راهپیمایی انبوهی از جمعیت آزادشهر در حمایت از مولوی گرگیج

روز جمعه سوم دی‌ماه ۱۴۰۰، جمعیت انبوهی از مردم آزادشهر استان گلستان در حمایت از «مولوی محمد حسین گرگیج» امام جمعه عزل شده این شهر دست به تجمع اعتراضی و راهپیمایی زدند. وبسایت حال‌وش ویدیوهایی از این راهمپیمایی را منتشر کرده است که در آن صدها نفر شعار الله‌اکبر می‌دهند.

روز گذشته، مولوی گرگیج که گفته می‌شود ارتباطات او توسط نهادهای امنیتی محدود شده به فرمانداری آزادشهر احضار و پس از آن ویدئویی از وی منتشر شد که او در آن از مردم خواست تا در نماز جمعه شرکت کنند.

وبسایت کلمه که اخبار اهل سنت ایران را منتشر می‌کند نوشته است مولانا گرگیج در فرمانداری گالیکش توسط دفتر رهبری در امور اهل سنت تحت فشار قرار گرفت تا به مردم معترض اعلام کند که امام جمعه جدید منصوب شده از طرف دفتر رهبری مورد تایید وی است و او هیچگونه اعتراضی به عزل خود از امامت جمعه ندارد.

کلمه همچنین نوشته است قرار بود مجمع فقهى ترکمن‌ها با حمایت از مولانا گرگیج، برکناری او را محکوم کنند؛ اما نهادهای حکومتی با ارسال نامه‌ی همراه با مامور، از آنها خواسته اند تا با امضاء یک طومار، از تصمیم نور مفیدى، برای انتساب یک روحانی اهل سنت به عنوان جایگزین مولانا گرگیج و امام جمعه آزادشهر، اعلام حمایت کنند.

روز گذشته، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از برکناری امام جمعه اهل سنت آزاد شهر انتقاد کرد و گفت این اقدام به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

مولوی عبدالحمید در این نامه گفته بود: «عزل محمد حسین گرگیج از امامت جمعه موجب یأس و سرخوردگی جامعه اهل سنت شده و به هیچ وجه قابل توجیه و هضم نیست و تبعات جبران‌ناپذیری برای وحدت مسلمین دارد. تمام زحمات ایشان که برای ملت ایران کشیده است، نادیده گرفته شده است.»

مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزاد شهر پس از انتشار سخنانش درباره امام سوم شیعیان، با دستور کاظم نورمفیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان گلستان برکنار شد.

این روحانی اهل سنت در نماز جمعه شهر آزادشهر با اشاره به ازدواج امام سوم شیعیان با شهربانو گفته بود: «مادر امام زین العابدین دختر یزدگرد بود و عمر بن خطاب پس از فتح ایران او را به ازدواج امام حسین درآورد و ۹ امام پس از آن نیز از همین نسل به وجود آمده‌اند. در نتیجه اگر خلافت عمر بن خطاب را نپذیریم، اعتبار امامان و نسب آنان را زیر سؤال برده‌ایم.»

به دنبال انتشار این اظهارات، نیروها و رسانه‌های تندرو مذهبی در ایران خواستار برخورد با مولوی گرگیج شدند.

پس از این واکنش‌ها، مولوی گرگیج در بیانیه‌ای اعلام کرد که علت سخنرانی او نصب بنرهای توهین‌آمیز در کوچه و خیابان‌ و برخی از سخنان تفرقه‌افکنانه در«ایام فاطمیه» بود.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

چهار دهه تبعیض؛ گفت‌وگو با محمد قدمی، استاد علوم سیاسی اهل سنت

در چهار دهه‌ حاکمیت جمهوری‌اسلامی در ایران، اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی با تبعیض‌های گوناگونی مواجه بوده‌اند. برخی از این تبعیض‌ها در قوانین و برخی در تفسیر مسئولان از قوانین و اجرا قابل پیگیری است. با نگاهی گذرا به وضعیت استان‌هایی که جمعیت اقلیت‌ها در آن‌ها بیشتر است و تفاوت سطح توسعه‌یافتگی در آن‌ها به نسبت دیگر استان‌ها، به‌سادگی می‌توان نشانه‌های این تبعیض را مشاهده کرد.

در اولین قسمت از برنامه لایو اینستاگرامی «ما ایرانیم»، با دکتر «محمد قدمی»، شهروند کُرد و اهل سنت ساکن بانه و استاد علوم سیاسی درباره این تبعیض‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم. «ما ایرانیم» عنوان لایو اینستاگرامی «ایران‌وایر» با موضوع اقلیت‌های مذهبی، دینی و قومی است. این برنامه هر شنبه ساعت ۱۹ به وقت ایران آغاز می‌شود. ایران‌وایر تلاش می‌کند با کمک کارشناسان، تصویر روشنی از آن‌چه در این سال‌ها بر سر اقلیت‌ها آمده، ارائه دهد.

اخبار

عزالدین حسینی؛ روحانی اهل سنت که خمینی آرامش کردستان را از او خواست

«شیخ عزالدین حسینی»، از اصلی‌ترین نام‌ها در تاریخ مذاکرات پر فرازونشیب کردها با دولت انقلابی برای تحقق خواست خودمختاری در کردستان ایران بعد از انقلاب بهمن١٣۵٧ است.
«ایران‌وایر» در این گزارش که بخش دوم و پایانی است، فعالیت‌های این روحانی اهل سنت را در دوران پس از انقلاب ١٣۵٧ بررسی کرده است. در این گزارش، با برخی از چهرهای سیاسی و همچنین اعضای خانواده شیخ عزالدین حسینی گفت‌وگوی اختصاصی داشتیم و به عمده‌ترین فعالیت‌های وی، از جمله تلاش برای تشکیل هیئت نمایندگی خلق کرد، مذاکره با هیئت ویژه دولت، دفاع از دستاوردهای انقلاب ایران و نظر وی در مورد ماهیت جمهوری اسلامی پرداخته‌ایم.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021