واکنش بازیگران سرشناس هالیوود به سرکوب بهاییان در ایران

کیان ثابتی: مارک روفالو، بازیگر سرشناس هالیوود در توییتی به بازداشت و آزارهای اخیر بهائیان در ایران واکنش نشان داد. او این بازداشت‌ها را بسیار نگران کننده توصیف کرد. روفالو خواستار توجه جامعه جهانی به این موضوع شد. این توییت با استقبال کاربران ایرانی و غیرایرانی مواجه شد و بارها ریتوییت شد. رین ویلسون، بازیگر و کمدین آمریکایی هم در توییتی مشابه نوشت: «شرم‌آور است که ایران هم‌چنان شهروندان بهایی خود را به عنوان مجرم نگاه می‌کند.» توییت‌های فوق، دو نمونه از هزاران توییت، بیانیه و مقاله از سوی مقامات دولتی کشورها، خبرگزاری‌های ملی و بین المللی، فعالان برجسته مدنی، نهاد‌های جهانی حقوق بشری و کاربران توییتر به زبان‌های مختلف که در پاسخ به سرکوب فزاینده و نفرت پراکنی دولت ایران علیه شهروندان بهائی در یک ماه گذشته ابراز شده است.

جامعه جهانی بهایی در یک سپتامبر ۲۰۲۲ با ابراز نگرانی از بیشتر شدن دستگیری بهائیان در شهرهای مختلف ایران اعلام کرد: «این دستگیری‌ها جدیدترین اقدام حکومت ایران علیه بهاییان در سراسر کشور است. جامعه جهانی بهایی تایید می‌کند که در ۳۲ روز گذشته مقامات با ۲۴۵ مورد سرکوب و آزار، بهاییان را مورد هدف قرار داده‌اند. دستگیری، حبس، تخریب و مصادره خانه‌ها و املاک، یورش به منازل و اماکن کسب‌‌وکار، ضرب‌وشتم، امتناع از ارائه خدمات درمانی به بازداشت‌شدگان و محروم کردن بیش از صد جوان بهایی از تحصیلات دانشگاهی از جمله این آزارها است.»

آخرین مورد از دستگیری بهاییان در ایران، بازداشت سیزده جوان بهایی به همراه مادر یکی از آن‌ها در روز چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱ بود. این جوانان که مانند سایر جوانان بهایی ایران از تحصیلات دانشگاهی محروم هستند، در منزل یکی از دوستان بهایی خود در شهرستان قائم‌شهر جمع شده و در حال مطالعه و بحث و گفتگو درباره نقش تعلیم و تربیت بودند که توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

سیمین فهندژ، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد در ژنو گفت: «بسیار تلخ و دردناک است که این جوانان در حین مطالعه و بحث‌ و گفتگو در باره نقش تعلیم و تربیت دستگیر شدند در حالی‌که خودشان از حق ادامه‌ی تحصیلات دانشگاهی توسط مقامات ایران محروم شده‌اند. قساوت حکومت ایران بی‌حد و اندازه است. آن‌ها نه تنها این جوانان را از ورود به دانشگاه و پرورش توانمندی‌‌های فکری‌شان محروم می‌کنند بلکه حتی این حق پایه را از آن‌ها دریغ می‌کنند که بتوانند به عنوان گروهی از جوانان دور هم جمع شوند و در مورد مسائل و دغدغه‌های مهم نسل‌شان با هم بحث و گفتگو کنند.»

سیمین فهندژ، نماینده جامعه جهانی بهائی در مرکز سازمان ملل در ژنو

در پی این دستگیری، اداره کل اطلاعات استان مازندران در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هسته مرکزی سازمان جاسوسی بهائیت شمال کشور با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) در مازندران متلاشی شد.» در این بیانیه آمده است که در این عملیات ۱۲ عضو تشکیلاتی صهیونیستی بهاییت در شهرهای مختلف مازندران شناسایی و دستگیر شدند. ۲ نفر از سرکرده این تشکیلات جاسوسی در تشکیلات صهیونیستی بیت العدل مستقر در سرزمین‌های اشغالی آموزش دیده و با اعضای تشکیلات خود در سراسر استان مازندران هسته جاسوسی تشکیل داده بودند.

جمهوری اسلامی ایران بیش از چهل سال است که هر گاه در برابر اعتراضات جهانی نسبت به آزار و اذیت بهاییان قرار گرفته است با طرح ادعای جاسوس بودن آن‌ها سعی می‌کند رفتارهای ایذایی خود را علیه پیروان آیین بهایی مانند اعدام، بازداشت، مصادره اموال و املاک، اخراج از کار، پلمپ محل کسب، تخریب گورستان‌ها و ممانعت از تحصیل، موجه نشان ‌دهد. در ۴۴ سال گذشته این اتهام صرفاً در حد یک ادعا مطرح شده و تاکنون هیچ مدرک و سند معتبری دال بر تاییدش از سوی حاکمیت ایران ارائه نشده است. جاسوس بودن بهاییان فقط از طریق خطیبان نظام یا تریبون‌های نماز جمعه تکرار شده است.

جاسوس بودن شهروندان بهایی برای اسراییل در حالی مطرح شده است که موسس دین بهایی چندین دهه پیش از تشکیل دولت اسراییل از طرف حکومت ایران و ترکیه به آن منطقه تبعید شده و در زندان درگذشته است. پیروان آیین بهایی در جهان مانند باورمندان همه‌ی ادیان، محل درگذشت بنیان‌گذارشان را احترام می‌گذارند. کاربران فضای مجازی ادعای جاسوس بودن بهاییان برای اسرائیل را از طرف حکومت ایران بی پایه و اساس عنوان کرده‌اند و آن را مانند ادعای جاسوس بودن مسلمانان ایران برای عربستان یا جاسوس بودن شیعیان برای کشور عراق مضحک می‌دانند.

