تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ساناز تفضلی، علی‌رغم قبول وثیقه

ساناز تفضلی (روحی)، شهروند بهایی ۴۵ ساله، متاهل و دارای دو فرزند، سه ماه است که بدون اتهام مشخص به طور بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد نگه داشته شده است. او در حالی نود روز در بازداشت است که دو ماه پیش، دادگاه با قرار وثیقه‌ی او موافقت کرد ولی پس از تودیع یکی از سنگین‌ترین وثیقه‌های ملکی سال‌های گذشته معادل ده میلیارد تومان از آزادی او خودداری کرده‌ و اسناد وثیقه هم در توقیف دادگاه مانده‌‌اند.

ساناز تفضلی (روحی)، شهروند بهایی ۴۵ ساله، متاهل و دارای دو فرزند، سه ماه است که بدون اتهام مشخص به طور بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد نگه داشته شده است.

او در حالی نود روز در بازداشت است که دو ماه پیش، دادگاه با قرار وثیقه‌ی او موافقت کرد ولی پس از تودیع یکی از سنگین‌ترین وثیقه‌های ملکی سال‌های گذشته معادل ده میلیارد تومان از آزادی او خودداری کرده‌ و اسناد وثیقه هم در توقیف دادگاه مانده‌‌اند.

بهاییان ایران از همان نخستین روزهای تاسیس جمهوری اسلامی در ایران تا امروز با انواع آزارها و فشارها از طرف رژیم اسلامی رو به رو بوده‌اند. اعدام، ترور، دستگیری، ضرب و جرح، تخریب منازل و قبور، اخراج از محل کار، ممانعت از پیشرفت شغلی یا هنری یا ورزشی، ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از حق تحصیل، بخشی از فشارهای حاکمیت بر این شهروندان است.

در چند ماه گذشته، در طی اعتراضات عمومی ده‌ها شهروند بهایی همراه با سایر هموطنان‌شان توسط ماموران امنیتی حکومت ایران دستگیر شدند. با اعلام عفو عمومی، تنی چند از بهاییان آزاد شدند ولی تعدادی از آنان هم‌چنان در بازداشت هستند.

ساناز تفضلی از جمله شهروندان بهایی بازداشت شده در ماه‌های اخیر است که تا کنون آزاد نشده است.

از ساناز تفضلی چه می‌دانیم؟

ساناز در سال ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد. ساناز کودکی پنج یا شش ساله بود که مادرش را بازداشت کردند و او مدتی را بدون مادر همراه با پدر گذراند.

خانواده‌ی ساناز پس از چند سال اقامت در تهران به مشهد نقل مکان کردند و ساناز تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم در این شهر ادامه داد ولی هم‌چون سایر جوانان بهایی از تحصیلات دانشگاهی محروم شد.

ساناز تفضلی با بابک روحی در شهر مشهد ازدواج کرد. بابک روحی از بهاییان بجنورد است که اواخر دهه شصت پس از اعدام عمویش، منوچهر روحی در شهر بجنورد به مشهد نقل مکان کرد. منوچهر روحی در سال ۱۳۶۳ به اتهام پیروی از آیین بهایی در بجنورد به جوخه اعدام سپرده شد. بابک روحی هم در سال ۸۸ به حکم دادگاه انقلاب مشهد با اتهام پیروی از آیین بهایی به ۳ سال زندان در طی ۵ سال تعلیقی محکوم شد.

دو برادر ساناز هم چندین مرتبه دستگیر و با اتهاماتی نظیر تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی از طریق آیین بهایی بازداشت شده‌اند. شایان تفضلی و همسرش، نیکا پاکزادان یک سال حبس را در زندان وکیل آباد سپری کرده‌اند. برادر دیگر او هم حکم یک سال حبس در طی پنج سال حبس تعلیقی را گذرانده است.

با احتساب دستگیری اخیر، ساناز برای سومین مرتبه بازداشت شده است. دفعه اول، او در سال ۱۳۹۰ توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت شد سپس دادگاه او را به اتهام تبلیغ علیه نظام به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد. خانم تفضلی در سال ۱۳۹۱ محکومیت خود را در زندان وکیل آباد مشهد گذراند.

چگونگی دستگیری ساناز تفضلی

روز سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱، هنگامی که ساناز تفضلی با اتومبیل شخصی در حال تردد در خیابان‌های شهر بود، اتومبیل او توسط ماموران اداره اطلاعات مشهد متوقف و بازداشت می‌شود. ماموران سپس با ساناز به منزل او رفته و پس از تفتیش محل بعضی از وسایل شخصی او و خانواده‌اش را مانند لپ تاب، موبایل و کتاب‌ها ضبط می‌کنند.

