بازداشت یک روحانی اهل سنت در کامیاران

یک روحانی اهل سنت به دنبال سخن‌رانی پس از اعدام «حیدری قربانی»، زندانی سیاسی اعدام شده، در کامیاران بازداشت شد.

وب‌سایت «کردپا» روز پنج‌شنبه، ۲ دی ۱۴۰۰، با اعلام این خبر نوشت نام این روحانی «محمدمیرزا رحمانی»، فرزند «درویش امین» اهل روستای «لون سادات» از توابع شهرستان کامیاران است.

بازداشت آقای رحمانی از سوی نیروهای امنیتی و بدون ارائه حکم قضایی صورت گرفته است.

از اتهامات مطروحه علیه وی و مکانی که منتقل شد تاکنون اطلاعاتی منتشر نشده است.

براساس این گزارش، بازداشت این روحانی اهل سنت به دنبال سخن‌رانی در مراسم ختم حیدر قربانی صورت گرفته است.

حیدر قربانی روز یکشنبه ۲۷ آذر در زندان سنندج اعدام شد. آقای قربانی به همراه «محمود صادقی»، برادرِ همسر خود در مهر ۱۳۹۵ به اتهام «همکاری و معاونت در قتل چند عضو سپاه پاسداران» بازداشت شده بود. او پس از بازداشت برای اخذ اعتراف اجباری تحت شکنجه قرار گرفت که ویدیوی این اعترافات از شبکه انگلیسی‌زبان «پرس‌تی‌وی» متعلق به جمهوری اسلامی پخش شد.

روز پنج‌شنبه دوم دی ۱۴۰۰، مردم و بازاریان چند شهر کردستان از جمله سنندج، کامیاران و بانه در اعتراض به اعدام آقای قربانی، دست به اعتصاب عمومی زدند.

اعتصاب عمومی در شهرهای کردستان به دنبال بیانیه فعالان مدنی کُرد در روز سه‌شنبه، ۳۰ آذر صورت گرفت که در آن از مردم شهرهای مختلف کُردستان خواسته شده بود برای محکوم کردن اجرای حکم اعدام حیدر قربانی و اعتراض به سیاست «انکار، سرکوب و ارعاب جمهوری اسلامی» روز پنج‌شنبه از خانه‌های خود بیرون نروند و از حضور در محل کار خود خودداری کنند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

چهار دهه تبعیض؛ گفت‌وگو با محمد قدمی، استاد علوم سیاسی اهل سنت

در چهار دهه‌ حاکمیت جمهوری‌اسلامی در ایران، اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی با تبعیض‌های گوناگونی مواجه بوده‌اند. برخی از این تبعیض‌ها در قوانین و برخی در تفسیر مسئولان از قوانین و اجرا قابل پیگیری است. با نگاهی گذرا به وضعیت استان‌هایی که جمعیت اقلیت‌ها در آن‌ها بیشتر است و تفاوت سطح توسعه‌یافتگی در آن‌ها به نسبت دیگر استان‌ها، به‌سادگی می‌توان نشانه‌های این تبعیض را مشاهده کرد.

در اولین قسمت از برنامه لایو اینستاگرامی «ما ایرانیم»، با دکتر «محمد قدمی»، شهروند کُرد و اهل سنت ساکن بانه و استاد علوم سیاسی درباره این تبعیض‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم. «ما ایرانیم» عنوان لایو اینستاگرامی «ایران‌وایر» با موضوع اقلیت‌های مذهبی، دینی و قومی است. این برنامه هر شنبه ساعت ۱۹ به وقت ایران آغاز می‌شود. ایران‌وایر تلاش می‌کند با کمک کارشناسان، تصویر روشنی از آن‌چه در این سال‌ها بر سر اقلیت‌ها آمده، ارائه دهد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021