صدور حکم ۸۵ سال حبس و تبعید برای ۲۶ شهروند بهایی

در تاریخ ۸ خرداد ۱۴۰۱، شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی ساداتی، بیست و شش شهروند بهائی را به «اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور» به ۸۵ سال حبس، تبعید و ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

بر اساس حکم صادره یکتا فهندژ سعدی، لالا صالحی، بهاره نوروزی، رضوان یزدانی و مژگان غلامپور هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور با ابطال گذرنامه‌ به مدت دو سال و معرفی روزانه به اداره‌ اطلاعات استان به مدت دو سال و صهبا مصلحی، نبیل تذهیب، رامین شیروانی، بهنام عزیز پور، اسماعیل روستا و سعید حسنی هر یک به ۵ سال حبس تعزیری و منع خروج از کشور به مدت ۲ سال با ابطال گذرنامه‌‌ی آنان و اقامت اجباری به ترتیب صهبا مصلحی در فردوس، نبیل تذهیب در ایذه، رامین شیروانی در باغ ملک، بهنام عزیز پور در دهدشت، اسماعیل روستا در بافق یزد و سعید حسنی در لردگان، همراه با معرفی روزانه به اداره‌ اطلاعات استان محکوم شدند.

در همین رابطه، شادی صادق اقدم، پریسا روحی‌زادگان، نسیم کاشانی نژاد، مریم اسلامی، مرجان غلامپور، عهدیه عنایتی، ثمره‌ آشنایی، صهبا فرحبخش و نوشین زنهاری هر یک به دو سال حبس تعزیری و منع خروج از کشور به لغو گذرنامه به مدت دو سال و معرفی روزانه به اداره‌ اطلاعات استان به مدت دو سال و شمیم اخلاقی، مهیار سفیدی، فرزاد شادمان، فربد شادمان، ورقا کاویانی و سروش ایقانی هر یک به دو سال حبس تعزیری و منع خروج از کشور با لغو گذرنامه به مدت دو سال و اقامت اجباری به ترتیب شمیم اخلاقی در سمیرم، مهیار سفیدی در لامرد، فرزاد شادمان در میناب، فربد شادمان در فیروز آباد، ورقا کاویانی در کاشمر و سروش ایقانی در مهریز به مدت دو سال با معرفی روزانه به اداره اطلاعات شهر محکوم شدند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

فروهرها؛ زوج بهایی که به دلیل اعتقادات دینی اعدام شدند

در تاریخ جمهوری اسلامی، نام «فروهرها» یادآور «داریوش» و «پروانه فروهر» است؛ زوج سالمندی که به دلیل دگراندیشی توسط ماموران وزارت اطلاعات در پاییز ۱۳۷۷ به قتل رسیدند. اما ۱۶ سال پیش از قتل این دو، زوج دیگری هم‌نام با ایشان در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شدند. در ادامه، روایت زندگی «محمود» و «اشراقیه فروهر»، زوج سالمند بهایی را که به دلیل اعتقادات مذهبی‌شان پس از چند ماه شکنجه و آزار بدون محاکمه در زندان کرج تیرباران شدند، می‌خوانیم.

اخبار

اعلام جرم مجدد علیه ۲۶ بهایی در شیراز

دادگاه ۲۶ شهروند بهایی که شش سال پیش در مهرماه ۱۳۹۵ بازداشت شده‌ بودند، روز چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت، برگزار می‌شود. برگزاری این دادگاه در حالی است که، به‌ گفته‌ یکی از این شهروندان، قاضی پرونده در طول شش سال گذشته «چندین بار بر روی این پرونده اعلام نقص کرده بوده است».

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021