مولوی عبدالحمید خطاب به حکومت: به جای مذهب، برای مردم هزینه کنید

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان و از رهبران پرنفوذ اعتراضات سراسری ایران در خطبه‌های نماز جمعه سوم شهریور از صرف هزینه‌های گزاف برای مراسم اربعین انتقاد کرد و از حکومت خواست به جای مذهب برای مردم هزینه کند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان و از رهبران پرنفوذ اعتراضات سراسری ایران در خطبه‌های نماز جمعه سوم شهریور از صرف هزینه‌های گزاف برای مراسم اربعین انتقاد کرد و از حکومت خواست به جای مذهب برای مردم هزینه کند.

مولوی عبدالحمید در سخنانش بدون نام بردن از مراسم حکومتی «پیاده‌روی اربعین»، هزینه کردن «هزاران میلیارد برای یک مراسم مذهبی از بیت‌المال و جیبِ ملت محتاج ایران» را نادرست خواند.

او از مقامات جمهوری اسلامی پرسید در شرایطی که در کشور دارو گیر نمی‌آید آیا منصفانه و درست است که به قول وزیر راه «سه هزار میلیارد» صرف یک مراسم مذهبی شود؟

مولوی عبدالحمید با یادآوری اینکه «چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است» پرسید چرا سرمایه‌های هنگفت کشور بیرون کشور آن هم در جنگ‌ها صرف شود؟

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین بار دیگر از مذهبی بودن نظام سیاسی ایران انتقاد کرد و گفت «دولت و حکومت مذهبی صرف» آنچنان که در ایران «تجربه کرده‌ایم، جواب نداده. کاش از همان اول ملی و مذهبی فکر می‌کردند.»

مولوی عبدالحمید تاکید کرد «اینکه حکومت تمام هم و غم و فکر و ذکر خود را بر مذهب گذاشته، جواب نمی‌دهد» و خطاب به مقام‌های حکومت گفت: «به‌جای مذهب، باید برای مردم هزینه کنید. مهم است که به ملت رسیدگی کنید.»

این روحانی پرنفوذ در سخنانش همچنین از سیاست تشویق فرزندآوری حکومت ایران نیز انتقاد کرد و در واکنش به سخنان فرمانده سازمان بسیج درباره «بحران عدم فرزندآوری» گفت: «عقل هم چیز خوبی است؛ اول جیب مردم را پر کنید و بعد این را بخواهید. مردم برای سیر کردن شکم خود مشکل دارند چه برسد به اینکه بخواهند فرزندان بیشتری بیاورند.»

مولوی عبدالحمید در ارتباط با دستگیری اعضای خانواده کسانی که در «خیزش‌های اخیر» کشته شده‌اند، گفت به جای دستگیری باید به آنها محبت شود.

او بازداشت،‌ احضار و دادگاهی کردن خانواده‌های دادخواه را از سوی حکومت جمهوری اسلامی را «دردآور» خواند.

مولوی عبدالحمید همچنین با اشاره به اعتراضات اصناف مختلف، به وضعیت قشرهای مختلف ویژه به وضعیت کشاورزان در شرایط خشکسالی ایران اشاره کرد و گفت که باید در این زمینه «خون گریه کرد»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

پیام مولوی عبدالحمید به پزشکیان: ملت ایران از فشارها به ستوه آمده‌اند

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار پیامی پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت و از وی خواست به عهد و میثاقی که با مردم بسته است، پایبند بماند.

اخبار

نامزدهای ریاست جمهوری علیه اقلیت‌های مذهبی؛ کدام‌‌‌یک می‌تواند معجزه کند؟

اقلیت‌های دینی و مذهبی حلقه مهجور ادعاها و برنامه‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری هستند.

مسعود پزشکیان در روز ۲۳ خرداد بیانیه‌ای درباره لزوم حضور اقلیت‌ها در بدنه دولت و توجه بیشتر به حقوق آن‌ها منتشر کرد اما در همایش زنان حامی خودش گفت نمی‌تواند معجزه کند و از مردم می‌خواهد تا مشکلات را با هم حل کنند. چرا رفع تبعیض از اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران به معجزه می‌ماند؟ سهم رییس‌جمهوری در برطرف کردن این نگرانی چیست؟

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021