کمیسیون آزادی مذاهب: سرکوب بهاییان در ایران ادامه دارد

کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذاهب بین المللی گزارش سالانه ۲۰۲۳ را منتشر کرد. در این گزارش با توجه به اینکه شرایط آزادی مذهبی در ایران در سال گذشته به شدت ضعیف بوده ایران از جمله کشورهایی با «نگرانی ویژه» مشخص شده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذاهب بین المللی گزارش سالانه ۲۰۲۳ را منتشر کرد. در این گزارش با توجه به اینکه شرایط آزادی مذهبی در ایران در سال گذشته به شدت ضعیف بوده ایران از جمله کشورهایی با «نگرانی ویژه» مشخص شده است.

سرکوب خشونت آمیز اعتراضات علیه حجاب اجباری و اعدام دست کم هشت معترض را به اتهامات مذهبی در سال ۲۰۲۳ از جمله مواردی بود که در بیانیه کمیسیون آزادی مذاهب به آن اشاره شده است.

نمونه دیگری از آزار و اذیت‌های مذهبی در گزارش سالانه کمیسیون آزادی مذاهب، سرکوب پیروان آیین بهایی در سال ۲۰۲۳ در ایران است.

در این گزارش بیان شده «دولت سرکوب بهاییان را ادامه می‌دهد. حکومت بهاییان را در سراسر ایران دستگیر کرده و تعدادی را به حبس‌های طولانی محکوم کردند. عفیف نعیمی و جمال‌الدین خانجانی، دو تن از اعضای یاران ایران (مدیران سابق جامعه بهایی ایران) بار دیگر دستگیر و زندانی شدند.»

بر اساس گزارش مزبور، در سال ۲۰۲۳ دستگیری‌های جمعی و فردی بهاییان در ایران صورت گرفت. دستگیرشدگان را به مکان‌های نامعلومی برده و به حبس‌های طولانی محکوم کردند. در ماه نوامبر، نیرهای امنیتی تعداد زیادی از بهاییان را در شهرهای همدان، مهرشهر، یزد، کرج، البرز و تهران بازداشت کردند. ماموران در جریان یورش و تفتیش منازل شخصی بهاییان، آنان را مورد ضرب و شتم و خشونت قرار دادند.

در این گزارش عنوان شده که حکومت ایران به ویژه زنان بهایی را هدف قرار داده است، از جمله ۱۰ نفر که در ماه اکتبر در اصفهان دستگیر شدند.

دو سوم از زندانیان بهایی ایران زن هستند، از جمله مهوش ثابت و فریبا کمال آبادی از مدیران سابق جامعه بهایی ایران (یاران ایران) که هر دو پس از گذراندن حکم ده سال در اوایل دهه ۲۰۱۰، بار دیگر حکم مشابه را در زندان می گذرانند.

در گزارش کمیسیون مزبور گفته شده «همچنین مقامات ایران، گورستان های بهاییان را در اراک، البرز و گلستان هدف قرار دادند. شهرداری‌های محلی زمین‌های بهاییان را توقیف و مصادره کردند. اجازه بهاییان برای دفن اموات‌شان را محدود کردند و اعلام نمودند که قصد دارند اموال متعلق به بهاییان را منحصراً به مسلمانان بفروشند.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاکسپاری کورش نیکنام؛ روایت‌گر شجاع تبعیض علیه اقلیت‌ها در ایران

مراسم خاک‌سپاری «کورش نیکنام»، نماینده زرتشتیان در مجلس و پژوهشگر زرتشتی که به‌خاطر روایت‌های منحصربه‌‌ فردش از تبعیض قانونی و اجتماعی جوامع اقلیت به‌ویژه زرتشتیان شناخته شده بود، جمعه ۲۸ اردیبهشت‌۱۴۰۳ در آرامگاه زرتشتیان تهران برگزار شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021