مولوی عبدالحمید خواهان کناره‌ گیری مقامات جمهوری اسلامی شد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و از رهبران پرنفوذ اعتراضات ایران در خطبه‌های نماز جمعه روز ۵ اسفند بار دیگر به انتقاد از عملکرد مقامات جمهوری اسلامی پرداخت و خواهان کناره‌ گیری آن‌ها شد.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و از رهبران پرنفوذ اعتراضات ایران در خطبه‌های نماز جمعه روز ۵ اسفند بار دیگر به انتقاد از عملکرد مقامات جمهوری اسلامی پرداخت و خواهان کناره‌ گیری آن‌ها شد.

مولوی عبدالحمید امروز جمعه خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «به جای این که مردم زندانی شوند، به جای این که مردم را بگیرید، مردم را رها کنید و حرفشان را گوش کنید و اگر نمی‌توانید، اجازه بدهید کسان دیگری مشکلات مردم را حل کنند.»

سخنرانی امروز مولوی عبدالحمید به دلیل قطع اینترنت زاهدان مانند هفته‌های گذشته از اینستاگرام او به طور مستقیم پخش نشد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های امروز با بیان اینکه «مسئولان ما کنار رفتن را بلد نیستند.»، افزود: «همه جای دنیا این طور است که وقتی نمی‌توانند کاری کنند از مسئولیت کنار می‌روند. در همه جای دنیا رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر استعفا می‌دهند و مقام‌های درجه اول کنار می‌روند تا کس دیگری بیاید و اوضاع را درست کند.»

مولوی عبدالحمید همچنین در اظهار نظری در نقطه مقابل رهبران جمهوری اسلامی بر «غیرسیاسی» بودن اسلام تاکید کرد. او گفت:  «اسلام سیاسی نیست، دین سیاسی نیست. بلکه سیاست باید اسلامی باشد.»

امام جمعه مسجد مکی زاهدان در خطبه‌های خود همچنین کشته شدن ابراهیم ریگی، پزشک ۲۴ ساله در کلانتری ۱۲ زاهدان را «مشکوک» توصیف کرد و از مسئولان خواست که در این باره تحقیق کنند.

ابراهیم ریگی از جمله کسانی بود که در کشتار جمعه ۸ مهرماه در شهر زاهدان به مجروحان کمک کرده است. او ۲۱ مهرماه بازداشت شده بود و اما دی ماه با قرار وثیقه آزاد شده بود.

بر اساس گزارش‌هایی که دیروز منتشر شد، آقای ریگی روز چهارشنبه سوم اسفند  برای بار دوم بازداشت شده و یک ساعت پس از بازداشت مأموران پزشکی قانونی با حضور در کلانتری ضمن معاینه جسد و مشاهده «پاره بودن لباس‌های او»، علت مرگ را ضرب و جرح اعلام کردند.

مولوی عبدالحمید همچنین در سخنانش بار دیگر بر ضرورت روشن شدن حقیقت درباره کشتار معترضان بلوچ در روز ۸ مهر تاکید کرد. او گفت: «اینجا از ۴ محور به داخل مصلا و مقابل در مصلی تیراندازی کردند. نزدیک به ۱۰۰ نفر کشته شدند، ۳۰۰ نفر مجروح شدند. ۸۰ نفر هنوز در بیمارستان هستند. به چشمهای ۱۷ نفر شلیک شده و کور شدند. ۱۸ کودک کشته شده است.»

او تاکید کرد که این جنایت خطای یک فرد نبوده و عاملان آن باید مجازات شوند.

مولوی عبدالحمید همچنین از گرانی شدید گوشت و دلار در ایران انتقاد کرد و به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داد که «نگذارید مردم ایران از گرسنگی بمیرند.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

ده ماه بلاتکلیفی ساناز تفضلی در زندان وکیل آباد

با گذشت بیش از ده ماه از بازداشت «ساناز تفضلی» در مشهد، این شهروند بهایی همچنان بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد نگه داشته شده است.

با آنکه جلسه دادگاه این شهروند بهایی در تیر برگزار شده، ولی پس از دو ماه، به تازگی شعبه دادگاه تجدیدنظر پرونده او مشخص شده است.

اخبار

بلاتکلیفی پنج شهروند بهایی در بند ۲۰۹ زندان اوین

بر اساس اطلاع ایران‌وایر، پنج نفر از شش شهروند بهایی که ۲۲ مرداد امسال بازداشت شدند، همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین و در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

روز ۲۲ مرداد امسال وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت شهروندان بهایی داروخانه‌دار و ارتباط آن‌ها با پولشویی و قاچاق دارو خبر داد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021