مولوی عبدالحمید از حکم اعدام برای حمید قره‌حسنلو ابراز نگرانی کرد

امام جمعه اهل سنت زاهدان از صدور حکم اعدام برای حمید قره حسنلو و دیگر معترضان ابراز نگرانی کرد و گفت: نباید کسی با اتهام محاربه به اعدام محکوم و جوانان معترض کشته شوند.

مولوی عبدالحمید جمعه بیست و پنجم آذر در خطبه‌های نماز جمعه درباره وضعیت حمید قره حسنلو گفت: «جامعه پزشکی همه نسبت به وضعیت ایشان پریشان و نگرانند و ما هم متاسف و نگرانیم.»

او از صدور احکام سنگین برای معترضان بازداشت شده در جریان اعتراضات انتقاد کرد و خطاب به جمهوری اسلامی توصیه کرد: «اکثر این بازداشت‌شدگان کودک، جوان و کم‌سن هستند. توصیه ما این است که به آنان سخت نگیرید و آزادشان کنید.»

او گفت: «دینی که در آن گذشت و مسامحه و مصالحه نباشد، روح ندارد و خیری در آن نیست.»

عبدالحمید با اشاره به بازداشت روحانیون اهل سنت کشور همچون ماموستا سیف‌الله حسینی از جوانرود که «با خشونت بازداشت شد»، مولوی عبدالقادر نقشبندی، امام جمعه راسک و ممانعت از آزادی مشروط مولوی فضل‌الرحمن کوهی در ادامه گفت: «در بحث امنیت استان و انسجام، همه علما هم‌سو هستند. حالا انتقاد کسی تندتر و خشن‌تر است و نقد کسی دیگر، نرم‌تر.»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی از اعتراضات سراسری به عنوان  باعث به وجود آمدن موجی از همدلی و محبت بین مردم سراسر کشور یادکرد و گفت: «تا پیش از این بعضی مردم ایران نسبت به همدیگر بی‌تفاوت بودند و اگر همدلی داشتند هم، کم‌رنگ بود. ساکنان شهرهای بزرگ مثل تهران شاید به مردم ساکن شهرهای مرزنشین و حاشیه‌نشین نگاه محبت‌آمیز و همدلی‌ای که امروز هست را نداشتند.»

او ادامه داد: «جوان‌هایی که در مرکز کشور زندگی می‌کردند وقتی به شهرهای حاشیه‌ای می‌آمدند آن محبت را نداشتند اما امروز محبت فوق‌العاده و همدلی زیادی بین مردم پیدا شده است. مدت‌های مدیدی گفته می‌شد باید این لباس‌ها و فرهنگ‌های اقوام را صداوسیما برای مردم ایران معرفی کند چون اوایل انقلاب، مردم شهرهای مرکزی وقتی لباس منطقه ما را می‌دیدند می‌گفتند این‌ها افغان یا پاکستانی هستند و با این لباس اشنایی نداشتند. اما امروز شرایطی در کشور به وجود آمده که همه به هم محبت می‌کنند و هم‌گرایی دارند.»

اسماعیل‌زهی ادامه داد: «بارها گفتیم مسئولان باید روی منافع ملت و ساختن کشور خودشان تمرکز کنند چرا که اگر ملت از ما ناراضی باشد، هم‌زمان کشورهای خارجی هم ناراضی باشند، مشکلات درست می‌شود. نمی‌توان حکومت کرد وقتی ملت ناراضی باشد.»

اسماعیل‌زهی خاطرنشان کرد: «هر کسی زور داشته، توانسته خلاف قانون عمل کند و قانون، بیشتر برای ضعفا و ملت و مردم و بی‌دفاعان بوده و برای همین هم محدودیت و نارضایتی به وجود آمده است. این خواست ملت است که در این کشور برای همه اقوام و ادیان و مذاهب آزادی باشد و گناه است اگر کسی بین ایرانی‌ها تبعیض قائل شود.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان از جمهوری اسلامی خواست دست از «ملامت کردن» مردم ایران که به دنبال آزادی هستند بردارد. او تاکید کرد: «می‌توانید با هیچ دولت و قدرت خارجی‌ای کنار نیایید اما باید با ملت خودتان کنار بیایید.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021