مولوی عبدالحمید: سیاست چهل و سه ساله حکومت به بن‌بست رسیده است

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: حالا که مردم کردستان از مشکلات می‌نالند و اعتراض دارند، نباید هدف گلوله قرار بگیرند و نباید با آنان با خشونت رفتار شود

مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه چهارم آذر زاهدان از جمهوری اسلامی خواست تا به معترضان بازداشت‌شده در جریان اعتراضات سراسری مردم «حکم سنگین» ندهد و زندانیان سیاسی را آزاد کند.

اودر ادامه گفت: اصلاح طلبان جلو آمدند و گفتند که اصلاح می کنیم. ملت هم از آنها استقبال کردند اما اصلاح‌طلبان کاری از دستشان برنیامد و بزرگترین انتقاد از آنها این است که چرا کاری نکردند. اصلاح طلبان نگفتند چه کسی نگذاشته که آنها اصلاحاتی انجام دهند. اگر این اصلاحات صورت می گرفت مردم  برای آزادی خواهی به خیابان‌ها نمی‌آمدند.

عبدالحمید با شاره به از دست رفتن فرصتها گفت امروز مردم گرفتار فقر و گرانی شدند. پول ایرانی دیگر ارزشی ندارد و جوانها بیکارند. فریاد مردم نشان می‌دهد که سیاست چهل و سه ساله جمهوری اسلامی  به بن‌بست رسیده است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار آزادی معترضان و زندانیان سیاسی شد.

او زنان و مردان کرد را از بهترین اقوام ایران خواند و گفت: «حالا که مردم کردستان از مشکلات می‌نالند و اعتراض دارند، نباید هدف گلوله قرار بگیرند و نباید با آنان با خشونت رفتار شود.»

او در بخشی از سخنانش به انتقاد ناپذیری حکومت اشاره کرد و گفت: اگر انتقاد می‌بود و به انتقاد اجازه می‌دادند و انتقاد را مسئولین ما می‌پذیرفتند، امروز با این شرایطی که مواجه نمی‌شدیم.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه گفت: جای نگرانی دارد که بسیاری از مسئولین ما حاضر نشدند به انتقادات گوش کنند. بسیاری از منتقدان دلسوز بودند.

او از خود به عنوان یکی از منتقدین دلسوز حکومت یاد کرد و گفت: اگر گوش می کردند شاید مسیری باز می‌شد و این وضعیت نارضایتی عمومی ایجاد نمی‌شد.

عبدالحمید به قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای پاسخگو کردن رژیم ایران در ارتباط با جنایت‌های حقوق بشری  اشاره کرد و گفت: «ما نمی‌گوییم که حُب و بغضی در میان نبوده اما واقعیت این است که ما ضعف داشتیم و باید ضعف خودمان را ببینیم و همه چیز را پای دشمن نریزیم.»او همچنین با اشاره به تجاوز به زنان زندانی و شکنجه و بدرفتاری با معترضان بازداشت شده گفت: «بعضی گزارش‌ها از بدرفتاری با زندانیان و به‌خصوص زنان زندانی می‌رسد و حرف‌هایی گفته می‌شود که به زبان آوردنش برای من سنگین است. همه از خدا بترسیم. با ملت راست و درست باشیم. نگذاریم کسانی با زندانیان که اسیرند، بدرفتاری کنند. شکنجه خلاف قانون اساسی است و در هیچ دین و آیینی روا نیست.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

نامه مولوی عبدالحمید به خامنه‌ای: برکناری گرگیچ به هیچ وجه قابل توجیه نیست

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از برکناری امام جمعه اهل سنت آزاد شهر انتقاد کرده و گفته است این اقدام به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021