راه‌اندازی کمپین ایران بدون نفرت از سوی جامعه بهایی

کیان ثابتی- جامعه جهانی بهایی با راه‌اندازی کمپین «#ایران_بدون_نفرت»، از جهانیان خواست به این کارزار بپیوندند و نگذارند تاریخِ نفرت‌ تکرار شود. توفان توییتری این کمپین با هشتگ #ایران_بدون_نفرت قرار است فردا پنج‌شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ به وقت تهران برگزار شود.

در روزهای گذشته، جامعه جهانی بهایی در بیانیه‌ای خواستار بازخواست حکومت ایران در مورد کارزار نفرت‌پراکنی علیه بهاییان این کشور شد.

در این بیانیه آمده است: «در ماه‌های اخیر، کارزار نفرت‌پراکنی و پروپاگاندای حکومت که بیش از چهار دهه قدمت دارد، به مراحل جدیدی وارد شده و پیچیدگی و میزان آن به شدت افزایش یافته است.»
استراتژی جدید حکومت ایران برای غیر انسانی جلوه‌ دادن جامعه بهایی، استفاده از شبکۀ گسترده‌ و رو به افزایشی از صدها وب‌سایت، صفحات اینستاگرام، کانال‌های تلگرام و اتاق‌های «کلاب‌هاوس» است؛ جایی که مطالبی از جمله «بهاییت نجس و دشمن دین و ایمان شما است»، «ارتباط برقرار کردن با بهاییان ممنوع است»، «خرید از مغازه‌ یک بهایی حرام است» و «حقوق بشر مدرن دروغی بزرگ است» در کنار بسیاری دیگر از عناوین منتشر می‌شوند.

نویسندگان بیانیه نوشته‌اند طبق بررسی جامعه بهایی، از سال ۲۰۱۴ تا به امروز صدها هزار مطلب ضد بهایی در رسانه‌های حکومتی ایران منتشر شده‌اند. وب‌سایت‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی پر شده‌اند از ویدیوها، مقاله‌های روزنامه‌ها، متون رسانه‌ای، کتاب‌ها، سمینارها، نمایش‌گاه‌ها، دیوارنویسی‌ها و فتواهایی که هم از منابع رسمی حکومتی منتشر می‌شوند و هم در آن دسته از رسانه‌ها که با وجود وابستگی به حکومت، ادعای استقلال می‌کنند.

در این بیانیه، از «ترویج دروغ» به عنوان «یکی از حربه‌های اصلی حکومت ایران در سرکوب بهاییان از زمان انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ تاکنون نام برده شده است: «هدف، غیرانسانی جلوه دادن بهاییان و ترویج نفرت عمومی نسبت به این جامعه است تا جرایمی که علیه آن‌ها صورت می‌گیرد، توجیه‌پذیر باشد. این روشی متداول است که حکومت‌های سرکوب‌گر در طول تاریخ همواره به آن متوسل شده‌اند.»

«دیان علائی»، نماینده جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد در ژنو می‌‌گوید: «تاریخ آکنده از قربانیان جرایم فجیعی است که نفرت‌پراکنی آن‌ها را دامن زده است. ما نگران این هستیم که افزایش نفرت‌پراکنی و دروغ‌پراکنی فزاینده علیه بهاییان، افزایش شدید سرکوب‌ علیه آن‌ها را در پی داشته باشد.»

دکتر «فرهاد ثابتان»، یکی از سخن‌گویان جامعه جهانی در رابطه با علت و هدف راه‌اندازی این کارزار جهانی توسط بهاییان به «ایران‌وایر» می‌گوید: «در هر فرهنگی که نفرت‌پراکنی وجود داشته باشد، به دنبال آن، نفرت‌پراکنی به جنایت و خشونت منجر خواهد شد. این یک گفتمان مهم است که جامعه بهایی از طریق این کمپین می‌خواهد انتشار دهد و آن پیام این است که نباید علیه هیچ کسی یا جامعه‌ای نفرت‌پراکنی وجود داشته باشد چون باعث می‌شود بافت اجتماعی جامعه از بین برود و خشونت و جنایت به وجود آید.»

