دلیل افزایش فشارها بر بهاییان ایران چیست؟ گفتگو با فرهاد ثابتان

روز یک‌شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱، ماموران وزارت اطلاعات در یک اقدام هماهنگ و سراسری، به منازل ده‌ها شهروند بهایی در شهرهای مختلف ایران هجوم بردند و پس از تفتیش منازل، تعدادی از این افراد را بازداشت کردند.

سه تن از مدیران سابق جامعه بهایی ایران به نام‌های «فریبا کمال‌آبادی»، «مهوش ثابت» و «عفیف نعیمی» در بین بازداشت‌شدگان هستند. این در حالی است که مدیران سابق جامعه بهایی ایران پس از گذراندن محکومیت ۱۰ سال حبس در طی سال‌های ۱۳۹۶ و۱۳۹۷ از زندان آزاد شده بودند.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد شماری از «اعضای هسته مرکزی حزب جاسوسی بهاییت» بازداشت شده‌اند.

وزارت اطلاعات در بیانیه خود، بازداشت‌ شدگان بهایی را به «تبلیغات تهاجمی» و «ترویج سازمان‌یافته‌ بی‌حجابی در ایران» متهم کرده است.

حکومت اسلامی ایران از بدو تاسیس تاکنون به این بهانه که مرکز مذهبی و اداری بهاییان در اسرائیل است، آن‌ها را به جاسوس بودن متهم کرده است. این در حالی است که «بهاءالله»، بنیان‌گذار دین بهایی سال‌ها قبل از تشکیل حکومت اسرائیل، توسط دولت قاجار و عثمانی به آن کشور تبعید شده بود و در همان محل درگذشت. بهاییان در تمام کشورهای دنیا ساکن هستند ولی در هیچ کشوری به جز ایران متهم به جاسوسی نشده‌اند.

«فرهاد ثابتان»، یکی از سخن‌گویان جامعه جهانی بهایی در رابطه با اتهامات مطرح شده توسط وزارت اطلاعات، به «ایران‌وایر» گفت: «اتهاماتی که در این بیانیه به بهاییان ایران زده شده‌اند، نظیر جاسوسی و شبکه‌های سرّی، آن‌قدر تکراری هستند که دیگر نخ‌نما شده‌اند و مورد پذیرش هیچ ایرانی آگاه و منصفی نیستند. در ایران هیچ موسسه رسمی یا غیررسمی بهایی فعال نیست، زیرا سال‌ها است که دولت جمهوری اسلامی آن را ممنوع کرده است. حتی وقتی چند تن از بهاییان به عنوان مدیران غیررسمی جامعه بهایی بودند، حکومت ایران آن‌ها را دستگیر و پس از ۱۰ سال آزاد کرد. حالا مجدداً سه نفر از همان اعضای سابق مدیران که حبس ۱۰ ساله را گذرانده‌اند، دوباره بازداشت شده‌اند.»

به گفته او، در این بیانیه به همان روش ۴۳ سال گذشته، دولت ایران اتهاماتی بی‌اساس، بی‌پایه و بدون هیچ‌گونه مدرک قانونی تایید شده علیه بهاییان مطرح کرده است: «به صراحت عرض می‌کنم دستگیری‌های اخیر، بیانیه وزارت اطلاعات و به طور کلی، آزار و اذیت‌های مداوم بهاییان فقط نشان دهنده‌ تلاش حکومت ایران برای ایجاد نفرت‌پراکنی علیه جامعه بهایی ایران است.»

بهاییان ایران از همان روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز همواره از سوی زمام‌داران حکومت اسلامی تحت آزار و فشار مداوم قرار داشته‌اند. این فشارها در مقاطعی شدت یافته و گاهی از شدت آن‌ها کاسته شده اما هیچ زمان قطع نشده است.

در چند ماه گذشته، آزار و اذیت بهاییان به طور محسوسی افزایش یافته است.

دکتر ثابتان در پاسخ به این پرسش که دلیل شدت یافتن فشار بر بهاییان در ماه‌های گذشته چه است، گفت: «سوال خوبی است ولی این را باید مقامات جمهوری اسلامی پاسخ دهند. چون آن‌ها عوامل اصلی بیشترشدن فشارها و سرکوب بهاییان هستند. تنها دلیلی که به ذهن می‌رسد، این است که جمهوری اسلامی در حال زمینه‌سازی برای سرکوب بیشتر جامعه بهایی ایران است. آن‌ها در پی دستگیری‌های مداوم و آزارهای دیگر، دنبال توجیهی می‌گردند تا رفتارهای سرکوب‌گرانه‌ خود را موجه نشان دهند، در حالی‌ که به هیچ‌وجه، هیچ نوع سرکوب بهاییان یا هر اقلیت دیگری توجیه قانونی ندارد. این فشارها صرفا بر اساس باورهای دینی بهاییان انجام شده‌اند. با کمال شوربختی باید عرض شود شدت گرفتن برخوردها شاید چشم‌اندازی از سرکوب‌های بیشتر بهاییان در آینده است.»

