برگزاری جلسه بازپرسی ۴ نوکیش مسیحی در دادسرای انقلاب دزفول

در پی صدور احضاریه‌ای که در تاریخ ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ برای هشت تن از نوکیشان مسیحی در دزفول صادر شده بود، چهارنفر از آن‌ها به نام‌های علیرضا ورک شاه، محمد کائدگپ، اسماعیل نریمان‌پور و محمدعلی ترابی، روز گذشته برای تفهیم اتهام به دادسرای انقلاب دزفول مراجعه کرده و جلسه بازپرسی آن‌ها برگزار شد.

سایت محبت نیوز گزارش داده که این شهروندان در جریان این جلسه مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و در پایان با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.

این چهار نوکیش مسیحی در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی در دزفول بازداشت و اول اردیبهشت ماه امسال از اداره اطلاعات این شهر آزاد شدند.

در جلسه بازپرسی این شهروندان مسیحی که در دادسرای انقلاب دزفول برگزار شد اتهامات آن‌ها «تبلیغ علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»  عنوان شده است.

نظام جمهوری اسلامی  سال‌ها است که نوکیشان مسیحی را بدون ارائه مدرک و سند، به دلیل باور دینی و فعالیت‌های مسالمت‌آمیز، به «تبلیغ علیه نظام» متهم کرده و راهی زندان می کند.

پیشتر سایت «ماده ۱۸» که در زمینه دفاع از حقوق نوکیشان مسیحی فعالیت می‌کند گزارش کاملی از مورد یورش مأموران امنیتی به منازل شهروندان مسیحی و بازجویی آنها منتشر کرده است.

همزمان با احضار و بازداشت این شهروندان مسیحی در دزفول، بیش از ده شهروند دیگر نیز به در فاصله ۳۰ فروردین تا ۲ اردیبهشت به اداره  اطلاعات احضار شده و از آن‌ها تعهد گرفته شده در جلسات مرتبط با آیین‌های مذهبی خود شرکت نکنند.

این شهروندان بر این باورند که اقدام ماموران اطلاعات ایران مصداق بارز تفتیش عقاید است چرا که از آن‌ها در مورد عقاید سیاسی و مذهبی‌شان سوالاتی پرسیده شده است.

تفتیش عقاید در قوانین جمهوری اسلامی ایران امری غیرقانونی است.

برخی از این شهروندان گفته‌اند محل بازجویی و کسب تعهد از آن‌ها نه ستاد خبری وزارت اطلاعات که یک مدرسه بوده و دلیل این اقدام نیز «نبودن فضای کافی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوران کرونا» عنوان شده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

آخرین آرزوی یک پناه‌جو: همسرم را نجات دهم

از ابتدای انقلاب تاکنون اقلیت‌های دینی و مذهبی، از بهایی و یهودی و مسیحیان و نوکیشان و زرتشتیان تا اهل تسنن و یا اهل حق و درویشان گنابادی با فشار و تعرض و آزار حکومت اسلامی روبه‌رو بوده‌اند. عده زیادی از آنان به ویژه یهودیان و مسیحیان و بهاییان، دست به جلای وطن زدند. اما به‌رغم خطرها و فشارهایی که با تغییر دین در انتظار مسلمانان ایرانی است، به نظر می‌رسد حتی خطر اعدام نیز نتوانسته از پیوستن مردم به ادیان دیگر و از جمله مسیحیت جلوگیری کند.
«سعید» یکی از نوکیشان مذهبی است که در ایران مسیحی شده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021