ادامه اعتراضات سراسری در زاهدان پس از خطبه‌های انتقادی مولوی عبدالحمید

امروز جمعه ۱۴بهمن ماه، در ادامه روال هر جمعه در زاهدان، معترضین پس از خطبه‌های انتقادی مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، به خیابان‌ها آمدند و شعار دادند.

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان تاکید کرده که: «فشار آوردن به زندانی حرام است» و گفته است:«زندانی را نباید تحقیر و اذیت کرد. باید به هر انسانی احترام گذاشت. همه انسان‌ها کرامت دارند. این کارها را دین نمی‌گوید.»

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی همچنین گفته است که: « نباید به زندانی توهین کرد. اعتراف اجباری ضایع کردن حق زندانی است. این تعلیم اسلام و دین نیست.»

آقای عبدالحمید با انتقاد از رویه جمهوری اسلامی در برخورد با منتقدان گفت: «منتقدان را زندانی نکنید. انتقاد علاج کشور است. بیشترین مشکل از این پیدا شده که درهای انتقاد بسته شده است. اهل قلم و روزنامه نگاران باید آزاد باشند که اشکالات را بیان کنید.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین گفته: «اگر مردم حکومت را نخواهند، (حکومت) ارزشی ندارد.ارزش یک حکومت، خدمت به خلق و گرفتن حق مظلوم است»

آقای عبدالحمید با اشاره به ملاقات هفته اخیرش با سیصد نفر از مجروحان «جمعه خونین» زاهدان گفت: «بعضی‌ها چشم ندارند، پایشان قطع شده است. قطع نخاع شده‌اند. عاملین این اقدامات باید محاکمه شوند.»

پس از اقامه نماز جمعه خیل کثیری از مردم زاهدان با حضور در خیابان، شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی، رهبر و سپاه و بسیج سر دادند. این اعتراضات با وجود سرکوب شدید حکومت و جو سنگین امنیتی در زاهدان همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش‌های اولیه معترضین شعارهایی مانند «این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت»، «مرگ بر خامنه ای» و «تجاوز جنایت مرگ بر این ولایت» سر می‌دهند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

مولوی عبدالحمید: ملت ایران مخالف اعدام است

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه امروز،هفتم دی‌ماه، گفت: «ملت ایران مخالف اعدام است. ملت ایران اعدام را نهی می‌کند و اعدام را برای هیچ جای ایران و جهان نمی خواهد.»

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021