مولوی عبدالحمید: در برابر خواسته‌های مردم مقاومت می‌شود

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ششم بهمن از پاسخگو نبودن نظام جمهوری اسلامی در برابر خواسته‌های مردم ایران انتقاد کرد و از مقامات خواست فریاد اعتراض مردم را بشنوند. عبدالحمید در سخنان خود تاکید کرد که برای اجرای خواسته‌های مردم هنوز هم قدمی برداشته نشده و برعکس در مقابل این خواسته‌ها مقاومت شده است.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ششم بهمن از پاسخگو نبودن نظام جمهوری اسلامی در برابر خواسته‌های مردم ایران انتقاد کرد و از مقامات خواست فریاد اعتراض مردم را بشنوند.

عبدالحمید در سخنان خود تاکید کرد که برای اجرای خواسته‌های مردم هنوز هم قدمی برداشته نشده و برعکس در مقابل این خواسته‌ها مقاومت شده است.

این رهبر اهل سنت ایران انتقادهای پیشین خود از حکومت جمهوری اسلامی را تکرار کرد و افزود، روش گذشته جواب نمی‌دهد. مردم باید افق روشنی برای زندگی آینده خود داشته باشند اما همه چیز به روال سابق است.

اسماعیل‌زهی در ادامه سخنان خود در نماز جمعه خواستار تغییر قانون اساسی کشور نیز شد. او با تاکید بر اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی مشکلات زیادی دارد، گفت: «این قانون ۴۴ سال پیش توسط مجلس خبرگانی تصویب شده که اکثر اعضای آن از دنیا رفته‌ و اکنون در دنیای برزخ هستند.»

او با اشاره به مواردی چون نظارت استصوابی شورای نگهبان گفت که در حال حاضر به همین قانون اساسی فعلی هم عمل نمی‌شود.

به گفته عبدالحمید شورای نگهبان ابتدا در قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها نقش «نظارت بر انتخابات» را برعهده داشت، اما پس از آن «نظارت استصوابی» را با «تفسیر» به این قانون اضافه کردند.

او با اشاره به رد صلاحیت حسن روحانی، رئیس‌جمهور سابق ایران و همچنین برخی وزرای سابق گفت: « کسی که دو دوره رئیس جمهوری بوده و در چندین دوره نماینده مجلس و رئیس شورای امنیت ملی بوده کسی که در یک پست حساس وزیر بوده است، رد صلاحیت می شود؟ «دنیا» چه فکری می‌کند درباره ما؟»

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین به مسائل دستگاه قضایی و رفتار ضابطین امنیتی در بازجوییها و زندانها اشاره کرد و کتک زدن و شکنجه متهمان برای گرفتن «اعتراف» و اعدامها را خلاف شیوه اسلامی خواند و از آن انتقاد کرد و گفت: «مردم در اینجا گیر کردند، هیچ قدمی در جهت خواست مردم برداشته نشده است همش فشار است. مردم برای آینده خودشان افق روشنی نمیبینند.»

نماز جمعه روز ششم بهمن زاهدان نیز مانند هفته‌های گذشته در میان جو شدید امنیتی برگزار شد و بر اساس گزارش حال‌وش، همزمان با حضور مردم زاهدان در نماز جمعه، مبادی ورودی و خروجی مسجد مکی و مصلی از سوی نیروهای امنیتی مسدود و رفت و آمد شهروندان توسط این نیروها کنترل شد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تعطیلی جشن سده کرمان به بهانه احترام به کشته‌ شدگان

«جشن سده» کرمان که به روایت‌های بسیاری، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشن سده در ایران است، به بهانه حمله مرگبار در سال‌روز کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به صورت نیمه‌تعطیل و بسیار محدود برگزار شد تا یک سناریوی قدیمی در ذهن‌ها مرور شود؛ فشار نیروهای افراطی در سرکوب جشن‌های ملی ایرانی و فشار آوردن برای تزریق مراسم خودساخته جدید به ذهن مردم.

اخبار

۶ ماه بی‌خبری از مولوی نقشبندی؛ گروگان‌گیری پدر برای تسلیم‌‌ شدن پسر؟

مولوی «فتحی محمد نقشبندی»، امام جمعه اهل سنت راسک و روحانی منتقد جمهوری اسلامی، از ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ در بازداشت است. ۱۰ روز پیش رسانه‌های حقوق‌بشری بلوچ از احتمال مرگ او در اثر شکنجه نیروهای امنیتی خبر دادند. با افزایش نگرانی‌ها و واکنش افکار عمومی بلوچستان، تصاویری از ملاقات چند روحانی بلوچ با او در زندان «وکیل‌آباد» مشهد منتشر شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021