اعتراضات مردمی؛ بهانه‌ جدید نظام برای افزایش فشار بر بهاییان

کیان ثابتی: در هفته‌های اخیر، تعداد زیادی از شهروندان بهایی هم‌زمان با اعتراضات مردم دستگیر شدند. برخی از دستگیرشدگان در منازل شخصی، و برخی هم در خیابان بازداشت شدند. اکثر دستگیرشدگان بهایی مانند بسیاری از بازداشت‌شدگان اعتراضات، بدون اتهام مشخص و ملاقات با خانواده، بلاتکلیف در زندان‌ها نگه داشته شده‌اند. جمهوری اسلامی بارها در اعتراضات مختلف برای انحراف افکار عمومی، دست به بازداشت گسترده شهروندان بهایی زده است این‌بار نیز شهروندان بهایی زیادی در سراسر ایران بازداشت شده‌اند.
***

 تاکنون جامعه جهانی بهایی در رابطه با بازداشت شهروندان بهایی، هم‌زمان با اعتراضات سراسری در ایران، اظهار نظر رسمی نکرده است. هرچند هر کدام از نمایندگان جامعه جهانی بهایی، توییت‌هایی را به زبان‌های فارسی و انگلیسی در رابطه با اعتراضات مردمی و سرکوب‌های حکومتی در صفحات شخصی خود منتشر کردند.

«پدیده ثابتی»، یکی از سخنگویان  جامعه جهانی بهایی در توییتی نوشته است:

«غم از دست‌دادن فرزند کابوس بزرگی است. التماس و دعای من برای آرامش روح و روان والدین داغدار و برقراری #عدل و #انصاف و #برابری در #ایران.»

یا «سیمین فهندژ»، از دیگر اعضای جامعه جهانی بهایی توییت کرده است:

«مشاهده این همه درد و رنج در #ایران  قلب مرا می‌شکند، این شاهد زنده‌ای است که همه مردم در هر کجا که هستند، قلب‌هایشان برای #عدالت و برابری می‌تپد.»

۴۳ سال آزار؛ از کودک کشی و اعدام، تا محرومیت از تحصیل

اعضای جامعه بهایی ایران، از آسیب دیده‌ترین اقشار در بین ایرانیان هستند. آنان از همان روزهای نخستین پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با شدیدترین حملات از سوی سردمداران حکومت و عواملش مواجه بوده‌اند. اموال و منازل تعداد زیادی از بهاییان مصادره شد، قبرستان‌های بهاییان در کلیه شهرهای ایران تخریب و مصادره شد، روستاییان بهایی از زمین‌های آبا و اجدادی خویش بیرون رانده شدند و خانه‌ها و زمین‌هایشان به تصرف درآمد.

منازل و حیوانات بسیاری از این روستاییان به آتش کشیده شد و حتی چند تن از این روستاییان کهنسال را آتش زدند و به قتل رساندند. بهاییان از کلیه مشاغل دولتی اخراج شدند و اخراج اساتید و دانشجویان بهایی از دانشگاه‌ها و محرومیت از تحصیلات عالیه دانشگاهی، از دیگر فشارها به بهاییان در وطن‌شان بوده است.

در زمان جنگ، بهاییان مانند سایر هم وطن‌هایشان به خدمت سربازی گسیل و تعدادی زیادی از آن‌ها، شهید، معلول و اسیر شدند، ولی جمهوری اسلامی هیچ فرد بهایی را به عنوان شهید، اسیر و مجروح جنگی نپذیرفت و نام آن‌ها را از فهرست بنیاد شهید حذف کرد.

 بیش از یک دهه، بهاییان ممنوع خروج بودند و به هیچ شهروند بهایی پاسپورت داده نشد. در ۴۳ سال گذشته بیش از ۲۰۰ تن از پیروان آیین بهایی توسط جمهوری اسلامی، اعدام و به قتل رسیدند. هزاران بهایی بازداشت و دوره‌ای از زندگی خود را به‌خاطر اعتقادات‌شان به آیین بهایی، در زندان‌های جمهوری اسلامی گذراندند.

کودک کشی، جنایتی که در هفته‌های اخیر بارها عوامل جمهوری اسلامی مرتکب آن شده‌اند، در جامعه بهایی ایران بیش از چهل سال سابقه دارد. «مونا محمودنژاد»، اولین کودک- دختر در ایران است که طبق رای حاکم شرع شیراز در سن ۱۶ سالگی به اتهام بهایی بودن به جوخه اعدام سپرده شد. این کودک بهایی، احتمالا تنها کودک در تاریخ نظام اسلامی است که به طور رسمی زیر سن قانونی اعدام شد. «بابک طالبی» و «پیمان سبحانی»، از دیگر کودکان بهایی هستند که در چهار دهه گذشته به قتل رسیدند.

