امام جمعه اهل سنت زاهدان خواستار رفراندوم با حضور ناظران بین‌المللی شد

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه این شهر در روز ۱۳ آبان، خطاب به حکومت گفت: «الان اکثریت مردم ناراضی‌اند. اگر قبول ندارید، یک رفراندوم با حضور ناظران بین‌المللی برگزار کنید و نتیجه آن را بپذیرید.»

او ادامه داد: «ملتی را که ۵۰ روز است در خیابان‌ها اعتراض می‌کند، نمی‌توانید با کشتن و زندان و زدن، عقب برانید.»

اسماعیل‌زهی از حوزه‌های علمیه قم و مسوولان امر خواست صدای فریاد مردم را بشنوند.

او به اعتراضات سراسری مردم ایران اشاره کرد و گفت: «این مردم خون دادند و کشته دادند؛ نمی‌توانید اینها را عقب برانید.»

او از تبعیض نسبت به زنان گفت و ادامه داد: «قانون باید در این مدت تغییر می‌کرد و به روز می‌شد اما همان قانون ۴۰ و چند سال پیش هم اجرا نشده است و نسبت به زنانی که امروز در اعتراضات بیشترین فریاد و صدا از آن‌هاست، تبعیض‌های فراوانی روا داته ش.»قرار گرفتند

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه اعتراضات سراسری امروز ایران و فریادهای مردم را «نتیجه تبعیض و نابرابری در حق زنان» دانست و گفت: «به این زنان بی مهری شده؛ البته که گرسنه هم هست و تحقیر هم شده. اما وقتی از همه چیز محروم است و فقط پوشش سرش برای حاکمیت مطرح است، روسری آتش می‌زن.»

این عالم اهل سنت سیستان و بلوچستان، بر این‌که «زنان در ایران از حجاب متنفر شده‌اند»، تاکید کرد و گفت این خشم عمومی و تنفر و بغض نسبت به دین به دلیل عملکرد حکومت است.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی اما در بخش دیگری از خطبه‌های خود به گرفتن «اعترافات اجباری» و مجازات برگشت‌ناپذیر اعدام اعتراض کرد و گفت: «چه‌قدر به قوه قضاییه هشدار داده شد درباره این اعدام‌ها که خلاف سیره اسلام است؛ این اعدام‌ها را از کجا آوردید که هر چیزی را محاربه می‌دانید و برایش مجازات اعدام در نظر می‌گیرید؟ چه جوانانی برای مواد مخدر اعدام شدند. این‌ها به ضرر اسلام و ایران است.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین پخش اعترافات اجباری را باعث مشتعل‌تر شدن خشم و اعتراضات مردم دانست.

او خطاب به حکومت با اشاره به این‌که در این سال‌ها «کشور را امنیتی کردید و دست نظامی‌ها دادید»، گفت: «به خواسته جمهور که اصل و محور است، تن بدهید.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

مولوی عبدالحمید: این نیروها که از بیت‌المال روزی می‌خورند کجا آموزش دیدند

مولوی عبدالحمید در نماز جمعه این هفته اهل سنت زاهدان گفت که به خانواده کشته‌شدگان جمعه خونین زاهدان پیشنهاد پول داده شده و آن‌ها رد کرده‌اند و گفته‌اند: «پول نمی‌خواهیم، عزت ما باید حفظ شود.»

اخبار

درخواست جمعی از علمای اهل سنت کردستان: رفراندوم برگزار کنید

جمعی از علما، اساتید دینی و امامان جمعه اهل سنت کردستان (ماموستایان) با انتشار ویدئویی اعلام کردند: «خواهان برگزاری رفراندومی با سازوکار اجرایی مقبول مردم و با حضور معتمدان و رهبران دینی و ملی و همچنین با نظارت نهادهای بین‌المللی بی‌طرف جهت برون‌رفت از وضعیت کنونی هستیم.»

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021