اسرائیل حکم اعدام برای مهدی بهمن، فعال همزیستی ادیان را محکوم کرد

وزارت خارجه اسرائیل صدور حکم اعدام برای «مهدی بهمن»، نویسنده و نگارگر ایرانی را محکوم کرد و خواستار حمایت جهانیان از او شد.

در این بیانیه که روز جمعه ۹ دی ۱۴۰۱ منتشر شده، با اشاره به فعالیت این نیوسنده و نگارگر ایراین در زمینه همزیستی ادیان، نوشته شده است: «در ایران می‌توانند شما را به خاطر زن بودن، دانشجو بودن، کودک بودن و حتی دگرباش بودن اعدام کنند.»

همچنین وزارت خارجه اسرائیل تاکید کرده که «مهدی بهمن، نویسنده ایرانی نیز که مدافع گفت‌وگوی ادیان بود، تنها به دلیل این که با یک خبرگزاری اسرائیلی مصاحبه کرده، به اعدام محکوم شده است.»

پیش‌تر، کانال تلگرام «کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان»  از صدور حکم اعدام برای «مهدی بهمن»، نویسنده و نگارگر فعال در حوزه آشتی ادیان خبر داد.

آقای بهمن که در جریان اعتراضات کنونی به قتل حکومتی «مهسا (ژینا) امینی»، در تاریخ ۱۹ مهرماه با یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شده و دادگاه او دو ماه و نیم بعد از بازداشت، روز سوم دی ماه برگزار شده است.

بر اساس این گزارش، این حکم توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صادر شده است.

همزمان، «فرزاد صیفی‌کاران»، روزنامه‌نگار ارشد مجموعه «رادیو زمانه» که یکی از کتاب‌های مهدی بهمن را نیز در انتشارات خود در هلند به چاپ رسانده، با انتشار رشته توییتی درباره اتهامات مهدی بهمن، نوشته است: «امروز با خبر شدم که مهدی بهمن، به اتهام «همکاری با کشورهای بیگانه» و «جاسوسی» به اعدام محکوم شده. مهدی ۱۹ مهر بازداشت شد، او یکی از شریف‌ترین انسان‌هایی است که در عمرم شناخته‌ام، «جاسوسی» ادعایی بیش نیست، او تنها به دلیل دغدغه‌مندی و فعالیتش در زمینه هم‌زیستی مسالمت‌آمیز ادیان، دو بار با شبکه ۱۳ اسرائیل مصاحبه کرده است، مصاحبه‌هایی که نه در خفا که عیان بوده و صحبت‌هایش هم مشخص و واضح است.»

اشاره این فعال حقوق‌بشر و روزنامه‌نگار ایرانی به مصاحبه‌هایی است که آقای بهمن پیش تر انجام داده و در آن از دشمنی جمهوری اسلامی با اسرائیل، «ابراز تاسف» کرده بود.

صیفی‌کاران همچنین با تاکید بر این‌که مهدی بهمن «انسانی بسیار آرام، خوش‌قلب و عاشق کمک به دیگران است»، با اشاره به کارهای نگارگری او در زمینه دوستی اسلام و یهودیت نیز نوشته است: «مهدی هنرمند نگارگر بسیار ماهری است، او ۳ سال پیش یک نسخه از صحیفه عزرا در کتاب مقدس یهود که توسط آیت‌الله معصومی تهرانی خطاطی شده بود را تذهیب سنتی کرد و به دفتر راو اعظم اسرائیل «هاراو یتسحاک یوسف» اهدا کردند.»

او همچنین با اشاره به این‌که آیت‌الله معصومی نیز از ۲۴ مهرماه در بازداشت نیروهای امنیتی است، نوشته است: «مهدی بهمن و آیت‌الله معصومی تابلویی با نماد همه ادیان در ایران را طراحی کردند و هر قطعه از این تابلو را به سران این ادیان در ایران هدیه کردند. مهدی بهمن کتاب‌های تورات، زبور و انجیل را هم تذهیب کرده‌ و کتاب زبور در کتابخانه کنگره آمریکا نگهداری می‌شود.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

اعتراضات مردمی؛ بهانه‌ جدید نظام برای افزایش فشار بر بهاییان

در هفته‌های اخیر، تعداد زیادی از شهروندان بهایی هم‌زمان با اعتراضات مردم دستگیر شدند. برخی از دستگیرشدگان در منازل شخصی، و برخی هم در خیابان بازداشت شدند. اکثر دستگیرشدگان بهایی مانند بسیاری از بازداشت‌شدگان اعتراضات، بدون اتهام مشخص و ملاقات با خانواده، بلاتکلیف در زندان‌ها نگه داشته شده‌اند. جمهوری اسلامی بارها در اعتراضات مختلف برای انحراف افکار عمومی، دست به بازداشت گسترده شهروندان بهایی زده است این‌بار نیز شهروندان بهایی زیادی در سراسر ایران بازداشت شده‌اند.

اخبار

گفتند تغییر دین از قتل هم بدتر است؛ وبینار ایران‌وایر درباره سرکوب نوکیشان

‌«ایران‌وایر» روز گذشته (دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰)، یک نشست وِیژه مجازی (وبینار) درباره سرکوب مسیحیان در ایران برگزار کرد. سه نوکیش ایرانی که از اسلام به مسیحیت گرویده‌اند و به این دلیل مورد آزار و اذیت قرار گرفته و زندان را نیز تجربه کرده‌اند و نیز «منصور برجی»، مدیر «موسسه ماده‌ ۱۸»، «مازیار بهاری» بنیان‌گذار و مدیر «ایران‌وایر» را در این نشست همراهی کردند و از تجارب خود حرف زدند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021