادسرای امنیت تهران

بنا بر اطلاع «ایران‌وایر»، درست یک روز پس از آن‌ که «نعمت ریاحی»، از درویشان گنابادی ویدیویی در اعتراض به بی‌توجهی دستگاه قضایی نسبت به رسیدگی درمانی به «مصطفی عبدی»، دیگر درویش گنابادی که در زندان است منتشر کرد، به دادسرای امنیت تهران احضار شده است.

اخبار

وخامت حال مصطفی عبدی از دراویش گنابادی در زندان

«مصطفی عبدی»، درویش گنابادی و از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور» که در جریان واقعه گلستان هفتم در اسفند ۹۶ بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود در زندان بر اثر ابتلا به کرونا در وضعیت وخیم جسمانی رها شده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021