احکام سنگین دادگاه برای برگزارکنندگان کلیسای خانگی در تهران

سه شهروند نوکیش مسیحی در ایران به اتهام «تشکیل کلیسای خانگی» از سوی دادگاه انقلاب تهران با احکام سنگین محکوم شدند.

وبسایت «ماده ۱۸» که حامی مسیحیان در ایران است روز ‍پنج‌شنبه، ۱۵ اردیبهشت هویت یکی از این شهروند را «انوشاوان آودیان» اعلام کرده و آورده است که او به اتهام «تشکیل و اداره گروه غیرقانونی برای اقدام علیه امنیت ملی» به ده سال زندان و ده سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده است.

 هویت دو شهروند دیگر را «عباس سوری» و «مریم محمدی»، نوکیشان مسیحی اعلام کرده و گفته است که هر یک از آن‌ها نیز به اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی» به ده سال محرومیت از حقوق اجتماعی، ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی و ده سال عدم حق عضویت در گروه‌های اجتماعی و سیاسی محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش آقای سوری و خانم محمدی همچنین ممنوع‌الخروج و به مدت دو سال مجبور به زندگی خارج از محدوده استان تهران و استان‌های همجوار شده‌اند.

به گزارش «ماده ۱۸»، این سه نفر از جمله ۱۸ شهروندی بوده‌اند که ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ در حالی که در خانه یک شهروند مسیحی در محله نارمک تهران گرد آمده و مشغول عبادت بودند با یورش ۳۰ مامور وزارت اطلاعات، بازداشت و به بازداشتگاه اوین منتقل شدند.

«ایمان سلیمانی» وکیل آقایان محمدی و آودیان درباره احکام صادره در مورد موکلانش به هرانا گفته است که «هیچ‌گونه توجهی به دفاعیات صورت نگرفته» و «گردش کار ضابطین عیناً به‌عنوان رای صادر شده است.»

هر چند قانون اساسی جمهوری اسلامی آیین مسیحیت را به رسمیت شناخته است، در سال‌های گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی محدودیت‌های گسترده‌ای را برای اقلیت‌های مذهبی و تبلیغ سایر ادیان و مذاهب جز شیعه در ایران اعمال کرده‌اند.

چند سازمان حقوق بشری از جمله سازمان بین‌المللی «میدل ایست کانسِرن» و «آرتیکل ۱۸» در گزارشی که اوایل بهمن ۱۴۰۰ منتشر کرده بودند از «مجازات به دلیل ایمان» و ادامه «نقض گسترده» حقوق جامعه مسیحی ایران با وجود «انکار» مقامات جمهوری اسلامی خبر داده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط مسیحیانی شده بودند که با «اتهامات ساختگی» در بازداشت به‌ سر می‌برند.

 گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، «جاوید رحمان»، در بهمن ۱۴۰۰ از بازداشت دست‌کم ۵۳ مسیحی در سال گذشته میلادی خبر داده بود.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

گفتند تغییر دین از قتل هم بدتر است؛ وبینار ایران‌وایر درباره سرکوب نوکیشان

‌«ایران‌وایر» روز گذشته (دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰)، یک نشست وِیژه مجازی (وبینار) درباره سرکوب مسیحیان در ایران برگزار کرد. سه نوکیش ایرانی که از اسلام به مسیحیت گرویده‌اند و به این دلیل مورد آزار و اذیت قرار گرفته و زندان را نیز تجربه کرده‌اند و نیز «منصور برجی»، مدیر «موسسه ماده‌ ۱۸»، «مازیار بهاری» بنیان‌گذار و مدیر «ایران‌وایر» را در این نشست همراهی کردند و از تجارب خود حرف زدند.

اخبار

ادامه فشار بر اقلیت‌های دینی؛ تهدید و تبعید مسیحیان زندانی

در چند هفته‌ گذشته موارد متعددی از نقض حقوق شهروندی اقلیت‌‌های دینی، به‌خصوص نوکیشان مسیحی و بهاییان گزارش شده و برخوردهای امنیتی با آنان شدت گرفته است.
شمار زیادی از شهروندان نوکیش مسیحی و بهایی احضار و بازداشت شده‌اند و پرونده‌های بسیاری که دارای احکام تعلیقی بود، به جریان افتاده است.
علاوه بر مجازات‌ها و اتهاماتی مرسوم که جمهوری اسلامی عموما در مواجهه با بازداشت‌شدگان اقلیت‌های مذهبی به آن‌ها تکیه می‌کند، حالا خبرها حاکی از آن است که فشار بر نوکیشان مسیحی در زندان‌ها با تهدید به تبعید و مصادره اموال رو به افزایش است. تازه‌ترین فشارها بر ۹ نوکیش مسیحی محبوس در زندان اوین، با اختلال در روند دادرسی و تهدید به تبعید صورت گرفته است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021