با فشار ماموران، تاریخ خاک‌سپاری یک شهروند بهائی تغییر کرد

ظهر روز دوشنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، ماموران سردخانه با احضار خانواده یک متوفی بهائی به نام ابوالفضل انصاری از ایشان خواستند تا متوفی را هر چه سریع‌تر در همان روز دفن کنند در غیر این‌صورت توسط خودشان دفن خواهد شد.

پس از این اعلام، خانواده انصاری مجبور می‌شوند بدون اطلاع رسانی به دوستان و نزدیکان، آقای انصاری را در ساعت ۴ بعد از ظهر در گورستان بهائیان زرنان کرج دفن کنند.

ابوالفضل انصاری، شهروند ۷۶ ساله بهائی در حالی‌که منتظر اجرای حکم خود بود، در روز پنجشنبه اول اردیبهشت بر اثر سکته قلبی درگذشت.

 بنا به اعلام خانواده انصاری قرار بوده که مراسم خاک‌سپاری متوفی در روز چهارشنبه ۷ اردیبهشت برگزار شود که بر اثر تهدید و فشار ماموران سردخانه، خانواده انصاری مجبور می‌شوند جسد را در روز دوشنبه ۵ اردیبهشت بدون اطلاع دادن به دوستان متوفی دفن کنند.

 احتمالا این اقدام سردخانه بر اثر فشار وزارت اطلاعات بوده است تا از تجمع بهائیان در روز چهارشنبه جلوگیری به عمل آید. با وجود جلوگیری از اطلاع رسانی، تعداد زیادی در مراسم خاک‌سپاری انصاری شرکت کردند.

ابوالفضل انصاری از نویسندگان سرشناس بهائی بود که در تابستان ۱۳۹۸ به مدت یک ماه در بازداشت وزارت اطلاعات بود. ابتدا، این شهروند بهائی به اتهام تبلیغ علیه نظام تحت پوشش تبلیغ آیین بهائی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در بررسی‌های مجدد به چهاه ماه حبس کاهش یافت.

قابل ذکر است، پزشک قانونی با توجه به نارسایی و مشکلات قلبی ابوالفضل انصاری، درخواست عدم تحمل حبس او را داد ولی قاضی پرونده نپذیرفت به همین دلیل، آقای انصاری پیش از فوت در انتظار احضاریه و اجرای حکم خویش بود. یادآوری می‌شود که ابوالفضل انصاری یک پرونده باز دیگر هم با اتهام تبلیغ علیه نظام در دادسرای انقلاب داشته است.

ابوالفضل انصاری، فرزند ابوالحسن سرکوهی دارابی از علمای سرشناس فارس و صاحب مدرسه فیضیه خان در شیراز بود. انصاری دارای تحصیلات حوزوی بود. او پس از بهائی شدن، با رها کردن دروس طلبگی تحصیلات متوسطه و دانشگاهی را ادامه می‌دهد و به عنوان مهندس مکانیک از دانشگاه علم و صنعت فارغ التحصیل می‌شود.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

بهاییان ایران حتی جایی برای دفن مردگان‌ خود ندارند

بهاییان در چهار دهه گذشته با انواع تبعیض و آزارهای سیستماتیک، از جمله اخراج، محدودیت تحصیلی، بازداشت، آزار، شکنجه، زندان و اعدام روبه‌رو شده‌اند. اکنون از دفن جسد شهروندان بهایی در گورستان بهاییان نیز جلوگیری می‌شود و خانواده‌ها را مجبو می‌کنند تا متوفیان را در محل گورهای دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ در «خاوران» تهران دفن کنند.

«فرهاد ثابتان»، سخن‌گوی جامعه بهایی در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» تأکید کرد که دفن متوفیان بهایی بر روی اجساد اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷، عملی غیرانسانی و بی‌احترامی به افرادی است که آن‌جا دفن شده‌اند.»

او گفت: «این عمل برای جامعه بهایی غیر قابل قبول است. این در حالی‌ است ‌که زمین کافی برای دفن اموات در محل گورستان وجود دارد.»

اخبار

جلوگیری از دفن بهاییان تهران در بخشی از گورستان خاوران

«سیمین فهندژ»، سخن‌گوی دفتر «جامعه جهانی بهایی» گفته است بهاییان تهران از دفن مردگان خود در بخشی از گورستان «خاوران» که پیش از این محل دفن بهاییان بود، منع شده‌اند.

به گفته وی، مقامات از آن‌ها می‌خواهند تا پیکر درگذشتگان خود را در محل گورهای دسته‌جمعی قتل‌عام شدگان اعدام‌های سال ۱۳۶۷ دفن کنند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021