عدم توجه و بلاتکلیفی وحید دانا و سعید عابدی، زندانیان بهائی شیراز

یک ماه از بازداشت وحید دانا و سعید عابدی، دو شهروند بهائی ساکن شیراز می‌گذرد و این شهروندان کماکان در سلول انفرادی بازداشت‌گاه اداره اطلاعات شیراز زندانی هستند.

یک منبع آگاه به ایران‌وایر خبر داد که در تمام این مدت علی‌رغم پی‌گیری‌های انجام گرفته، این دو شهروند بهائی از حق ملاقات با خانواده‌های‌ خود محروم بوده‌ و از وضعیت پرونده آن‌ها اطلاعی دردست نیست.

وحید دانا و سعید عابدی، در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با حکم شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب اسلامی شیراز توسط ماموران امنیتی در منازل شخصی‌ خود بازداشت و به بازداشت‌گاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک صد منتقل شدند.

ماموران در طی تفتیش منزل، وسایل شخصی از جمله تلفن همراه، کارت‌های بانکی، عکس و فیلم‌های خانوادگی همچنین موارد مربوط به اعتقادات مذهبی مانند کتابچه‌های دعا و تصاویر مذهبی را ضبط کردند.

منبع مطلعی که با ایران‌وایر گفتگو کرده است می‌گوید: «اتهام وارده در زمان بازداشت وحید دانا، عضویت در تشکیلات غیرقانونی ذکر شده است. اتهامی تکراری که همواره به علت اعتقادات شخصی به شهروندان بهائی زده می‌شوند در حالی‌که چندین سال است که کلیه تشکیلات رسمی و غیررسمی بهائی بنا به درخواست حکومت و به نشانه حسن نیت جامعه بهائی تعطیل شده است. اما در زمان تفهیم اتهام، تبلیغ علیه نظام نیز به اتهام قبلی افزوده شده است.»

به گفته این منبع آگاه مقامات امنیتی و قضایی کشور اصرار دارند که هیچ فردی به دلیل اعتقادات شخصی در ایران دستگیر نمی‌شود در صورتی‌که در زمان بازداشت بهائیان، کتاب‌ها و تصاویر مذهبی و هر چیزی که به اعتقادات شخصی فرد بهائی مرتبط باشد ضبط می‌شود و به گفته او در چهل سال گذشته، «هیچ‌کدام از این وسایل بازگردانده نشده است».

وحید دانا شهروند بهایی ۶۵ ساله به دلیل ابتلا به عارضه فشار خون بالا تحت درمان پزشک متخصص قرار دارد و در ماه‌های اخیر پیش از بازداشت به دفعات در بخش اورژانس بیمارستان بستری شده است. سن بالای این شهروند بهایی و داشتن بیماری زمینه‌ای در شرایط شیوع ویروس کرونا موجب نگرانی خانواده او شده و مراجعات مکرر ایشان به بازپرس و دادستان عمومی و انقلاب شیراز تاکنون ثمری نداشته و بهبودی در وضعیت نگه‌داری او به‌وجود نیامده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دکتر اسماعیل قدیریان، سرنوشت یک دانشمند بهایی در ایران

در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، صدها پزشک و پرستار بهایی ایرانی در سراسر جهان به بیماران خود کمک می‌کنند و از سوی مردم و دولت‌های کشوری که در آن اقامت دارند، تحسین می‌شوند.

اما بسیاری از این پزشکان و پرستاران که در ایران درس خواندند و خدمت کردند، پس از انقلاب اسلامی بی‌کار شدند، از تحصیلات دانشگاهی محروم شدند و سهم بسیاری از آن‌ها چوبه‌های دار و جوخه‌های آتش شد. جرم این پزشکان، پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان، باور به دینی بود که حاکمان جمهوری اسلامی آن را «ضاله» می‌دانستند.

اخبار

بازداشت دو شهروند بهایی در شیراز

در ادامه بازداشت شهروندان بهایی در شهرهای ایران، روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۴۰۰ دو شهروند بهایی ساکن شیراز به نام‌های «سعید عابدی» و «وحید دانا» در منزل شخصی خود توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021