توهین به اهل سنت؛ زندانیان سنی در رجایی شهر اعتصاب غذا کردند

خبرگزاری حقوق بشری هرانا از اعتصاب غذای شماری از زندانیان اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج خبر داده و دلیل آن را «توهین دادستان تهران به زندانیان سنی‌ مذهب» اعلام کرده است.

به نوشته هرانا، در روز پنجشنبه ۹ تیرماه ۱۴۰۱، سه تن از زندانیان سنی محبوس در زندان رجایی شهر به نام‌های یاسین عباس جوبی، نورعزیز دارابی و صادق ایوبی اعتصاب غذا کردند.

بر اساس این گزارش، روز جمعه هم تمامی زندانیان سنی مذهب ساکن در سالن ۱۱ بند ۴ نیز از گرفتن وعده غذایی شام‌ خود امتناع و اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‌اند.

این زندانیان گفته‌اند به مدت سه روز و در اعتراض به بی احترامی به زندانیان سنی مذهب توسط دادستان تهران که در جریان بازدید روز گذشته از این زندان صورت گرفته، اعتصاب می‌کنند.

هرانا به نقل از یکی از نزدیکان زندانیان اهل سنت نوشته است که «علی صالحی»، دادستان تهران، در جریان بازدید از بندهای مختلف زندان، با زندانیان سنی مذهب ساکن در بندهای ۴ و ۷ این زندان نیز دیدار کرده و در گفت و گوی صورت گرفته با آنها، ضمن استفاده از الفاظ توهین آمیز نسبت به جامعه سنی مذهب، اظهار داشته که شهروندان سنی مذهب حتی «حق زندگی در ایران را ندارند.»

منبع هرانا ادامه داده است: « در جریان این بازدید به بهانه رسیدگی به مشکلات زندانیان صورت گرفت، دادستان تهران نه تنها درخواست های زندانیان سنی مذهب مبنی بر رسیدگی به مشکلاتشان را رد کرده، بلکه صراحتا خطاب به آنها گفته است که من با هر گونه رسیدگی به مشکلات شما به شدت مخالفم و بر عقیده خود مبنی بر سخت گیری اشد در رابطه با این زندانیان کماکان پایبند هستم.»

در زندان رجایی شهر کرج ۴۹ زندانی اهل سنت محبوس هستند که در سالن ۱۱ بند ۴ و سالن ۲۱ بند ۷ این زندان نگهداری می‌شوند.

 

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

حکایت حذف نیروهای اهل سنت از بدنه دولت در استان هرمزگان

شیخ احمد خنجی، امام جمعه اهل سنت پارسیان خاطر حذف نیروهای اهل سنت از دولت در مناطق سنی نشین و جایگزین آنها با نیروهایی که جایگاهی پیش مردم ندارند، از ابراهیم رییسی گلایه میکند. او می‌گوید: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم این منطقه اهل سنت هستند، توقع اهل سنت این است که مدیران کلیدی اهل سنت هم داشته باشند.

اخبار

پروپاگاندا ضد اقلیتهای مذهبی و اتهامات قضایی علیه آنان

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی اقلیتهای مذهبی نظیر بهاییان، دراویش گنابادی، نوکیشان مسیحی و اهل سنت را متهم به اتهامات امنیتی کرده و آنان را به زندان می‌افکنند. بر طبق ماده ۴۹۹ کتاب پنجم تعزیرات، اتهام عضویت در گروه‌هایی که با هدف بر هم زدن امنیت کشور تشکیل شده باشند، دارای مجازات سه ماه تا پنج سال زندان است. همچنین ماده ۵۰۰ همین قانون می‌گوید که تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و همچنین تبلیغ به نفع گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی دارای مجازات سه ماه تا یک سال زندان است. اکثر مواردی که شهروندان متعلق به اقلیتهای مذهبی محکوم به زندان می‌شوند، مبتنی بر این دو ماده قانونی است. این در حالی است که فعالیتهای مذهبی ارتباطی با اتهامات امنیتی نداشته و جمهوری اسلامی بدون دلیل و مدرک شهروندان متعلق به اقلیتهای مذهبی را متهم به فعالیت علیه امنیت کشور می‌کند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021