فشار وزارت اطلاعات بر خانواده بهائی دستگیرشده در بجنورد

بنا به گزارش رسیده به ایران وایر، با گذشت نزدیک به یک هفته از بازداشت سه شهروند بهائی ساکن بجنورد به نام‌های شعله شهیدی و دو فرزندش، شایان و فاران ثنایی هم‌چنان از وضعیت حبس و اتهام این شهروندان بهائی اطلاع چندانی در دست نیست.

این شهروندان بهائی در پی بازرسی منزل، محل کسب و پلمپ آن در روز چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱ بازداشت شدند.

در روز یکشنبه ۲۶ تیر ماه، بار دیگر ماموران به همراه شعله شهیدی و یکی از فرزندانش به محل کسب آنان وارد شده و پس از فیلمبرداری، کلیه اجناس مغازه را به یک وانت انتقال داده‌اند. سپس مغازه را دوباره پلمپ و خانم شهیدی و فرزندش را هم به بازداشت‌گاه منتقل کرده‌اند.

یکی از شهروندان بجنوردی به ایران وایر می‌گوید: «شعله شهیدی و فرزندانش، مغازه کوچک لوازم بهداشتی و آرایشی در بجنورد دارند و افرادی خوش‌نام در شهر هستند. بازداشت این سه تن صرفاً به‌خاطر بهائی بودن آن‌هاست و نهاد مسئول دستگیری این خانواده هم این را می‌داند ولی با توجه به این‌که خانواده شهیدی، از ساکنان قدیمی شهر و در بین بجنوردی‌ها محبوب و شناخته‌شده هستند،  با دست‌آویز قراردادن شغل ایشان در تلاش است تا با پرونده سازی بر اساس اتهامات کذب مثل قاچاق، توجهات را از اتهام عقیدتی و بهائی بودن این سه تن دور کند.»

قابل ذکر است، در طی سال‌های گذشته منزل و محل کسب شعله شهیدی بارها توسط ماموران بازرسی شده است.

پیش از این، شعله شهیدی به همراه هوشمند ثنایی، همسر فقیدش در فروردین ۱۳۹۱ بازداشت شدند. هم‌چنین محمود شهیدی و همسرش، پدر و مادر شعله شهیدی در اوایل دهه شصت به اتهام پیروی از آیین بهائی چند سال در بجنورد زندانی بودند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

هاله غلامی شهروند بهایی برای گذراندن محکومیت خود به زندان رفت

روز شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۱، هاله غلامی شهروند بهایی ساکن تهران برای گذراندن محکومیت دو سال حبس تعزیری راهی زندان اوین شد. این حکم بر اساس پرونده‌ی دستگیری شش سال پیش این شهروند بهایی صادر شده است.

اخبار

اهل بها؛ اپلیکیشنی که حکومت برای دست‌یابی به اطلاعات شخصی بهاییان ساخت

متخصصان سایبری بهایی در چند روز اخیر هشدار داده‌اند که هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی از طریق اپلیکیشن «اهل بها»، اقدام به جذب مخاطبان بهایی و جمع‌آوری اطلاعات شخصی آن‌ها کرده‌اند. جزییات این اقدام را در گزارش زیر می‌خوانید.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021