مولوی عبدالحمید تایید کرد: به زنان بازداشتی تجاوز می شود

«عبدالحمید اسماعیل زهی»، امام جمعه اهل سنت زاهدان، گفت «روایت تعرض جنسی به زندانیان زن را تایید می‌کند.»

او در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «اخباری مبنی بر تعرض جنسی به زندانیان زن به قصد تحقیر، سرکوب و اعتراف اجباری در رسانه‌ها بازتاب یافته و روایت برخی از زندانیان مؤید این امر است.»

مولوی عبدالحمید در ادامه گفت «در صورت اثبات، قطعا بزرگ‌ترین مفسدان فی‌الارض مرتکبین همین جنایات هستند.»

این رهبر مذهبی اهل سنت ایران خطاب به قوه‌قضاییه نوشت «این افراد را محاکمه و به اشد مجازات برساند.»

پیش‌تر «نرگس محمدی«، فعال اجتماعی و زندانی سیاسی، طی نامه‌ای از زندان اوین خطاب به «جاوید رحمان»، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در ایران، خواهان تحقیق ویژه او در رابطه با تعرض جنسی به زنان بازداشتی شد.

نرگس محمدی در این نامه که در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز منتشر شده، نوشته است: «تعرض به زنان در حین بازداشت و در بازداشتگاه‌ها، بخشی از برنامه سرکوب حکومت علیه زنان معترض و مبارز است و من به عنوان فعال حقوق‌بشر که خود آن را تجربه کرده و این روزها در جریان روایت‌های زنان زندانی و دوستان زندانی‌ام از تداوم وحشیانه این‌ ماجرا قرار دارم، خواهان تحقیق ویژه جنابعالی در این موضوع هستم.»

تعدادی از زنان بازداشتی درپی اعتراضات سراسری ایران تایید کردند که در دوران بازداشت یا زندان، مورد تعرض یا تجاوز جنسی قرار گرفتند.

«ایران‌وایر» پیش‌تر در گزارشی از تجاوز نیروهای «اطلاعات سپاه» به یک زن اهل ارومیه خبر داده بود.

همچنین روز دوشنبه ۳۰آبان۱۴۰۱،‌ گزارشی تحقیقی از اقدامات خشونت‌آمیز و آزارهای جنسی نیروهای جمهوری اسلامی در بازداشتگاه‌های ایران، نسبت به بازداشت‌شدگان اعتراضات سه ماه گذشته در شبکه «سی‌ان‌ان» منتشر شد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

مولوی مشعوف پس از نپذیرفتن امامت جمعه آزاد شهر، بازداشت شد

مولوی نعمت الله مشعوف که پس از عزل مولوی محمد حسین گرگیج به عنوان امام جمعه اهل سنت آزادشهر منصوب شده بود توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. بازداشت این روحانی اهل سنت پس از ان صورت گرفته که وی انتصاب خود به عنوان امام جمعه آزادشهر از سوی نماینده ولی فقیه را رد کرده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021