آزادی سه شهروند بهائی از زندان شیراز

سه شهروند بهائی ساکن شیراز به نام‌های نگار ایقانی، ژیلا شرفی نصرآبادی و شقایق خانه زرین پس از ۳۱ روز بازداشت موقت با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

این سه شهروند بهائی در روز یکشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ در منازل شخصی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشت‌گاه اداره اطلاعات شیراز منتقل شدند. چند روز پیش از آزادی، هر سه تن در حالی‌که مبتلا به بیماری کرونا شده بودند به بند قرنطینه زندان عادل آباد منتقل شدند.

در روز دوشنبه ۳ مرداد، نامه‌ی آزادی بازداشت‌شدگان صادر شد که پس از مراجعه خانواده‌ها به زندان، مسئولین مربوطه از خودداری کردند. صبح روز سه شنبه ۴ مرداد، خانواده‌ها به دادگاه انقلاب مراجعه کردند که پس از تودیع وثیقه به قرار هشتصد میلیون تومان برای هر نفر، بازداشت‌شدگان به دادگاه آورده می‌شوند و به شکل غیرمعمول به‌جای زندان از دادگاه آزاد می‌شوند.

در حال حاضر، پنج شهروند بهائی دیگر به نام‌های نیلوفر حسینی، بهیه معنوی‌پور، میثاق معنوی‌پور، الحان هاشمی و حنان هاشمی در بازداشت‌گاه اداره اطلاعات شیراز معروف به پلاک صد بازداشت هستند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

کنکور ۱۴۰۱: هجده دانش‌آموز بهایی از ورود به دانشگاه محروم شدند

پایگاه حقوق بشری هرانا از محرومیت ۱۸ دانش‌آموز بهایی از ورود به دانشگاه پس از اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۱ خبر داده است.بر اساس گزارش هرانا، این دانش‌آموزان پس از ورود به سایت سازمان سنجش با پیغام «نقص پرونده» روبه‌رو شده و به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شده‌اند.

اخبار

خانه خراب می‌کنند، برای خیمه‌های حسین می‌گریند؛ چطور از بهاییان حمایت کنیم؟

روز سه‌شنبه ۱۱ مردادماه، حدود ۲۰۰ مامور از سازمان‌های مختلف دولتی، با حضور در روستای «روشنکوه»، در نزدیکی ساری، خانه‌های بهاییان این روستا را تخریب کردند. سازمان‌های حقوق‌بشری همان‌روز خبر دادند که ماموران روستاییان را در یک مکان جمع کرده و موبایل‌های آن‌ها را گرفته‌اند تا کسی نتواند از وقایع آن روز فیلم و عکس تهیه کند. اما، چند ویدیوی چند ثانیه‌ای از این حمله منتشر شده که در آن کودکان و افراد مسن گریه و زاری می‌کنند و پیرزنی که کمرش خم شده، از رنج فریاد می‌زند: «اسلام‌تان این است؛ ظلم ظلم!»

این نخستین بار نیست که خانه‌ها و اموال شهروندان بهایی در ایران مصادره و تخریب می‌شود. مقامات ایران، معمولا برای این نقض گسترده حقوق پیروان آیین بهایی و نقش حق حیات آن‌ها، بهانه‌های به ظاهر قانونی می‌آوردند. در عین‌حال، شهروندان غیربهایی ایران، بارها در شبکه‌های اجتماعی اعتراض خود به این سیاست حذف بهاییان ایران و آزار سیستماتیک، شکنجه و زندانی کردن آن‌ها اعلام کرده‌اند.

چه‌کاری از شهروندان غیربهایی ایران در داخل و خارج بر می‌آید تا مانع تکرار این فاجعه شوند؟ برای جزییات بیشتر با «موسی برزین خلیفه‌لو»، وکیل حقوق‌بشری و مشاور حقوقی ایران‌وایر گفت‌وگو کرده‌ایم.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021