بازداشت ساناز تفضلی در اداره اطلاعات مشهد

ساناز تفضلی ۳۷ روز در یک سلول انفرادی در اداره اطلاعات مشهد بازداشت و تحت بازجویی قرار داشت. سپس او را با پایان بازجویی‌ها در غروب پنجشنبه ۸ دی ماه از اداره اطلاعات به زندان وکیل آباد مشهد منتقل کردند. در طی دوره‌ای که او در اداره اطلاعات بازداشت بود، تعدادی از آشنایان و نزدیکان او از جمله همسر و دو پسرش برای بازجویی به اداره اطلاعات احضار و پس از بازجویی آزاد شدند.

پرونده‌ی این شهروند بهایی در شعبه ۹۰۳ دادسرای انقلاب مشهد در حال بررسی است. با گذشت سه ماه از بازداشت ساناز تفضلی، خانواده هیچ اطلاع دقیقی از اتهام و دلیل بازداشت او ندارند فقط بازپرس پرونده به طور ضمنی اتهام او را تبلیغ علیه نظام بیان کرده است.

قرار وثیقه سنگین معادل ده میلیارد تومان

نکته قابل توجه در پرونده خانم تفضلی قرار وثیقه سنگین ده میلیارد تومان است. بر اساس قانون، مبلغی که دادگاه برای وثیقه تعیین می‌کند باید متناسب با نوع جرم ارتکابی باشد. ساناز تفضلی متهم به تبلیغ علیه نظام شده است ولی برای او قرار وثیقه سنگین معادل ده میلیارد تومان صادر شده است. بنابر اصل ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی هر کس علیه نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید به حبس از سه ماه تا ‌یک سال محکوم خواهد شد.

نکته دیگر، پس از انتقال ساناز تفضلی به زندان وکیل آباد، بازپرس پرونده برای او قرار وثیقه معادل ده میلیارد تومان را صادر می‌کند.  خانواده‌ی ساناز پس از تامین وثیقه، اسناد مربوطه را به دادسرا می‌سپرند و دادسرا هم نامه‌ی آزادی ساناز تفضلی را به زندان می‌فرستد. اما پس از مراجعه‌ی خانواده به زندان معلوم می‌شود که بازپرس نامه‌ی دیگری به زندان نوشته و قرار آزادی وی را لغو کرده است. برابر قانون با لغو آزادی متهم، وثیقه به وثیقه ‌گذار بازگردانده می‌شود اما با وجود آزادنشدن ساناز تفضلی اسناد ملکی وثیقه‌ گذاران تا کنون به ایشان برگردانده نشده است.

وضعیت ساناز تفضلی چگونه است؟

ساناز تفضلی سه ماه است در بازداشت موقت بسر می‌برد. بنا به گفته بازپرس پرونده، قرار بازداشت او هر ده روز، یک بار تمدید شده است.

یکی از نزدیکان این شهروند بهایی به ایران وایر گفت: «مشخص نیست چرا با پایان یافتن مرحله بازجویی و تودیع وثیقه، قرارهای بازداشت او به طور پی در پی تمدید می‌شود؟ اگر تمدید قرار بازداشت برای رفع ابهام در پرونده صورت گرفته پس چرا خانم تفضلی در ۵۰ روز گذشته پس از انتقال به زندان وکیل آباد هیچ دیداری با بازپرس پرونده‌ نداشته است تا مشکل مزبور رفع شود؟»

ساناز تفضلی، شهروند بهایی هم‌چنان بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد بازداشت است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دو برادر یارسانی در کرمانشاه مجددا بازداشت شدند

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری ایران، «پوریا منتی منجق تپه» و«شجاع منتی منجق تپه»، دو برادر زندانی کُرد پیرو آیین یارسان اهل شهر صحنه از توابع استان کرمانشاه که در حال سپری کردن دوره محکومیت خود به صورت رای باز بودند، پس از معرفی خود به زندان، بار دیگر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اخبار

بازداشت یک روحانی اهل سنت توسط نیروهای اداره اطلاعات زاهدان

نیروهای اداره اطلاعات زاهدان با یورش به منزل مسکونی یک روحانی اهل سنت، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس گزارش کمپین فعالین بلوچ، این روحانی با نام «بسم الله خوگیانی» روز شنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳، دستگیر شده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021