شادی شهیدزاده؛ پنج سال زندان به جرم پیگیری وضعیت پیکر مادربزرگش

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، یک شهروند بهایی به نام «شادی شهیدزاده» را به اتهام «عضویت در گروه‌ها و دسته‌جات غیرقانونی به هدف برهم زدن امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، یک شهروند بهایی به نام «شادی شهیدزاده» را به اتهام «عضویت در گروه‌ها و دسته‌جات غیرقانونی به هدف برهم زدن امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد.

مراد از اتهام مذکور، عضویت شادی شهیدزاده در جامعه بهایی ایران و به عبارتی «بهایی بودن» او است. جلسه دادگاه خانم شهیدزاده به همراه سه شهروند بهایی دیگر در دهم خرداد ۱۴۰۲ در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

از ابتدای سال جدید، بهشت زهرا بدون هیچ سند رسمی از ترخیص اجساد متوفیان بهایی به خانواده‌هایشان برای دفن در گورستان بهاییان تهران خودداری کرده است. بر همین اساس، ماموران بهشت زهرا تاکنون تعدادی از متوفیان بهایی را بدون اطلاع خانواده و انجام مراسم مذهبی در گورستان خاوران دفن کرده‌اند.

یکی از متوفیان، مادربزرگ شادی شهیدزاده بوده است. در حالی‌که این شهروند بهایی برای رفع مشکل و تحویل پیکر مادربزرگش به مراجع مختلف مراجعه می کرده، در روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و به بند ۲۰۹ منتقل شد.

شادی شهیدزاده بیش از دو ماه است که تحت بازداشت قرار دارد و هم اکنون در بند زنان در زندان اوین است. شادی شهیدزاده یک کودک پنج ساله دارد که بسیار دلتنگ مادرش است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دو برادر یارسانی در کرمانشاه مجددا بازداشت شدند

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری ایران، «پوریا منتی منجق تپه» و«شجاع منتی منجق تپه»، دو برادر زندانی کُرد پیرو آیین یارسان اهل شهر صحنه از توابع استان کرمانشاه که در حال سپری کردن دوره محکومیت خود به صورت رای باز بودند، پس از معرفی خود به زندان، بار دیگر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اخبار

بازداشت یک روحانی اهل سنت توسط نیروهای اداره اطلاعات زاهدان

نیروهای اداره اطلاعات زاهدان با یورش به منزل مسکونی یک روحانی اهل سنت، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس گزارش کمپین فعالین بلوچ، این روحانی با نام «بسم الله خوگیانی» روز شنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳، دستگیر شده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021