دفن پیکر یک شهروند بهایی دیگر بدون رضایت خانواده در تهران

ماموران بهشت زهرا در روز جمعه ۵خرداد۱۴۰۲، پیکر یک متوفی بهایی به نام «عباس معنوی» را بدون رضایت و اطلاع خانواده ،روی خاک یک متوفی بهایی دیگر که دو ماه پیش فوت کرده، در گورستان خاوران دفن کردند.

ماموران بهشت زهرا در روز جمعه ۵خرداد۱۴۰۲، پیکر یک متوفی بهایی به نام «عباس معنوی» را بدون رضایت و اطلاع خانواده ،روی خاک یک متوفی بهایی دیگر که دو ماه پیش فوت کرده، در گورستان خاوران دفن کردند.

این اقدام در حالی صورت گرفت که خانواده متوفی در حال شکایت و پیگیری وضعیت فرد متوفی بودند. از اول فروردین سال جاری، مسوولین بهشت زهرا، تحویل اجساد بهاییان به خانواده‌هایشان را منوط به پرداخت مبلغ گزافی پول کرده‌اند که این درخواست غیرقانونی و غیراخلاقی با عدم پذیرش بهاییان مواجه شده است. مسوولان بهشت زهرا خانواده‌ها را تهدید کرده که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی، اجساد را در محل قبرهای دسته جمعی خاوران دفن خواهند کرد.

از ابتدای سال جاری، پیکرهای چندین متوفی بهایی بدون اطلاع خانواده‌ها و انجام مراسم دینی در گورستان خاوران دفن شده‌اند. بنا به اطلاع واصله، پیکرهای چهار تن از بهاییان هم‌چنان در سردخانه بلاتکلیف نگه‌داشته شده و بهشت زهرا از ترخیص آن‌ها خودداری کرده است.

قابل ذکر است، آرامستان بهاییان تهران، در زمینی در مجاورت گورستان خاوران قرار دارد. در طی سال‌های گذشته، بهاییان وجوه مختلفی را برای مواردی نظیر حمل‌و‌نقل و نگهداری در سردخانه پرداخت کرده‌اند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

رویارویی قانون و فتوا؛ روش نقض حقوق اقلیت‌های دینی در ایران

جمهوری اسلامی سه اقلیت دینی را به‌رسمیت شناخته و می‌گوید آن‌ها در مناسک دینی خود آزاد هستند، اما این فقط صورت ظاهری موضوع است. این گزارش درباره شیوه‌های نقض حقوق اقلیت‌هایی در ایران است که قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌گوید آن‌ها را به‌رسمیت می‌شناسد. وضعیت درباره دیگرانی که از نظر حکومت رسمیت ندارند، خارج از بررسی این گزارش است. در این گزارش با شیوه‌های کمتر شنیده نقض حقوق ایرانیان توسط جمهوری اسلامی آشنا خواهید شد.

اخبار

سرکوب، آزار و بازداشت در سرزمین پدری؛ بهاییان در بهمن ۱۴۰۲

جمهوری اسلامی در یک سال گذشته با تشدید آزار و فشار بر شهروندان بهایی تلاش کرده تا بهاییان را در کشور خودشان به انزوا کشاند و از همراهی آنان با سایر هموطنان‌شان در فعالیت‌های اجتماعی نظیر آموزش و محیط زیست، جلوگیری کند. محروم کردن بهاییان از هر نوع فعالیت اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و هنری ادامه راهی است که حاکمیت ایران از ۴۵ سال پیش برای سلب حقوق انسانی بهاییان در ایران آغاز کرده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021