بی‌خبری از وضعیت جمال الدین خانجانی، شهروند ۹۰ ساله بهایی در زندان

با گذشت ۱۲ روز از بازداشت جمال‌الدین خانجانی، پیرمرد ۹۰ ساله بهایی در تهران، این شهروند بهایی هم‌چنان بلاتکلیف در زندان اوین تحت بازداشت است. بنا به اطلاع رسیده، خانجانی در طی این مدت فقط دو تماس کوتاه تلفنی با خانواده‌ی خود داشته و دیگر هیچ خبری از او در دست نیست. از دلیل بازداشت این شهروند کهن‌سال بهایی هم هیچ اطلاعی وجود ندارد.

با گذشت ۱۲ روز از بازداشت جمال‌الدین خانجانی، پیرمرد ۹۰ ساله بهایی در تهران، این شهروند بهایی هم‌چنان بلاتکلیف در زندان اوین تحت بازداشت است.

بنا به اطلاع رسیده، خانجانی در طی این مدت فقط دو تماس کوتاه تلفنی با خانواده‌ی خود داشته و دیگر هیچ خبری از او در دست نیست. از دلیل بازداشت این شهروند کهن‌سال بهایی هم هیچ اطلاعی وجود ندارد.

جمال‌الدین خانجانی دارای کبر سن و دارای مشکلات جسمانی و بیماری است.

در همین رابطه سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهایی در توئیتی نوشته است:

«سالمندان و بیماران، بی‌رحمانه توسط مقامات ایران زندانی می‌شوند. آقای جمال‌الدین خانجانی، بهایی ۹۰ ساله در حالی بازداشت شده است که از سرطان پانکراس، بیماری قلبی و فشار خون رنج می‌برد. او تنها یکی از بهاییانی است که بیمار هستند و بدون مراقبت‌های پزشکی در زندان بسر می‌برند. این عملی غیرانسانی و ظالمانه است. عواقب محتمل بازداشت یک فرد بیمار ۹۰ ساله مانند آقای خانجانی چیست؟ ما از دولت ایران میخواهیم آقای خانجانی و همه کسانی که در زندان از بیماری رنج میبرند نیازمند درمان هستند، آزاد کند.»

قابل ذکر است، جمال‌الدین خانجانی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۷ یک دوره محکومیت ده ساله را به اتهام پیروی از آیین بهایی در زندان گذراند. او یکی از اعضای سابق گروه مدیران جامعه بهایی ایران موسوم به یاران ایران بود.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دو برادر یارسانی در کرمانشاه مجددا بازداشت شدند

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری ایران، «پوریا منتی منجق تپه» و«شجاع منتی منجق تپه»، دو برادر زندانی کُرد پیرو آیین یارسان اهل شهر صحنه از توابع استان کرمانشاه که در حال سپری کردن دوره محکومیت خود به صورت رای باز بودند، پس از معرفی خود به زندان، بار دیگر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اخبار

بازداشت یک روحانی اهل سنت توسط نیروهای اداره اطلاعات زاهدان

نیروهای اداره اطلاعات زاهدان با یورش به منزل مسکونی یک روحانی اهل سنت، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس گزارش کمپین فعالین بلوچ، این روحانی با نام «بسم الله خوگیانی» روز شنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳، دستگیر شده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021