بازداشت یاشار راستی، شهروند بهایی در شیراز

ظهر روز چهارشنبه ۱۴دی۱۴۰۱، «یاشار راستی»، شهروند بهایی ساکن شیراز، توسط ماموران امنیتی دستگیر شد.

او سومین عضو خانواده راستی است که در طی سه ماه گذشته بازداشت شده است. پیش از یاشار، خواهرش، «آیدا راستی» و همسرش، «بردیا بصیری» در شهر تهران بازداشت شده بودند.

طبق اطلاع «ایران‌وایر»، ماموران حوالی ساعت دو بعد از ظهر روز چهارشنبه۱۴دی، به منزل یاشار راستی مراجعه کرده ولی چون او در منزل نبوده، از دیوار ساختمان بالا رفته، به منزل او وارد شده و شروع به تفتیش منزل کردند.

در همان زمان، گروه دیگری از ماموران به محل کار یاشار راستی رفته و او را دستگیر کردند. یاشار راستی پس از بازداشت، همراه با ماموران به منزلش رفته و بازرسی منزل در حضور او ادامه یافته است.

در نهایت ماموران پس از تفتیش منزل، یاشار راستی را به محل نامعلومی انتقال می‌دهند.

آیدا راستی در ۶مهرماه سال جاری در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و پس از سه ماه، در ۵دی‌ماه آزاد شد.

بردیا بصیری، همسر آیدا هم در ۲۶آذر پس از هجوم ماموران امنیتی به منزلش بازداشت شد و هم‌اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین بازداشت است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

بازداشت یک زوج بهایی و یازده هفته زندان بدون اتهام مشخص

یک ماه قبل، خبری مبنی‌بر ضرب‌و‌شتم بی‌دلیل «مجید توکلی»، فعال سرشناس دانشجویی در بند ۲۴۱ زندان اوین و انتقال او و چند زندانی دیگر به سلول انفرادی منتشر شد.

چندی قبل مشخص شد که ضرب‌و‌شتم و انتقال مجید توکلی، به خاطر حمایت او از یک هم‌بندی بهایی به نام «آرش زمانی» در برابر فحاشی و برخورد فیزیکی شدید نگهبانان بوده است. در آن روز، نگهبانان به بند وارد شده و در مقابل سایر زندانیان شروع به فحاشی و زدن آرش زمانی می‌کنند، رفتار آن‌ها با اعتراض مجید توکلی مواجه می‌شود. نگهبانان که با توجه به بهایی بودن آرش، انتظار اعتراضی را از سوی زندانیان نداشتند، برای خاموش کردن اعتراض شروع به زدن مجید توکلی می‌کنند و او را به همراه آرش و چند زندانی دیگر به انفرادی انتقال می‌دهند. پس از یکی دو روز، آرش زمانی و مجید توکلی را از انفرادی بیرون آورده و آرش را به بند ۳۵۰ و مجید را به زندان دیگری می‌فرستند.

آرش زمانی فراهانی، یکی از ده‌ها شهروند بهایی است که در طی اعتراضات مردمی دستگیر شده‌ است. او و همسرش، «ارمغان ذبیحی مقدم»، ساعت دو و نیم بامداد ۲مهر۱۴۰۱، با هجوم ماموران امنیتی به منزل شخصی‌شان در تهران بازداشت شدند و تاکنون، بلاتکلیف در زندان نگه داشته شده‌اند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021