احضار و بازداشت دو شهروند بهایی برای اجرای حکم زندان

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای مینا کرمی، شهروند بهایی احضاریه اجرای حکم زندان صادر کرده و سروش ایقانی، دیگر شهروند بهایی را برای اجرای حکم حبس بازداشت کرد. هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، روز ۲۵ دی گزارش کرد که مینا کرمی، شهروند بهائی ساکن شیراز با دریافت ابلاغیه ای، جهت اجرای حکم پنج سال حبس خود به شعبه یک اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شده است.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای مینا کرمی، شهروند بهایی احضاریه اجرای حکم زندان صادر کرده و سروش ایقانی، دیگر شهروند بهایی را برای اجرای حکم حبس بازداشت کرد.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، روز ۲۵ دی گزارش کرد که مینا کرمی، شهروند بهائی ساکن شیراز با دریافت ابلاغیه ای، جهت اجرای حکم پنج سال حبس خود به شعبه یک اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شده است.

در احضاریه‌ای که توسط دادسرای عمومی و انقلاب شیراز صادر شده از خانم کرمی خواسته شده است در تاریخ دوازدهم بهمن ماه، جهت اجرای حکم حبس، خود را به مرجع قضایی مذکور معرفی کند.

مینا کرمی، در شهریور ۱۴۰۱، توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب شیراز بابت اتهامات «فعالیت آموزشی و تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام» به پنج سال حبس تعزیری، پنج میلیون تومان جزای نقدی، محرومیت از حقوق اجتماعی به مدت ده سال و منع خروج از کشور با ابطال گذرنامه به مدت دو سال محکوم شد. این حکم چندی بعد در شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس عینا تایید شد.

همزمان، سروش ایقانی، دیگر شهروند بهایی ساکن شیراز نیز جهت اجرای حکم شش ماه زندان تعزیری، بازداشت و به زندان منتقل شد.

بازداشت این شهروند بهایی در روز یکشنبه ۲۴ دی صورت گرفته و به نوشته هرانا او به زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شده است.

سروش ایقانی خرداد ماه سال گذشته، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست محمود ساداتی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به دو سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم، در نهایت توسط دادگاه تجدیدنظر به شش ماه کاهش یافت.

سرکوب بهائیان به وسیله جمهوری اسلامی همواره با اعتراضات بین‌المللی مواجه شده است و پیش‌تر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از «افزایش قابل توجه» آزار و اذیت بهائیان در ایران انتقاد کرده بود.

جامعه جهانی بهائی نیز در آذرماه امسال در بیانیه‌ای با انتقاد از تشدید برخوردهای جمهوری اسلامی با شهروندان بهایی در ایران اعلام کرده بود که «یورش‌های خشن و توهین‌آمیز به منازل بهائیان، بازداشت‌ها و محاکمه‌های ناعادلانه به اتهامات واهی علیه بهائیان افزایش یافته است.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تعطیلی جشن سده کرمان به بهانه احترام به کشته‌ شدگان

«جشن سده» کرمان که به روایت‌های بسیاری، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشن سده در ایران است، به بهانه حمله مرگبار در سال‌روز کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به صورت نیمه‌تعطیل و بسیار محدود برگزار شد تا یک سناریوی قدیمی در ذهن‌ها مرور شود؛ فشار نیروهای افراطی در سرکوب جشن‌های ملی ایرانی و فشار آوردن برای تزریق مراسم خودساخته جدید به ذهن مردم.

اخبار

۶ ماه بی‌خبری از مولوی نقشبندی؛ گروگان‌گیری پدر برای تسلیم‌‌ شدن پسر؟

مولوی «فتحی محمد نقشبندی»، امام جمعه اهل سنت راسک و روحانی منتقد جمهوری اسلامی، از ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ در بازداشت است. ۱۰ روز پیش رسانه‌های حقوق‌بشری بلوچ از احتمال مرگ او در اثر شکنجه نیروهای امنیتی خبر دادند. با افزایش نگرانی‌ها و واکنش افکار عمومی بلوچستان، تصاویری از ملاقات چند روحانی بلوچ با او در زندان «وکیل‌آباد» مشهد منتشر شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021