یک کاندیدای زرتشتی انتخابات شوراها به دلیل عدم التزام به اسلام رد صلاحیت شد

«سپنتا نیکنام»، عضو شورای شهر یزد که در دور بعدی انتخابات شوراها از تهران کاندیدا شده است، از رد صلاحیت خود خبر داد.

نیکنام در اتاق سایت «انتخاب» در «کلاب‌هاوس» گفت وی به دلیل عدم التزام به اسلام رد صلاحیت شده است. این در حالی است که وی زرتشتی و رییس «انجمن زرتشتی‌های یزد» است.

پیش از این، پیروزی نیکنام در انتخابات شورای شهر یزد و حضور وی در این شورا نیز به دنبال دخالت شورای نگهبان جنجال‌ساز شده بود.

سپنتا نیکنام در سال ۱۳۹۶ با کسب ۲۲ هزار رای، برای بار دوم وارد شورای شهر یزد شد. با این حال، به دنبال شکایت «علی‌اصغر باقری»، یکی از نامزدهای شکست‌خورده در انتخابات شورای شهر یزد که رابطه نزدیکی با سپاه پاسداران و محافل تندرو استان یزد داشت، دیوان عدالت اداری در شهریور ۱۳۹۶ عضویت نیکنام در شورای شهر را تعلیق کرد.

این دیوان اعلام کرد که این حکم با استناد به نظر «احمد جنتی»، دبیر شورای نگهبان که معتقد است عضویت اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهرهایی که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند ممنوع است، صادر شده‌ است.
جنتی با استناد به سخنان مبهمی از «روح‌الله خمینی» در سال ۱۳۵۸، عضویت اقلیت‌های مذهبی در شورای شهرهایی که اکثریت آن‌ها مسلمان هستند را «غیر شرعی» تشخیص داده بود.

نظر شورای نگهبان درباره تعلیق عضویت سپنتا نیکنام با مقاومت نمایندگان مجلس دهم روبه‌رو شد. در آذر ۱۳۹۶، این مجلس طرحی دو فوریتی را با عنوان «اصلاح قانون تشکیلات شورای شهر در انتخاب شهرداران» به تصویب رساند که در آن حق اقلیت‌های دینی برای حضور در شورای شهر مورد تاکید قرار گرفته بود.

چنان‌که انتظار می‌رفت، شورای نگهبان این طرح را رد کرد اما با پافشاری مجلس شورای اسلامی بر مصوبه خود، سرانجام این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد و در ۳۰ تیر ۱۳۹۷ اعضای مجمع با تایید نظر مجلس، حکم به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر دادند.

سپنتا نیکنام تنها نامزدی نیست که با رد صلاحیت، از حضور در انتخابات پیش روی شوراهای شهر و روستا محروم شده است. محافل نزدیک به اصلاح‌طلبان رد صلاحیت‌ها را به ویژه در شهرهای بزرگ بی‌سابقه ارزیابی کرده‌اند.

«شکرالله حسن‌بیگی»، رییس ستاد انتخابات در استان تهران گفته است ۸۱ درصد از اعضای فعلی شوراهای شهر در استان تهران برای شرکت در انتخابات شوراهای شهر و روستا رد صلاحیت شده‌اند.

خبرگزاری «ایسنا» نیز پیش‌تر با انتشار گزارشی، از رد صلاحیت تمام اعضای شورای شهر اصفهان خبر داده بود.

ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاطرات دانش آموزان زرتشتی، مسیحی و بهایی از دروس تعلیمات اسلامی

بچه‌های کلاس برای رسیدن روز پنجشنبه لحظه‌شماری می‌کنند. یکی قرار است موهایش را تیغ ماهی ببافد و دیگری قرار است پیراهن آستین پفی‌ صورتی‌اش را بپوشد. بچه‌ها کارت دعوت‌های کاغذی را از مهسا گرفته‌اند و جلوی گزینه با کمال میل دعوتت را می‌پذیرم، تیک زده‌اند. آزیتا اما فقط شنونده است، موهای تیغ ماهی و پیراهن صورتی را برای همکلاسی‌هایش تصور کرده، او به مهمانی تولد دعوت نشده. دیروز مهسا جلوی همه به آزیتا گفته: «ما تو رو دعوت نکردیم، چون مسلمون نیستی. مامانم گفته ما نمی‌تونیم غیر مسلمون تو خونه‌مون راه بدیم.»

اخبار

عشق ممنوع؛ روایتی از ازدواج زرتشتیان با مسلمانان در ایران

این گزارش تنها چند روایت کوتاه از ممنوعیت ازدواج زرتشتیان با مسلمانان در ایران اسلامی است. من، نیلوفر رستمی، در یک خانواده زرتشتی به دنیا آمده‌ام و در همان سال‌هایی که کتاب‌های عاشقانه «فهیمه رحیمی» و «دانیل استیل» در دبیرستان دست به دست می‌شد، فهمیدم ارتباط برای من زرتشتی در دایره کوچک‌تری می‌گردد و به دلیل همان «نجس بودن، آتش‌پرست و کافر بودن‌»مان حالا باید در دایره عشق نیز محدود می‌ماندیم.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021