کورش نیکنام نماینده سابق مجلس و روایتگر تبعیض جامعه زرتشتی درگذشت

کورش نیکنام، روحانی زرتشتی و نماینده زرتشتیان در دوره هفتم مجلس ۲۰ اردیبهشت / ۹ می در اثر ابتلا به بیماری سرطان در فرانسه درگذشت.

کورش نیکنام، روحانی زرتشتی و نماینده زرتشتیان در دوره هفتم مجلس ۲۰ اردیبهشت / ۹ می در اثر ابتلا به بیماری سرطان در فرانسه درگذشت.

آقای نیکنام به جز مسوولیت‌های حقوقی و قانونی به عنوان پژوهشگر در حوزه فرهنگ ایران باستان نیز شناخته می‌شود و پیش‌تر دبیری انجمن زرتشتیان فرانسه و ریاست انجمن میراث فرهنگی زرتشتیان در فرانسه را برعهده داشت. کتاب «از نوروز تا نوروز»‌، «زرتشت و مزدیسنان» و «گاتها، نغمه‌های ایران باستان» از تالیفات او هستند.

کوروش نیکنام در زمان نمایندگی در مجلس و بعدتر در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی و خارجی تلاش می‌کرد بخشی از مشکلات جامعه زرتشتیان ایران از گذشته تا امروز را روایت کند. از جمله، او در آخرین کتابش با عنوان «گلبانو» تبعیض تاریخی که بر جامعه زرتشتیان روا داشته می‌شده را روایت کرده است.

کورش نیکنام پس از یک دوره نمایندگی در مجلس، برای شرکت در دوره بعد رد صلاحیت شد.

هرچند دلیل رد صلاحیت او نیز شفاف اعلام نشد، اما او در دوران نمایندگی‌اش دو برخورد با حکومت را تجربه کرده بود که می‌توانست در رد صلاحیت او نقش داشته باشد.

کورش نیکنام در مجلس در سال۱۳۸۴ در واکنش به سخنرانی آیت‌الله جنتی که «بشر غیر از اسلام» را حیواناتی دانسته بود که «روی زمین می‌چرخند و فساد می‌کنند»، نامه‌ای اعتراضی نوشت و آنچه دبیر وقت شورای نگهبان در مراسم «یادواره سرداران شهید» گفته بود را، توهین تلقی کرد.

نیکنام به‌جز این، سخنرانی‌هایی در مجلس داشت که حتی در فضای باز دوران اصطلاحات، درون‌مایه‌ای متفاوت با روال عادی داشتند. نیکنام در خرداد۱۳۸۶ در نطق پیش از دستور، از لزوم بازگرداندن نشان شیروخورشید سرخ به‌جای هلال‌احمر، نشان فعلی سازمان‌های امداد ایرانی صحبت کرده بود. پس از آن،‌ سخنان او به‌عنوان طرفداری از نظام پادشاهی تعبیر شده بود.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاکسپاری کورش نیکنام؛ روایت‌گر شجاع تبعیض علیه اقلیت‌ها در ایران

مراسم خاک‌سپاری «کورش نیکنام»، نماینده زرتشتیان در مجلس و پژوهشگر زرتشتی که به‌خاطر روایت‌های منحصربه‌‌ فردش از تبعیض قانونی و اجتماعی جوامع اقلیت به‌ویژه زرتشتیان شناخته شده بود، جمعه ۲۸ اردیبهشت‌۱۴۰۳ در آرامگاه زرتشتیان تهران برگزار شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021