برخورد با بهاییان، از روش‌های حکومت برای خاموش کردن اعتراضات

انحراف افکار عمومی از جمله روش‌هایی است که جمهوری اسلامی هر زمان با اعتراضات مردمی مواجه شده، از آن استفاده کرده است. حکومت ایران در این سال‌ها سعی کرده تا در بحبوحه همه‌ اعتراضات، با پیش کشیدن موضوعات دیگر از شدت اعتراضات بکاهد.

در نخستین روزهای اعتراضات اخیر، دولت ایران، بار دیگر برای منحرف کردن افکار‌ عمومی و ایجاد تفرقه در صفوف مردم، موضوع بهاییان را پیش کشید.

در ابتدا، وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای به تاریخ ۸مهر۱۴۰۱، بیان کرد که بهاییان «ورود پر حجمی به صحنه‌های آشوب و اغتشاش» داشتند و بر همین مبنا، سه نفر از سران بهاییت و دو نفر از تیم رسانه‌ای آن‌ها بازداشت شده‌اند.

اطلاعیه مزبور، هیچ توجهی را به خود جلب نکرد و وزارت اطلاعات برای اثبات ادعایش، با ایجاد اکانت‌های غیرواقعی (فیک) در توییتر، برای مثال، فراخوانی با مُهر رسانه ایران اینترنشنال از سوی بهاییان برای روزهای جمعه و شنبه ۲۲ و ۲۳ مهر منتشر کرد. این ترفند حکومت هم بی‌تاثیر بود و به‌جز شکست، دستاورد دیگری برای بانیان طرح مذکور نداشت.

واکنش جامعه جهانی بهایی به اعتراضات ایران

هم‌زمان با اعتراضات مردمی، نمایندگان جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل، اقدامات گسترده‌ای را در جهت انعکاس نقض آشکار حقوق‌بشر در ایران، در این نهاد بین‌المللی و پارلمان اروپا انجام دادند. فعالیت‌های آنان در سایت‌ رسمی جامعه بهایی به زبان انگلیسی، و صفحات توییتر نمایندگان جامعه بهایی قابل رویت است.

تصویب قطعنامه کمیته سوم سازمان ملل منتشره در ۱۶نوامبر۲۰۲۲، که از ایران می‌خواهد به حقوق‌بشر همه شهروندانش احترام بگذارد، از جمله این اقدامات است. این قطعنامه در ماه آینده برای تصویب نهایی به مجمع عمومی سازمان ملل ارسال خواهد شد.

توییت زیر به زبان‌های مختلف در صفحه همه‌ی نمایندگان جامعه جهانی بهایی مشاهده می‌شود. شاید این جملات که بر روی نقشه ایران نوشته شده است، موضع غیر رسمی جامعه بهایی در قبال اعتراضات امروز ایران دانست:

«مشاهده موارد بی‌عدالتی و اندوه عمیق بسیاری از مردم ایران، البته بر وجدان بیدار سنگینی می‌کند و قلب هر ناظر منصفی را آکنده از حزن و تاسف می‌سازد و طبیعتا احساس هم‌دلی را برمی‌انگیزد. وقت آزادی عقیده، توافق علم و دین، خرد و ایمان، آزادی زنان، دوری و بیزاری از هر نوع تعصب، احترام متقابل افراد و دولت‌های مختلف و در حقیقت، عصر وحدت و اتحاد تمامی نوع بشر فرا رسیده است.»

بهاییان بازداشت شده در هفته‌های اخیر

در هفته‌های اخیر تعدادی از شهروندان بهایی بازداشت شده‌اند. از این تعداد، برخی آزاد شده‌اند و بعضی هم‌ گم‌نام هستند و خانواده‌های آنان تمایلی به اعلام نام آن‌ها ندارند.

اسامی زیر شامل بهاییانی است که در زمان تهیه گزارش بازداشت هستند:

تهران: سپهر ضیایی- آیدا راستی- بدیع خاضعی- حامی بهادری- آرش زمانی و ارمغان ذبیحی مقدم (همسرش)

شیراز: پریسا روحی زادگان- لیلی کرمی- سامان خادم-

کرج: پیام ولی- پویا صراف (انتقال به شیراز)

مشهد- سیروس ذبیحی مقدم-

ساری: میلاد سنایی

اصفهان: پروا بهداد

به این اسامی، می‌توان نام‌های فریبا «کمال آبادی»، «مهوش شهریاری»، «عفیف نعیمی»، «سامان استوار» و «کامیار حبیبی» که از مدت‌ها قبل از شروع اعتراضات مردمی دستگیر، و هم‌چنان بلاتکلیف در زندان‌های اوین و کرج بازداشت هستند، را اضافه کرد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

بازداشت پروا بهداد، شهروند بهایی ساکن اصفهان

ساعت ۹ شب دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱، ماموران وزارت اطلاعات به منزل یک شهروند بهایی به نام «پروا بهداد» ساکن بهارستان اصفهان یورش برده و این شهروند بهایی را پس از تفتیش منزل، دستگیر و به محل نامعلومی منتقل کردند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021