ادعای «کشف هسته جاسوسی» هم عبارتی است که سال‌ها، جمهوری اسلامی برای به هم زدن و جلوگیری از تشکیل جلسات مذهبی بهایی به کار می‌برد. قابل ذکر است که در دو، سه سال اول بعد از انقلاب، کلیه‌ی بهاییان از مشاغل دولتی اخراج شده‌اند به همین دلیل هیچ فرد بهایی به هیچ سند دولتی، نظامی، کشوری یا حتی شهری دسترسی ندارد تا از آن‌ها برای جاسوسی یا مورد دیگری استفاده کند.

شرح ماجرا دستگیری جوانان بهایی  در واقعیت چنین بوده که تعدادی جوان بهایی محروم از تحصیلات دانشگاهی در منزلی دور هم جمع شده و در مورد موضوع مورد علاقه‌شان که تعلیم و تربیت بوده با هم‌دیگر به گفتگو می‌نشینند. ماموران اداره اطلاعات مازندران به آن محل حمله کرده و حاضرین را دستگیر می‌کنند سپس در برابر پخش گسترده خبر مجبور می‌شوند برای توجیه اقدام خود پس از چهار روز از کشف و متلاشی کردن یک شبکه جاسوسی در مازندران اطلاع دهند. اما آن‌چه در پس این اقدام آشکار است پروژه‌ی افزایش فشار بر جامعه بهایی است که از یک ماه پیش آغاز شده و دستگیری ۱۴ شهروند بهایی در قائم‌شهر هم در بخشی از آن قرار گرفته است.

صدور و اجرای احکام قضایی شهروندان بهایی، مورد دیگری از تشدید فشارها بر بهائیان است که در ۳۵ روز گذشته شدت یاقته است. آخرین نمونه، صدور حکم ۷۶ سال زندان برای ۲۶ بهایی ساکن شیراز است. طبق این حکم، ده شهروند بهایی هر کدام به پنج سال، دوازده شهروند بهایی هر کدام به دو سال و چهار شهروند بهایی هر کدام به شش ماه حبس محکوم شده‌اند. دو سال منع خروج از کشور و ابطال گذرنامه حکم تکمیلی متهمان است.

هم‌چنین احکام حبس تعداد زیادی از شهروندان بهایی به اجرا درآمده و هم چنان احضار و اجرای حکم زندان بهاییان ادامه دارد. یکی از آخرین حکم‌های حبس مربوط به پیرمرد ۷۸ ساله بهایی، عطاءالله ظفر است.

او صبح روز دوشنبه ۷ شهریور جهت تحویل گواهی پزشکی مبنی بر عدم توانایی حبس به دادسرای اوین مراجعه می‌کند که نامبرده بدون احضار قبلی در همان مکان، بازداشت و جهت اجرای محکومیت یک سال حبس به زندان اوین منتقل می‌شود. اتهام اولیه‌ی این شهروند بهایی کمک و همکاری در دفن اموات بهایی بوده است. لازم به ذکر است در تمام جوامع بهایی دنیا، انجام مراسم و دفن اموات از جمله وظایف شوراهای مدیریتی جامعه بهایی موسوم به محفل روحانی است اما به دلیل تعطیل بودن تشکیلات بهایی در ایران، تعدادی از بهاییان داوطلبانه به انجام مراسم و کفن و دفن اموات بهایی می‌پردازند.

بازداشت یک زوج بهایی به نام‌های افسانه امامی (ناصری) و همسرش، حمید ناصری در منزل شخصی‌شان و انتقال آنان جهت اجرای حکم به زندان اوین، یکی دیگر از دستگیری‌های بهائیان در ۳۵ روز گذشته بوده است.

 این زوج بهایی در روز دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ به همراه سعید ناصری (برادر حمید) بدون دریافت احضاریه توسط ماموران در منزل، بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. افسانه امامی به سه سال، حمید و سعید ناصری هر کدام به دو سال حبس تعزیری محکوم هستند.

نماینده جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل می‌گوید: « حکومت ایران باید بداند که ادامه‌ی سرکوب بهاییان، تنها به اعتبار خودش هم در داخل کشور و هم در عرصه جهانی لطمه وارد می‌کند و بی‌گناهی بهائیان ایران را به جهانیان به اثبات می‌رساند.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

ویدیوی ساختگی علیه بهاییان؛ وزارت اطلاعات از کدام مهدکودک‌ها حرف می‌زند؟

جامعه جهانی بهایی در آخرین بیانیه‌ای که صادر کرده از ترفند تکان دهنده وزارت اطلاعات و پخش ویدیوی ساختگی از مهدکودک و نفرت‌پراکنی علیه بهاییان در تلویزیون ایران سخن گفته است. درباره این فیلم ساختگی و ادعاهایی که نهادهای امنیتی مطرح کرده‌اند، چه می‌دانیم؟

اخبار

کارگاه پوسترسازی در شیراز با هدف نفرت‌پراکنی علیه بهاییان

در پی اوج‌گیری آزار و فشار بر پیروان آیین بهایی در چند ماه گذشته در ایران که شامل صدور احکام حبس، بازداشت موقت، آغاز محکومیت، اخراج از محل کار، پلمب محل کسب، مصادره و فروش زمین‌های روستاییان بهایی و ممانعت از تحصیلات دانشگاهی بود، حکومت ایران با استفاده از امکانات رسانه‌ای و عمومی دشمنی و نفرت علیه شهروندان بهایی را هم افزایش داده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021