دومین روز اعتراضات در گالیکش گلستان

شهروندان گالیکش گلستان در حمایت از «مولوی گرگیج»، روحانی شناخته شده اهل سنت، امروز برای دومین روز پیاپی مقابل خانه او تحصن کرده و خیابان‌های منتهی به آن را مسدود کردند.

«کمپین فعالین بلوچ» گزارش کرده است که این معترضان از شامگاه یک‌شنبه ۲۵دی‌۱۴۰۱، در اطراف خانه این امام جمعه چادر برپا کرده و تحصن کرده‌اند.

حامیان این روحانی اهل سنت، خواهان «لغو کتبی حکم احضاریه او» هستند و اعلام کرده‌اند که تا زمانی که خواست آن‌ها محقق نشود، به تجمع و تحصن خود ادامه خواهند داد.

پس از احضار مولوی گرگیج به دادگاه ویژه روحانیت، صدها تن از مردم بلوچ و ترکمن مقابل خانه این پیشوای مذهبی تجمع کرده و مانع از رفتن او به دادگاه شدند.

کمپین فعالان بلوچ به نقل از یک منبع مطلع نوشته است: «نیروهای سپاه و نظامی جهت ایجاد ترس و وحشت و متفرق کردن مردم از مقابل منزل مولانا گرگیج، بامداد امروز ۲۶دی، در جاده اصلی گالیکش که در نزدیکی منزل مولانا گرگیج است، اقدام به شلیک تیر هوایی کرده‌اند؛ اما مردم همچنان حضور دارند و از تحصن و تجمع دست نکشیدند.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تجمع معترضان مقابل منزل مولوی گرگیج در اعتراض به احضار این روحانی

روز یکشنبه۲۵دی‌، گروهی از مردم گالیکش در استان گلستان، مقابل خانه مولوی «محمدحسین گرگیج»، روحانی اهل سنت تجمع کرده و با سر دادن شعار، خواهان لغو احضار او به دادگاه ویژه روحانیت شدند.

در ویدیوهایی که از این تجمع منتشر شده است، معترضان شعارهایی مانند «لغو احضاریه» و «مولانای باغیرت، حرف تو حرف ملت» سر می‌دهند.

اخبار

عزل مولوی گرگیج، استمرار یک پرو‌ژه‌ چهل ساله

«توهین به مقدسات» یکی از ده‌ها کلیدواژه‌ای است که جمهوری‌ اسلامی در طول سال‌های گذشته از آن‌ها برای حذف مخالفان و منتقدان خود استفاده کرده است. مساله‌ای که علی‌رغم اعتراضات و ایرادات بسیاری که از سوی حقوق‌دانان و حتی برخی مقامات مذهبی، بر آن وارد آمده است، همچنان بازار خود را در فضای امنیتی نظام جمهوری‌ اسلامی حفظ کرده است. کم نبوده‌اند روشنفکران، فعالان سیاسی و مدنی، روزنامه‌نگاران و روحانیانی که در طول این سال‌ها با چنین اتهام‌ها و برچسب‌هایی به انزوا رفته و از دایره‌‌ تاثیرگذاری اجتماعی حذف شده‌اند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021