سخن‌گوی جامعه بهایی در ارتباط با اتهام ترویج بی‌حجابی مطرح در بیانیه وزارت اطلاعات اظهار کرد که این هم یک دروغ دیگر است: «اگر ادعای‌ آن‌ها درست است، با کدام سند یا مدرکی می‌توانند نشان دهند بهاییان بی‌حجابی را ترویج می‌دهند؟ حکومت ایران فقط ادعا می‌کند، بدون این‌ که مدرک و سندی برای صحت ادعایش ارایه دهد. در هیچ‌کدام از بیانیه‌های جامعه بهایی عنوان نشده است که خانم‌ها حجاب داشته یا نداشته باشند. اصلاً کاری به حجاب و لباس خانم‌ها ندارد. کلیه بیانیه‌های جامعه بهایی در اینترنت موجود است و مطالعه برای همه آزاد. تنها نکته موجود، اصل تساوی زن و مرد در دیانت بهایی است. شاید این اصل را دارند متفاوت و واژگون نشان می‌دهند که چون بهاییان به حقوق برابر زن و مرد اعتقاد دارند، پس بی‌حجاب هستند. این یکی از همان مواردی است که حکومت بدون سند و مدرک، فقط بهتان می‌زند.»

بنا به اظهار فرهاد ثابتان، طبق آخرین آمار به‌دست آمده از سوی جامعه جهانی بهایی در روز یک‌شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱، منازل ۵۲ خانواده بهایی در سراسر ایران توسط ماموران امنیتی بازرسی و بعضی از وسایل شخصی بهاییان ضبط شد. هم‌چنین ۱۳ شهروند بهایی در این روز دستگیر شدند.

«ایران‌وایر» به اسامی ۳۹ بهایی که بازداشت شده و یا منزل آن‌ها مورد تفتیش قرار گرفته، دست یافته است. اسامی این افراد به شرح زیر است:

تهران:

بازداشت: مهوش ثابت و فریبا کمال آبادی

تفتیش منزل: نیما حقار، نازیلا حقار، شقایق کشاورز و اسماعیل جمالی

شیراز:

تفتیش منزل: راحله کشانی، احسان جابری و بهاره بنگاله

مشهد:

تفتیش منزل: هدیه غیابی، شادی خاصه زاد (تبریزی) و فریده هدایتی

قزوین:

بازداشت: بهنام ممتازی

تفتیش منزل: مسعود بهرامی، نوید مولایی، سوگند رنگرز و روژین بیوک آقایی

کرج:

بازداشت: عفیف نعیمی و سامان استوار

تفتیش منزل: پویا صراف، بیتا ممتازی، سارا شعبانپور، نصیر هروی، سابین یزدانی، مظفر نبیلی، کامیار حبیبی و نکیسا صادقی (احضار به دادسرا)

ساری:

بازداشت: سها ثابتی (رحمانی)

تفتیش: نوید میثاقی، ثریا منوچهرزاده و ساناز علیزاده

گرگان:

تفتیش منزل: شکیب معصومی، افسون مودی، ندا طائفی، شقایق پورعنایتی و شفق فهندژ

گنبد کاووس:

تفتیش منزل: آزاده یقینی و افسانه تشکر

ماهشهر:

تفتیش منزل: فتانه انصاری (ساعاتی در بازداشت)

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

یورش ۲۰۰ مامور حکومتی به روستای روشنکوه برای تخریب خانه‌های بهاییان

از صبح روز سه‌شنبه ۱۱ مرداد حدود ۲۰۰ مامورحکومتی به همراه تجهیزات سنگین خاکبرداری وارد روستای روشنکوه در استان مازندران شده و در حال تخریب خانه‌های بهائیان در این روستا هستند. سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهایی با اعلام این خبر در توییتر خود نوشته که ماموران موبایل روستاییان را نیز ضبط کرده‌اند تا خبررسانی در این مورد صورت نگیرد. بر اساس گزارش‌ها، ماموران با بستن راه‌های روستا از ورود و خروج ساکنین جلوگیری می‌کنند.

اخبار

هشدار جامعه جهانی بهایی درباره افزایش سرکوب سیستماتیک بهاییان در ایران

همزمان با موج فزآینده محاکمه، بازداشت و تعطیلی کسب و کار بیش از ۶۰ بهایی ایرانی در دوماه گذشته جامعه جهانی بهاییان در بیانیه‌ای نسبت به افزایش سرکوب سیستماتیک این اقلیت دینی هشدار داد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021