بازداشت و صدور حکم زندان برای دو روحانی اهل سنت

نیروهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی یک روحانی اهل سنت را در شهرستان بانه دستگیر کرده و همزمان دادگاه روحانیت همدان نیز یک روحانی دیگر را به زندان محکوم کرده است.

نیروهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی یک روحانی اهل سنت را در شهرستان بانه دستگیر کرده و همزمان دادگاه روحانیت همدان نیز یک روحانی دیگر را به زندان محکوم کرده است.

بر اساس گزارش آژانس خبررسانی کردستان، کردپا، روز سه‌شنبه بیست و ششم اردیبهشت‌ماه، «ماموستا امین قیصری»، امام جمعه و جماعت روستای «زرواو علیا» از توابع بانه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

کردپا نوشته بازداشت این روحانی بدون حکم قضایی انجام شده و او جهت بازجویی به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی سنندج منتقل شده است.

گزارش کردپا همچنین افزوده که نیروهای امنیتی از طلبه‌های این روحانی تعهد کتبی اخذ کرده‌اند که شهر بانه را ترک کنند.

سازمان حقوق بشری هه نگاو هم از صدور حکم یک سال زندان برای «ماموستا مادح کرمی»، شخصیت مذهبی اهل سنندج توسط دادگاه ویژه روحانیت همدان خبر داده است.

این روحانی در دی ماه ١۴٠١، به دادگاه شهر شویشه از توابع سنندج احضار و به وی اعلام شده بود که با اتهاماتی از جمله «تبلیغ علیه نظام و حمایت از اعتراضات»، «اخلال در آسایش عمومی» و «تشویش اذهان عمومی» در دادگاه ویژه روحانیت همدان مواجه است.

به نوشته هه‌نگاو، «ماموستا مادح کرمی» پس از جلسه دادگاه و صدور حکم، با قرار کفالت آزاد شده است.

پس از آغاز خیز زن، زندگی، آزادی در ایران، فشار حکومت جمهوری اسلامی بر  روحانیون اهل سنت در استان‌های کردنشین و نیز سیستان و بلوچستان افزایش چشمگیری یافته و تاکنون شماری از این روحانیون به جرم حمایت از اعتراضات سراسری دستگیر و زندانی شده‌اند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دیده‌بان حقوق بشر: رفتار جمهوری اسلامی با بهائیان «جنایت علیه بشریت» است

سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی بی سابقه اعلام کرد آزار و سرکوب سیستماتیک چهل و پنج سالۀ جامعۀ بهائی توسط حکومت ایران، بر اساس قوانین کیفری بین‌المللی، مصداق جنایت علیه بشریت است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021