بازداشت سه شهروند اهل سنت در اهواز

یک منبع مطلع به ایران‌وایر خبر داد که سه شهروند اهل سنت در اهواز توسط نهاد نامشخصی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند. به گفته این منبع آگاه آقایان عبد عذاری طرفی ۶۹ ساله، حسن نیسی ۶۶ ساله و مصطفی نیستی ۳۵ ساله از اهالی کوی مشعلی اهواز روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ هنگامی که به منزل یکی از دوستانشان دعوت شده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این منبع آگاه به ایران وایر می‌گوید: « اتهامی که به این شهروندان زده شده سنی بودن و تشکیل گروه است. موقع بازداشت هم بسیار با خشونت با آن‌ها رفتار کردند و به دست و پایشان زنجیر انداختند. هیچ توضیحی درباره اینکه از چه نهادی برای بازداشت آمده‌اند و این افراد را به کجا منتقل می‌کنند ندادند.»

در تارنمای استانداری خوزستان آمده است: «خوزستان با وجود تنوع فرهنگی و قومیت‌های مختلف – که خود یکی از ویژگی‌های این استان است- به‌تمامی مذهب شیعه دارند. غیراز شیعیان، تنها در شهر اهواز عده قلیلی از پیروان حضرت یحیای ذکریا (صابئین) در حاشیه رود کارون سکنی دارند و اغلب به کار زرگری مشغولند.»

علیرغم این‌که اغلب جمعیت عرب در خوزستان شیعه هستند اما در سال‌های اخیر، خبرهایی مبنی بر گرایش شهروندان شیعه‌‌مذهب و عرب، به مذهب اهل تسنن منتشر شده است.

مقامات جمهوری اسلامی به اشکال مختلف مخالفت خود را با  افزایش جمعیت اهل سنت در ایران ابراز کرده و به همین سبب با افزایش فشار بر آن‌ها تلاش می‌کنند مانع از این اتفاق شوند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

«حمزه درویش»، زندانی اهل سنت در پرونده‌ای جدید به حبس محکوم شد

شعبه ۱ دادگاه انقلاب رشت، «حمزه درویش»، زندانی سنی مذهب محبوس در زندان این شهر را از بابت پرونده‌ای جدید که در دوران حبس علیه او گشوده شده است، مجموعا به ۲۵ ماه و هفده روز حبس تعزیری محکوم کرد.

اخبار

کسری نوری، درویش زندانی از دانشگاه تهران اخراج شد

«دانشگاه تهران» با صدور نامه‌ای، «کسری نوری»، درویش گنابادی زندانی را اخراج و از تحصیل محروم کرده است.
«پوریا نوری»، برادر این زندانی عقیدتی تصویر این نامه را در صفحه توییتر خود منتشر کرده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021