مهوش ثابت، شهروند بهایی به اتهام برهم زدن امنیت کشور متهم شد

مهوش ثابت پس از حدود ۱۱۰ روز بلاتکلیفی در زندان اوین در نهایت به اداره کردن جمعیت به هدف برهم زدن امنیت کشور متهم شد.

بنا به کیفر خواست رسیده به «ایران وایر»، مهوش شهریاری (ثابت) به «اداره جمعیت تحت عنوان فرقه انحرافی ضاله با هدف برهم زدن امنیت کشور» متهم شده است. دادنامه مذکور که از سوی دایره اظهار نظر دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۳ شهید مقدس (امنیت) تهران در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ صادر شده، اِعمال ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی برای متهم درخواست شده است. طبق قانون مذکور، هر کس با هر مرامی، دسته، جمعیت یا شعبه جمعیتی بیش از دو نفر در داخل یا خارج از کشور تحت هر اسم یا عنوانی تشکیل دهد یا ‌اداره نماید که هدف آن بر هم زدن امنیت کشور باشد و محارب شناخته نشود به حبس از دو تا ده سال محکوم می‌شود.

از جمله مصادیق اتهام مزبور:

-شرکت در جلسات موسوم به «ضیافت» در تهران و بعضی شهرهای ایران است. این اتهام در حالی به مهوش شهریاری وارد شده که جلسات ضیافت، جلسات ماهانه مذهبی بهاییان است که کلیه بهاییان دنیا در آن شرکت می‌کنند و مختص مکان یا فرد خاصی نیست.

– ملاقات با فریبا کمال آبادی و عفیف نعیمی (دو تن از بهاییان زندانی) و ارتباط در فضای مجازی با آنان.

– ملاقات با بهاییان در اروپا (منظور فامیل و دوستان قدیم متهم است).

– ارتباط از طریق واتس اپ با چند تن از بهاییان در هند.

در مقدمه‌ی دادنامه مذکور مواردی بی‌ارتباط با پرونده متهم ذکر شده است. از جمله این موارد استناد به گزارشی از وزارت اطلاعات به تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ خطاب به معاون دادستان تهران است که در آن نوشته شده از طرف مرکزیت جامعه بهایی، بهاییان برای شرکت در اعتراضات سال ۸۸ توصیه شده‌اند. در این گزارش که ده سال بعد از وقایع سال ۸۸ تهیه شده است، مشخص نیست که بر اساس کدام مدرک و سندی این ادعا مطرح شده و هم‌چنین چه تعدادی از شهروند بهایی در اعتراضات آن سال متهم و دستگیر شده‌اند؟

موضوع دیگری که در مقدمه بی‌ارتباط با اتهام متهم ذکر شده، بیان این مطلب است که به دلیل نفوذ بهاییان در سازمان ملل، قطعنامه‌های حقوق بشری علیه ایران صادر شده است. در این بخش به موارد نقض حقوق شهروندی بهاییان در ایران مانند محرومیت از تحصیلات دانشگاهی یا اخراج از کار اشاره نشده است.

قابل ذکر است مهوش شهریاری در هجوم ۹ مرداد ۱۴۰۱ ماموران امنیتی به منازل ده‌ها شهروند بهایی در ایران دستگیر شد و تا این تاریخ بیش از یک صد و ده روز است که در بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می‌یرد. یک منبع مطلع به ایران وایر گفت که پرونده این شهروند بهایی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی افشاری فرستاده شده است.

این نویسنده هفتاد ساله بهایی برنده جایزه «نویسنده دلیر» از انجمن جهانی قلم، پِن در سال ۲۰۱۷ و جایزه «کلمات در مرزها» از کشور نروژ شده است. پیش‌تر، او ده سال از عمر خود را به‌خاطر اعتقادات مذهبی در زندان اوین گذرانده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دلیل افزایش فشارها بر بهاییان ایران چیست؟ گفتگو با فرهاد ثابتان

روز یک‌شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱، ماموران وزارت اطلاعات در یک اقدام هماهنگ و سراسری، به منازل ده‌ها شهروند بهایی در شهرهای مختلف ایران هجوم بردند و پس از تفتیش منازل، تعدادی از این افراد را بازداشت کردند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021