قبول کفالت سیاسی مهوش ثابت و فریبا کمال آبادی

سازمان بین المللی حقوق بشر در آلمان IGFM اعلام کرد که مارکوس گروبل، نماینده پارلمان آلمان و کمیسر سابق دولت فدرال برای آزادی و برابری حقوق ادیان در جهان، کفالت سیاسی دو زندانی عقیدتی به نام‌های فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت را به عهده گرفت.

در اعلامیه سازمان مذکور آمده است: «این دو زن ایرانی از اعضاء جامعه بهایی ایران هستند که در ۳۰ آبان ۱۴۰۱ پس از یک جلسه غیرعلنی دادگاه بدون داشتن حق وکیل هر کدام به ده سال حبس تعزیری محکوم شدند. سلامت جسمانی و روانی مهوش ثابت (۶۹ ساله) و فریبا کمال آبادی (۶۰ ساله) در خطر جدی قرار دارد. ما خواهان آزادی بی قید و شرط و رسیدگی فوری پزشکی به وضعیت آنان هستیم»

قابل ذکر است که مهوش ثابت و فریبا کمال آبادی در روز یکشنبه ۹ مردادماه سال جاری در منازل شخصی خود توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شدند. این دو شهروند بهایی پس از ۱۳۰ روز حبس در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین و بدون داشتن اجازه ملاقات با خانواده در دادگاهی یک ساعته در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری به اتهام اداره جمعیت (جامعه بهایی) به قصد بر هم زدن امنیت کشور، محاکمه و هر کدام به ده سال حبس تعزیری محکوم شدند.

این اتهام در حالی به این دو شهروند بهایی نسبت داده شد که آنان در زمان دستگیری هیچ مسئولیتی در جامعه بهایی ایران نداشتند.

بنا به اعلام جامعه جهانی بهایی، بیشتر وقت دادگاه یک ساعته این دو زن بهایی به توهین و تحقیر قاضی به آن‌ها گذشت و قاضی به آن دو، به دلیل اینکه از حبس قبلی خود «درس نگرفته‌اند» پرخاش کرد.

یادآوری می‌شود که مهوش ثابت و فریبا کمال آبادی برای دومین مرتبه به اتهام مدیریت جامعه بهایی ایران دستگیر شده‌‌‌اند. آنان یک دوره محکومیت ده ساله را طی سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ در زندان اوین گذرانده‌اند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021