مولوی عبدالحمید: نظام مردم زاهدان را در جمعه خونین زد، نه ماموران

عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، کلیت جمهوری اسلامی را مسئول تیراندازی به معترضان در «جمعه خونین» زاهدان معرفی کرد و تقلیل مسئله به خطای شخصی ماموران را رد کرد.

او در یک سخنرانی جمهوری اسلامی را مسئول کشتار معترضان در زاهدان دانست و گفت:‌ «ما معتقدیم که مردمِ ما را مأمور نه، بلکه حاکمیت و نظام زده است.»

او همچنین برخلاف روایت حکومت، تیراندازی و کشتار معترضان در جمعه خونین زاهدان را «برنامه‌ای ازپیش‌تعیین‌شده» توصیف کرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله رییس هیئت اعزامی علی خامنه‌ای به سیستان و بلوچستان مبنی بر حمله معترضان به کلانتری را رد کرد.

او گفت: «ما مدرک داریم که…اصلا به کلانتری حمله نشده و حتی یک نفر هم به سمت کلانتری نرفته است. بعد از اینکه از سمت کلانتری به طرف مردم شلیک می‌شود، عده‌ای آن‌ هم نه از داخل مصلا، بلکه از بیرون مصلا، به سمت کلانتری حرکت می‌کنند و سنگ‌پرانی شروع می‌شود.»

عبدالحمید تاکید کرد: «لذا این ادعا که به کلانتری حمله مسلحانه شده و یا گروهک حمله کرده است، به‌ هیچ‌ وجه صحیح نیست.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در تکمیل سخنان خود استدلال کرد: «زیرا در حادثۀ مصلا حتی یک مأمور نظامی هم کشته نشده است.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه و به عنوان توضیح علت اصلی این اتفاق را «تبعیض نسبت به اهل سنت» در ایران عنوان کرد و گفت: «وقتی حاکمیت در حق اهل‌ سنت تبعیض قائل باشد و اهل‌ سنت در نیروهای مسلح و دستگاه قضایی و مناصب مهم به‌ عنوان کادر اصلی حضور ندارند، مشخص است که مأموران مردمِ ما را با بی‌رحمی می‌زنند.»

مولوی عبدالحمید این سخنان را در جلسۀ مدیران مدارس دینی اهل‌ سنت شورای هماهنگی سیستان‌ و بلوچستان که روز چهارشنبه، ۳۰ آذر  ۱۴۰۱  برگزار شد، بیان کرد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

مولوی مشعوف پس از نپذیرفتن امامت جمعه آزاد شهر، بازداشت شد

مولوی نعمت الله مشعوف که پس از عزل مولوی محمد حسین گرگیج به عنوان امام جمعه اهل سنت آزادشهر منصوب شده بود توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. بازداشت این روحانی اهل سنت پس از ان صورت گرفته که وی انتصاب خود به عنوان امام جمعه آزادشهر از سوی نماینده ولی فقیه را رد کرده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021