بازداشت و صدور حکم زندان برای دو روحانی اهل سنت

نیروهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی یک روحانی اهل سنت را در شهرستان بانه دستگیر کرده و همزمان دادگاه روحانیت همدان نیز یک روحانی دیگر را به زندان محکوم کرده است.

نیروهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی یک روحانی اهل سنت را در شهرستان بانه دستگیر کرده و همزمان دادگاه روحانیت همدان نیز یک روحانی دیگر را به زندان محکوم کرده است.

بر اساس گزارش آژانس خبررسانی کردستان، کردپا، روز سه‌شنبه بیست و ششم اردیبهشت‌ماه، «ماموستا امین قیصری»، امام جمعه و جماعت روستای «زرواو علیا» از توابع بانه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

کردپا نوشته بازداشت این روحانی بدون حکم قضایی انجام شده و او جهت بازجویی به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی سنندج منتقل شده است.

گزارش کردپا همچنین افزوده که نیروهای امنیتی از طلبه‌های این روحانی تعهد کتبی اخذ کرده‌اند که شهر بانه را ترک کنند.

سازمان حقوق بشری هه نگاو هم از صدور حکم یک سال زندان برای «ماموستا مادح کرمی»، شخصیت مذهبی اهل سنندج توسط دادگاه ویژه روحانیت همدان خبر داده است.

این روحانی در دی ماه ١۴٠١، به دادگاه شهر شویشه از توابع سنندج احضار و به وی اعلام شده بود که با اتهاماتی از جمله «تبلیغ علیه نظام و حمایت از اعتراضات»، «اخلال در آسایش عمومی» و «تشویش اذهان عمومی» در دادگاه ویژه روحانیت همدان مواجه است.

به نوشته هه‌نگاو، «ماموستا مادح کرمی» پس از جلسه دادگاه و صدور حکم، با قرار کفالت آزاد شده است.

پس از آغاز خیز زن، زندگی، آزادی در ایران، فشار حکومت جمهوری اسلامی بر  روحانیون اهل سنت در استان‌های کردنشین و نیز سیستان و بلوچستان افزایش چشمگیری یافته و تاکنون شماری از این روحانیون به جرم حمایت از اعتراضات سراسری دستگیر و زندانی شده‌اند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دختر مهوش ثابت: محرومیت مادرم از تماس تلفنی نهایت بی‌عدالتی است

«مهوش ثابت»، زندانی عقیدتی، پس از انتشار نامه‌ای از زندان اوین، از حق تماس تلفنی محروم شد.

«نگار ثابت»، دختر مهوش ثابت، روز ۵آذر۱۴۰۲ به «ایران‌وایر» گفت که مادرش را به‌دلیل نامه‌ای که در زندان نوشته است، تنبیه کرده‌‌ و او را از حق تماس تلفنی محروم کرده‌اند.

نگار ثابت گفت: «این نهایت بی‌عدالتی است که مادرم را به‌خاطر دلنوشته‌ای از وقایع چهل سال زندگیش، مورد تنبیه و جریمه قرار بگیرد آن هم در داخل زندان! از بچگی به ما گفته‌اند که بالاتر از سیاهی رنگی نیست، ولی ظاهرا برای مادرم هست.»

اخبار

بهروز فرزندی؛ جانباز جنگ ایران و عراق به خاطر اعتقاداتش زندانی است

بهروز فرزندی، شهروند ۵۷ ساله ایرانی از جمله بهاییان صدمه دیده در جنگ است. او بیش از دو سال از عمر خود را در اسارت گذرانده است و به دلیل آسیب‌های وارده در جنگ، به عنوان «جانباز» شناخته می‌شود اما در حال حاضربه دلیل پیروی از آیین بهایی، در زندان شیراز به سر می‌برد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021