دکتر ثابتان در ادامه می‌گوید نفرت پراکنی‌ علیه جامعه بهایی بسیار زیاد شده است: «هر چند در گذشته هم بوده ولی الان شدت یافته است به‌طوری که بررسی‌های ما نشان می‌دهند در طی شش ماه گذشته، این پدیده (نفرت‌پراکنی) به میزان ۳۴ درصد افزایش پیدا کرده است؛ به طور مثال، ورک‌شاپ‌های روش مقابله با بهاییان برگزار می‌شوند و در کلاب‌هاوس، برنامه‌هایی با موضوعات نفرت‌پراکنی علیه بهاییان گذاشته می‌شود. اکانت‌ها و وب‌سایت‌های زیادی نیز برای پخش موضوعاتی علیه بهاییان به وجود آمده‌اند. به نظر می‌رسد یک ارتش سایبری درست کرده‌اند که فقط کارش تولید مطالب علیه بهاییان است.»

سخن‌گوی جامعه جهانی بهایی در ادامه می‌گوید: «چون اطلاعات ما بیشتر در مورد جامعه بهایی است، نفرت‌پراکنی علیه بهاییان را مطرح کرده‌ایم ولی این موضوع در مورد افراد و جوامع دیگری که با نفرت‌پراکنی روبه‌رو هستند هم صادق است. پیام اصلی ما این نکته فرهنگی است که حکومت ایران باید نفرت‌پراکنی را متوقف کند.»

«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد در سندی که در سال ۲۰۱۹ با عنوان «برنامه عملی برای مقابله با نفرت‌پراکنی» منتشر کرد، گفت: «نفرت‌پراکنی تهدیدی برای ارزش‌های دموکراتیک، ثبات اجتماعی و صلح است. سازمان ملل متحد به عنوان یک اصل باید همه جا با نفرت‌پراکنی مقابله کند. سکوت می‌تواند به نشانه بی‌تفاوتی نسبت به تعصب و عدم‌ شکیبایی تعبیر و هم‌زمان، اوضاع وخیم‌تر شود و افراد آسیب‌پذیر به قربانی تبدیل شوند.»

بر اساس معاهده‌های بین‌المللی که ایران نیز آن‌ها را پذیرفته، از جمله«میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی»، ترویج نفرت ممنوع است.

«بانی دوگال»، نماینده ارشد جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد می‌گوید: «ایران پیوسته تعهدات بین‌المللی خود را زیر پا گذاشته و حالا وقت آن است که به خاطر ترویج نفرت و موارد بی‌شمار نقض حقوق بشر که با مصونیت کامل علیه جامعه بهایی روا داشته است، مورد بازخواست قرار گیرد.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

بیمارستان میثاقیه؛ میراث بنیان‌گذار بهائی و نام مصطفی خمینی

بعد از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، بسیاری از بهائیان، از جمله پزشکان و پرستاران، بازداشت، زندانی یا اعدام شدند. سلسله مطالب سرگذشت پزشکان بهائی را می‌توانید در این لینک روی وب‌سایت ایران‌وایر بخوانید.

اما نه‌تنها کادر درمان بهائی به خاطر اعتقادات خود مورد تعقیب قرار گرفتند، بلکه چندین بیمارستان و مرکز درمانی نیز که به ابتکار بهائیان و با هزینه آنان تاسیس شده بود، به نفع بنیاد مستضعفان مصادره شد. بیمارستان میثاقیه یکی از این مراکز بود که «عبدالمیثاق میثاقیه» آن را بنیان نهاد و اکنون با نام «مصطفی خمینی» فعالیت می‌کند.

اخبار

بهاییان ایران حتی جایی برای دفن مردگان‌ خود ندارند

بهاییان در چهار دهه گذشته با انواع تبعیض و آزارهای سیستماتیک، از جمله اخراج، محدودیت تحصیلی، بازداشت، آزار، شکنجه، زندان و اعدام روبه‌رو شده‌اند. اکنون از دفن جسد شهروندان بهایی در گورستان بهاییان نیز جلوگیری می‌شود و خانواده‌ها را مجبو می‌کنند تا متوفیان را در محل گورهای دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ در «خاوران» تهران دفن کنند.

«فرهاد ثابتان»، سخن‌گوی جامعه بهایی در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» تأکید کرد که دفن متوفیان بهایی بر روی اجساد اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷، عملی غیرانسانی و بی‌احترامی به افرادی است که آن‌جا دفن شده‌اند.»

او گفت: «این عمل برای جامعه بهایی غیر قابل قبول است. این در حالی‌ است ‌که زمین کافی برای دفن اموات در محل گورستان وجود دارد.»

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021