شادی شهیدزاده؛ پنج سال زندان به جرم پیگیری وضعیت پیکر مادربزرگش

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، یک شهروند بهایی به نام «شادی شهیدزاده» را به اتهام «عضویت در گروه‌ها و دسته‌جات غیرقانونی به هدف برهم زدن امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، یک شهروند بهایی به نام «شادی شهیدزاده» را به اتهام «عضویت در گروه‌ها و دسته‌جات غیرقانونی به هدف برهم زدن امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد.

مراد از اتهام مذکور، عضویت شادی شهیدزاده در جامعه بهایی ایران و به عبارتی «بهایی بودن» او است. جلسه دادگاه خانم شهیدزاده به همراه سه شهروند بهایی دیگر در دهم خرداد ۱۴۰۲ در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

از ابتدای سال جدید، بهشت زهرا بدون هیچ سند رسمی از ترخیص اجساد متوفیان بهایی به خانواده‌هایشان برای دفن در گورستان بهاییان تهران خودداری کرده است. بر همین اساس، ماموران بهشت زهرا تاکنون تعدادی از متوفیان بهایی را بدون اطلاع خانواده و انجام مراسم مذهبی در گورستان خاوران دفن کرده‌اند.

یکی از متوفیان، مادربزرگ شادی شهیدزاده بوده است. در حالی‌که این شهروند بهایی برای رفع مشکل و تحویل پیکر مادربزرگش به مراجع مختلف مراجعه می کرده، در روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و به بند ۲۰۹ منتقل شد.

شادی شهیدزاده بیش از دو ماه است که تحت بازداشت قرار دارد و هم اکنون در بند زنان در زندان اوین است. شادی شهیدزاده یک کودک پنج ساله دارد که بسیار دلتنگ مادرش است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

رویارویی قانون و فتوا؛ روش نقض حقوق اقلیت‌های دینی در ایران

جمهوری اسلامی سه اقلیت دینی را به‌رسمیت شناخته و می‌گوید آن‌ها در مناسک دینی خود آزاد هستند، اما این فقط صورت ظاهری موضوع است. این گزارش درباره شیوه‌های نقض حقوق اقلیت‌هایی در ایران است که قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌گوید آن‌ها را به‌رسمیت می‌شناسد. وضعیت درباره دیگرانی که از نظر حکومت رسمیت ندارند، خارج از بررسی این گزارش است. در این گزارش با شیوه‌های کمتر شنیده نقض حقوق ایرانیان توسط جمهوری اسلامی آشنا خواهید شد.

اخبار

سرکوب، آزار و بازداشت در سرزمین پدری؛ بهاییان در بهمن ۱۴۰۲

جمهوری اسلامی در یک سال گذشته با تشدید آزار و فشار بر شهروندان بهایی تلاش کرده تا بهاییان را در کشور خودشان به انزوا کشاند و از همراهی آنان با سایر هموطنان‌شان در فعالیت‌های اجتماعی نظیر آموزش و محیط زیست، جلوگیری کند. محروم کردن بهاییان از هر نوع فعالیت اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و هنری ادامه راهی است که حاکمیت ایران از ۴۵ سال پیش برای سلب حقوق انسانی بهاییان در ایران آغاز کرده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021