آزادی موقت ۹ نوکیش مسیحی براساس رای شعبه دیوان عالی کشور

سازمان «ماده ۱۸» که درمورد مسائل مرتبط با نوکیشان مسیحی در ایران فعالیت می‌کند از آزادی موقت ۹ نوکیش مسیحی به قید وثیقه، و براساس حکم آبان ماه یکی از شعب دیوان عالی کشور که «تبلیغ مسیحیت و تشکیل کلیسای خانگی» را جرم ندانسته بود، خبر داده است.

بنابراین گزارش بهنام اخلاقی، بابک حسین‌زاده، عبدالرضا علی حق نژاد، شهروز اسلام دوست، مهدی خطیبی، خلیل دهقان پور، حسین کدیور، کمال نعمانیان و محمد وفادار –  که همه آن‌ها از اعضای یک کلیسای خانگی موسوم به «کلیسای ایران» در شهر رشت هستند، مهر ماه ۱۳۹۸، به اتهام «اقدام علیه امنیت کشور از طریق تشکیل کلیسای خانگی و تبلیغ مسیحیت تبشیری و صهیونیستی» به ۵ سال زندان محکوم شده بودند.

آزادی موقت این شهروندان در پی صدور رایی که ۱۲ آبان ۱۴۰۰ توسط شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور، به ریاست سیدعلی ایزپناه شهری در پی بررسی درخواست اعاده دادرسی این شهروندان مسیحی صادر شده بود صورت گرفته است.

در رای صادر شده تصریح شده است که «صرف تبلیغ خانگی مسیحیت و ترویج فرقه صهیونیستی تبشیری که ظاهراً هر دو به معنای تبلیغ و ترویج مسیحیت از طیق برگزاری جلسات خانوادگی (خانگی) است نِمود در اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت کشور چه داخلی و چه خارجی ندارد و از طریق تشکیل جمعیت و دسته و شعبه جمعیتی موضوع ماده ۴۹۸ و ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی ۱۳۷۵ و دیگر قوانین جزایی قرار نمی‌گیرد و تبلیغ مسیحیت و تشکیل کلیسای خانگی نیز در قوانین جرم انگاری نشده‌است.»

یک سازمان مسیحی دیگر نیز از آزادی عبدالرضا (ماتیاس) علی حق نژادُ از زندان انزلیُ خبر داده است.

پیشتر سایت میزان وابسته به قوه قضاییه ایران خبر داده بود که بر اساس یک بخشنامه که توسط ریاست قوه قضاییه صادر شده است برخی زندانیان مسیحی از مرخصی ده روزه به مناسب میلاد حضرت مسیح برخوردار خواهند شد.

طبق این بخشنامه، این مرخصی شامل حال زندانیان متهم به «جاسوسی»، «اقدام علیه امنیت کشور»، محکومیت‌های بیش از پنج سال یا پرونده‌های قصاص و اعدام نمی‌شود.

سازمان ماده ۱۸ تاکید کرده است که آزادی این نوکیشان مسیحی به این بخشنامه بی ارتباط است.

بسیاری از نوکیشان مسیحی به دلیل باور به آیین مسیحیت و فعالیت صلح‌آمیز دینی، با اتهاماتی از جمله تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی، بدون ارایه سند و مدرکی، راهی زندان می‌شوند.

نوکیشان مسیحی در اعتراض به این سرکوب حکومتی، کمپین «کلیسا حق همه مسیحیان است» را به راه انداخته و با انتشار ویدیو و نوشتن نامه از حکومت ایران پرسیده‌اند که «یک نوکیش مسیحی کجا می‌تواند عبادت کند که سرنوشتش به زندان ختم نشود.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021