ماموستا یونس نوخواه، روحانی معترض کرد که خلع لباس شد، کیست؟

هاوری یوسفی: صدور حکم حبس و خلع دائم لباس روحانیت برای ماموستا «یونس نوخواه»، روحانی حامی اعتراضات سراسری ١۴٠١، به نگرانی‌ها پیرامون اعمال فشار بیشتر علیه روحانیون معترض اهل سنت، به‌ویژه روحانیون کرد، دامن زده است. ماموستا یونس نوخواه، که تیر سال جاری بازداشت و پس از ١٩ روز با قید وثیقه به‌طور موقت از زندان آزاد شده بود، به تازگی توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه با عناوین اتهامی گوناگون از جمله «تبلیغ علیه نظام» و «تشویش ا‌ذهان عمومی» به ٣ سال و شش ماه حبس و خلع دائم لباس روحانیت محکوم شده است. ماموستا یونس نوخواه کیست و چگونه بازداشت شده است؟
***

ماموستا یونس نوخواه، روحانی ٣٧ ساله اهل پیرانشهر، علاوه‌بر امامت در مساجد برخی روستاهای اشنویه و پیرانشهر، از مدرسان سازمان مردم‌نهاد «دارالعلوم سلطان صلاح الدین ایوبی» در این شهر است.

یک منبع نزدیک به ماموستا یونس نوخواه که نامش نزد «ایران‌وایر» محفوظ است، درباره جزییات بازداشت او گفت این روحانی کرد ۱۶تیر١۴٠١، به اتهام اعلام آغاز و پایان روز اعیاد مذهبی، از جمله «عید سعید قربان» از سوی نهاد مستقل مذهبی شورای افتای شهرستان پیرانشهر و انتشار اخبار آن در شبکه‌های اجتماعی خود به عنوان یکی از فعالان این شورا، به ساختمان «مرکز بزرگ اسلامی» در این شهر احضار شده است.

او در همین رابطه اضافه کرد: «ماموستا نوخواه، پس از ورود به این نهاد حکومتی از سوی شخصی به نام “یوسفی” که خود را رییس اداره اطلاعات پیرانشهر معرفی کرده علاوه بر بازخواست، تهدید شده بود که اگر خبر تعیین روز عید سعید قربان را در صفحات اجتماعی خود پاک و اظهار پشیمانی نکند، بلافاصله بازداشت خواهد شد. اما چون ماموستا نوخواه از ابراز پشیمانی خودداری کرده، در همین نهاد حکومتی توسط اداره اطلاعات پیرانشهر بازداشت شده است.»

به گفته این منبع آگاه، ماموستا نوخواه یک روز پس از بازداشت توسط اداره اطلاعات پیرانشهر به یکی از بازداشتگاه‌های این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شده و بعد از ١٩ روز بازجویی، با قرار وثیقه ۶٠٠ میلیون تومانی به‌طور موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده بود.

ماموستا یونس نوخواه طی سال‌های گذشته به علت مواضع انتقادی خود نسبت به سیاست‌های تبعیض‌آمیز حکومت و تلاش برای رفع ستم مذهبی و اتنیکی علیه کردها در خطبه‌های خود، بارها از سوی نهادهای امنیتی اشنویه، بوکان و پیرانشهر احضار شده است.

چرا دادگاه ویژه روحانیت ماموستا نوخواه را برای همیشه خلع لباس کرده و عناوین اتهامی او چیست؟

به گفته منبع نزدیک به ماموستا نوخواه، این روحانی کرد، ٢۶دی‌ از سوی شعبه ششم دادگاه ویژه روحانیت در ارومیه به ریاست قاضی «هوشیار»، بابت اتهامات وارده، علاوه‌بر صدور حکم ٣ سال و شش ماه زندان، به صورت دائم خلع لباس نیز شده است.

