افزایش فشارهای امنیتی بر شخصیت‌های مذهبی کُرد

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» در گزارشی نوشته است که در جریان اعتراضات سراسری بعد از قتل حکومتی «مهسا [ژینا] امینی»، فشار نهادهای امنیتی بر شخصیت‌های مذهبی کُرد در شهرهای مختلف افزایش یافته است.

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» در گزارشی نوشته است که در جریان اعتراضات سراسری بعد از قتل حکومتی «مهسا [ژینا] امینی»، فشار نهادهای امنیتی بر شخصیت‌های مذهبی کُرد در شهرهای مختلف افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است که طی شش ماهه گذشته، دست‌کم ۱۶ شخصیت مذهبی و روحانی کرد [ماموستا] در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند که اغلب این بازداشت‌ها به‌دلیل حمایت از جنبش «زن، زندگی، آزادی» بوده است.

همچنین گفته شده است که از دی‌ سال گذشته تاکنون، برای فعالان مذهبی کرد دوازده حکم قضایی شامل مجموعا بیش از ۵۴ سال زندان و ٢٩۴ ضربه شلاق صادر شده است.

هه‌نگاو نوشته است که ۱۶ روحانی کرد در شهرهای  پیرانشهر، جوانرود، ربط، سردشت، بانه، و سنندج، توسط نهادهای حکومتی بازداشت و محاکمه شده‌‌اند.

محاکمه ماموستایان اهل سنت در دادگاه ویژه روحانیت و توسط روحانیون شیعه انجام می‌شود و در آن متهمان از حداقل‌های حقوق شهروندی در رسیدگی عادلانه ـ از جمله حق داشتن وکیل ـ محروم هستند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تعطیلی جشن سده کرمان به بهانه احترام به کشته‌ شدگان

«جشن سده» کرمان که به روایت‌های بسیاری، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشن سده در ایران است، به بهانه حمله مرگبار در سال‌روز کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به صورت نیمه‌تعطیل و بسیار محدود برگزار شد تا یک سناریوی قدیمی در ذهن‌ها مرور شود؛ فشار نیروهای افراطی در سرکوب جشن‌های ملی ایرانی و فشار آوردن برای تزریق مراسم خودساخته جدید به ذهن مردم.

اخبار

۶ ماه بی‌خبری از مولوی نقشبندی؛ گروگان‌گیری پدر برای تسلیم‌‌ شدن پسر؟

مولوی «فتحی محمد نقشبندی»، امام جمعه اهل سنت راسک و روحانی منتقد جمهوری اسلامی، از ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ در بازداشت است. ۱۰ روز پیش رسانه‌های حقوق‌بشری بلوچ از احتمال مرگ او در اثر شکنجه نیروهای امنیتی خبر دادند. با افزایش نگرانی‌ها و واکنش افکار عمومی بلوچستان، تصاویری از ملاقات چند روحانی بلوچ با او در زندان «وکیل‌آباد» مشهد منتشر شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021