دو ماه بلاتکلیفی ساناز تفضلی، شهروند بهایی در زندان مشهد

ساناز تفضلی، شهروند بهایی بیش از ۶۰ روز است که بلاتکلیف در بند پنج زنان در زندان وکیل آباد مشهد بازداشت است. این شهروند بهایی در حالی بیش از دو ماه در زندان نگه داشته شده که ۳۰ روز پیش با درخواست وثیقه او موافقت شده و دادسرا هم وثیقه را دریافت کرده ولی تا کنون از آزادی او ممانعت شده است.

ساناز تفضلی در تاریخ یک آذر ۱۴۰۱ در اتومبیل شخصی در خیابان نزدیک منزلش در شهر مشهد دستگیر شد. او را پس از تفتیش منزل به اداره اطلاعات مشهد منتقل کردند. این شهروند بهایی پس از ۳۸ روز حبس انفرادی از اداره اطلاعات به زندان وکیل آباد منتقل شد. در طی این مدت، همسر و دو فرزندش هم مورد بازجویی قرار گرفتند.

مدت کمی بعد از انتقال خانم تفضلی به زندان وکیل آباد، بازپرس پرونده برای او قرار وثیقه صادر می‌کند. خانواده‌ی او وثیقه را به دادسرا می‌سپرند و دادسرا هم نامه‌ی آزادی ساناز تفضلی را به زندان می‌فرستد. اما پس از مراجعه‌ی خانواده به زندان معلوم می‌شود که بازپرس نامه‌ی دیگری به زندان نوشته و قرار آزادی وی را لغو کرده است.

نکته دیگری در پرونده این شهروند بهایی قرار وثیقه سنگینی است که برای او تعیین شده است. بر اساس قانون، مبلغی که دادگاه برای وثیقه تعیین می‌کند باید متناسب با نوع جرم ارتکابی باشد. ساناز تفضلی متهم به تبلیغ علیه نظام شده است ولی برای او قرار وثیقه سنگین معادل ده میلیارد تومان صادر شده است. بنابر اصل ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی هر کس علیه نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید به حبس از سه ماه تا ‌یک سال محکوم خواهد شد.

قابل ذکر است ساناز تفضلی، جوان محروم از تحصیل بهایی در سال ۱۳۹۱، یک دوره محکومیت شش ماهه را به اتهام تبلیغ علیه نظام در زندان وکیل آباد مشهد گذرانده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

ممانعت از آزادی ساناز تفضلی پس از تودیع وثیقه

بر اساس خبر رسیده به ایران وایر، در حالی‌که سند وثیقه ساناز تفضلی از سوی دادگاه پذیرفته و برگه آزادی او از زندان وکیل آباد مشهد صادر شده است، مسئولین زندان به دلیل مخالفت سلیمانی، بازپرس پرونده از آزادی او خودداری کرده‌اند.

اخبار

بازداشت ساناز تفضلی، شهروند بهایی در مشهد

بنا به گزارش رسیده به «ایران‌وایر»، صبح روز سه‌شنبه ۱آذر ۱۴۰۱، یک شهروند بهایی ساکن مشهد به نام «ساناز تفضلی(روحی)» هنگامی‌که در اتومبیل شخصی در حال تردد در شهر بوده، توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021