بر اساس رونوشت حکم صادره علیه ماموستا یونس نوخواه که یک نسخه از آن هم در اختیار «ایران‌وایر» قرار گرفته، عناوین اتهامی این روحانی اهل سنت عبارتند از : «اقدامات تجزیه‌طلبانه در راستای اهداف گروهک‌های ضد انقلاب و ضد امنیت ملی از طریق فعالیت حقیقی و مجازی در کانال‌های تلگرامی»، «گردهمایی‌های پنهان و تصمیم‌گیری‌های خودسرانه خارج از ضوابط قانونی»، «اقدام به صدور بیانیه در خصوص مسائل مذهبی»، «تشکیل خودسرانه شورای افتا»، «انتشار کلیپ‌های تفرقه‌افکنانه به تشویش اذهان عمومی»، «ترویج مسائل قومی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی»، «تحریم انتخابات جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی همسو با عناصر معاند و ضد انقلاب»، «انتشار مطالب بدون مجوز در فضای مجازی با انتشار پیام‌های حاوی توهین به امام خمینی و مقام معظم رهبری به جهت فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران»، به ٧ ماه و پانزده روز حبس، بابت «توهین به مقدسات» به ٣۶ ماه حبس و به جهت «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی» به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

همچنین در حکم صادره تاکید شده، با توجه به اینکه اقدامات ماموستا نوخواه منطبق با ماده ۴۳ از آیین‌نامه دادسراهای دادگاه‌های ویژه روحانیت است، به خلع لباس روحانیت به صورت دائم نیز محکوم شده است.

در حکم صادر شده علیه ماموستا نوخواه با اشاره به عدم سابقه کیفری این روحانی کرد، ۳۰ ماه از مجازات تعیین شده تعلیقی و بقیه حکم تعزیری خواهد بود و از زمان صدور حکم به بعد نیز، ۲۰ روز فرصت دارد تا درخواست تجدید نظر کند.

آیا قاضی پرونده به دفاعیات ماموستا نوخواه توجه کرده است؟

به روایت منبع «ایران‌وایر»، حدود۲۰ روز قبل از برگزاری جلسه نهایی محاکمه ماموستا نوخواه در شعبه ششم دادگاه انقلاب ارومیه، این روحانی معترض در اولین جلسه محاکمه خود کل اتهامات وارده را رد کرده و همین امر نیز سبب شده بود جلسه نهایی محاکمه او به ۲۶ دی‌ موکول شود.

این منبع آگاه، درباره چگونگی برگزاری جلسه نهایی محاکمه این روحانی کرد گفت محاکمه ماموستا نوخواه با پرونده‌ای بالغ بر ۶۰۰ صفحه، ١٠ دقیقه به طول انجامیده و قاضی هوشیار به جای توجه به دفاعیات ماموستا نوخواه، با ارجاع مکرر به گزارش‌های اداره اطلاعات و مرکز بزرگ اسلامی در پیرانشهر علیه ماموستا نوخواه، تنها او را نصیحت کرده و از موهبت‌های نظام جمهوری اسلامی و مطلوبیت آن در سطح منطقه‌ای و جهانی برایش گفته است.

به گفته این منبع آگاه، ماموستا نوخواه در جلسه نهایی محاکمه خود با بردباری اتهامات وارده علیه خود را رد کرده، اما قاضی پرونده با برخوردهای خصمانه نه تنها فرصتی برای ارائه دفاعیات به او نداده، بلکه به این روحانی معترض کرد توهین هم کرده است.

او در ادامه اضافه کرد: «قاضی پرونده در جریان محاکمه علاوه‌بر توهین به ماموستا نوخواه، دست‌کم سه بار از او خواسته از مواضع خود دست بکشد و تقاضای بخشش کند تا حکم او تخفیف داده شود.»

چرا حکومت با فعالان شورای افتای پیرانشهر ضدیت دارد؟

«شورای افتای پیرانشهر و حومه»، اگرچه پیش‌تر هم در شکل و قالب دیگری وجود داشت، اما سال گذشته با توجه به حساسیت روزافزون جامعه اهل سنت به‌ویژه روحانیون مستقل کرد در پیرانشهر، نسبت به انحصار تعیین و اعلام رسمی آغاز و پایان اعیاد مذهبی از سوی دولت، تشکیل شد.

هیات اصلی شورا افتای پیرانشهر، مرکب از ماموستا «عبدالرحمن پورعثمان»، مرحوم ماموستا «سلیمان روحانی» که حدود یک ماه قبل درگذشت، و ماموستا «سید نورالدین پسوه»، سه مفتی سرشناس و متنفذ اهل این شهر از  میان دست‌کم ٢٠٠ روحانی انتخاب شدند.

به باور منبع آگاه «ایران‌وایر»، یکی از عواملی اصلی که موجب تحریک و برانگیختن حساسیت نهادهای امنیتی و همچنین مرکز بزرگ اسلامی در پیرانشهر در پرونده ماموستا نوخواه شده و همچنانکه در حکم او نیز بر روی آن تاکید شده،  تشکیل این شورا است که  با عنوان اتهامی«تشکیل خودسرانه شورای افتا» در حکم او آمده است.

او در همین رابطه با تاکید بر شرعی و قانونی بودن تاسیس و فعالیت شورای افتای پیرانشهر می‌گوید: «تشکیل شورای افتای پیرانشهر و فعالیت‌های ماموستا نوخواه و دیگر روحانیون وابسته به این شورا، تلاش برای استفاده از حق قانونی پیش‌بینی شده در قانون اساسی کشور در جهت استقلال رای علما و روحانیون اهل سنت کرد برای اعلام آغاز و پایان اعیاد مذهبی بوده است. اما چنانکه پیداست، در ادامه سرکوب اقلیت‌های مذهبی از جمله روحانیون اهل سنت کرد، استفاده از این حق قانونی و شرعی نه تنها حساسیت نهادهای امنیتی و مرکز بزرگ اسلامی پیرانشهر، بلکه بازداشت، مجازات زندان و خلع دائم لباس روحانیت را برای ماموستا نوخواه به دنبال داشته است.»

به گفته منبع «ایران‌وایر»، ماموستا یونس نوخواه، از آغاز اعتراضات سراسری به عنوان یکی از حامیان این خیزش مردمی، بارها در شبکه‌های اجتماعی خود از خواست معترضان حمایت و سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی را محکوم کرده است.

او در همین رابطه اضافه کرد: «ماموستا نوخواه، اواخر آبان‌ سال جاری درپی حمایت از اعتراضات سراسری و محکوم کردن سرکوب خشونت‌آمیز معترضان در شبکه‌های اجتماعی خود، از سوی اداره اطلاعات پیرانشهر تهدید به بازداشت مجدد و پرونده‌سازی جدید شده است».

گفتنی است که ماموستا یونس نوخواه از امضا کنندگان بیانیه مشترک علما و روحانیون شهرستان‌های پیرانشهر، اشنویه، نقده و حومه در حمایت از اعتراضات سراسری بوده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

فعالان مدنی و ماموستاهای سقز: برای مردن زندگی نمی‌کنیم، برای زندگی می‌میریم

بر اساس اطلاعاتی که به دست ایران‌وایر رسیده، گروهی از اعضای انجمن‌های مردم‌نهاد کرد در سقز، به همراهی جمعی از ماموستاهای آیینی این شهر، ضمن گردهم آمدن و خواندن بیانیه‌ای، خواستار ادامه اعتراضات مدنی و پایان احکام فله‌ای و بی‌مبنا برای معترضان شدند.

اخبار

بازخوانی قتل سیاسی ماموستا ربیعی؛ جسد خونین و «مرگ طبیعی»

«محمد ربیعی» یکی از روحانیون سنی بود که در دوران قتل‌های زنجیره‌ای در اواسط دهه ۱۳۷۰ شمسی کشته شد. پرونده او از نگاه همسر و خانواده‌اش همچنان باز است و آنان کماکان خواستار مشخص‌شدن چگونگی قتل و محاکمه قاتلان او هستند.
«ایران‌وایر»، در یک گفت‌وگوی اختصاصی با خانواده ماموستا محمد ربیعی و همچنین برخی از یاران و نزدیکانش به زندگی و چگونگی قتل این روحانی اهل سنت در دوران قتل‌های زنجیره‌ایِ اواسط دهه هفتاد شمسی پرداخته است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021