یهودی‌ستیزی به بهانه یهودشناسی؛ در اندیشکده مطالعات یهود ایران چه می‌گذرد؟

بهنام قلی‌پور: سپاه پاسداران، وزارت امور خارجه، سازمان اوقاف و امور خیریه به همراه تعداد دیگری از نهاد‌های حاکمیتی در جمهوری اسلامی از حامیان یکی از مهمترین سایت‌های یهودی‌ستیز در ایران به نام «اندیشکده مطالعات یهود» هستند. این سایت که از دی‌ماه ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز کرده، تاکنون بیش از هزار مقاله، گزارش، یادداشت، کتاب و فیلم در ۱۰ محور کلان علیه یهود و یهودیان داخل و خارج ایران منتشر کرده است. درباره اندیشکده مطالعات یهود و مدیریت آن چه می‌دانیم؟
مدیر مسئول سایت اندیشکده مطالعات یهود کیست؟

مدیر مسئولی این سایت را روحانی جوانی به نام کیوان عزتی، اهل اصفهان برعهده دارد که به عنوان مسئول محتوای سایت «راسخون»، وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه هم شناخته می‌شود.

در سایت «راسخون» نیز می‌توان صد‌ها مقاله و یادداشت و محتوا علیه یهودیان یافت که نشان از پیوند این دو سایت با یکدیگر دارد.

کیوان عزتی، سال ۱۳۹۷ به عنوان یکی از برندگان جشنواره بین‌المللی «ساعت شنی» در بخش پایگاه‌های اینترنتی معرفی شده است.

مهمترین حامی این جشنواره سازمان «سراج» است که مهمترین بازوی سپاه پاسداران در فضای مجازی محسوب می‌شود و بودجه‌ای هنگفت به منظور فعالیت‌های مختلف مجازی در این حوزه دریافت می‌کند.

این سازمان سال ۱۳۹۷ جشنواره‌ای علیه یهودیان و اسراییل با نام «ساعت شنی» برگزار کرد که «احمد وحیدی»، رییس دانشگاه عالی دفاع ملی، سردار «اسماعیل قاآنی»، فرمانده نیروی قدس سپاه، «عبدالله صفی‌الدین»، نماینده حزب‌الله لبنان در ایران و «احمد قیومی»، معاون سازمان فضای مجازی «سراج» از مهمترین مهمانان اختتامیه آن بودند.

«حسین امیر عبداللهیان»، وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی، رییس شورای سیاست‌گذاری این جشنواره و عبدالله صفی‌الدین هم دبیر این جشنواره بودند.

نفس برگزاری این جشنواره، مدیران و متولیان آن، حامیان و سیاست‌گذارانش در کنار برندگانش نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی با تابلوی مبارز با اسراییل، همچنان سیاست یهودی‌ستیزی و نفرت‌پراکنی علیه این دین و پیروانش را در خارج و داخل ایران در دستور کار خود دارد.

تجلیل و اعطای لوح تقدیر به همراه مشوق‌های مالی به یکی از مشهورترین سایت‌های یهودی‌ستیز در ایران از مهمترین نشانه‌های کینه تاریخی جمهوری اسلامی و مقام‌های آن از یهودیان به خصوص اسراییل است.

بررسی عملکرد و محتوای بیش از هزار محتوایی که اندیشکده «مطالعات یهود» طی شش سال گذشته علیه یهودیان به صورت کپی یا تولید، منتشر کرده هم از دیگر نشانه‌های شعله‌ورتر شدن آتش این کینه در دل مقام‌های جمهوری اسلامی علیه یهودیان است.

مسئولان اندیشکده یهود درباره فعالیت‌هایشان چه می‌گویند؟

مدیران این سایت که نام پرطمطراق «اندیشکده» را برای فعالیت‌های یهودی‌ستیزانه خود انتخاب کرده‌اند، می‌‌گویند، فعالیت‌ها این سایت «کاملاً خصوصی بوده و مقالات آن با همکاری جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه تهیه می‌شود و از هیچ پشتیبانی دولتی و غیردولتی برخوردار» نیستند و «بودجه اندیشکده نیز تنها از طریق کمک‌های مالی اعضا تامین می‌شود.»

در عین حال این سایت حاضر نشده بودجه و اعضای خود را معرفی کند. یکی از مهمترین دلایل این پنهان‌کاری می‌تواند برآمده از این توهم باشد که فعالیت درباره یهود و یهودیان می‌تواند به قیمت جان همه کسانی تمام شود که به نوعی با این اندیشکده همکاری می‌کنند.

در جمهوری اسلامی این توهم که فعالیت علیه یهودیان و بهاییان می‌تواند منجر به مرگ افراد شود، بسیار پر رنگ است و حامیان قابل توجهی دارد.

«محمدحسین فرج‌نژاد» یکی از کسانی است که تیر ماه سال ۱۴۰۰ در یک سانحه رانندگی در قم به همراه خانواده‌اش کشته شد و در آن زمان برخی از دوستانش به طور تلویحی مدعی شدند، این تصادف ساختگی بوده و فرج‌نژاد و خانواده‌اش قربانی عملیات یهودیان یا ماموران اسراییل شده‌اند.

فرج‌نژاد عضو هیات مدیره انجمن مطالعات سواد رسانه فضای مجازی حوزه علمیه قم و از مدرسان سواد رسانه و «صهیونیسم‌پژوهی» بود که یک سایت مربوط به یهودی‌ستیزی در ایران را اداره می‌کرد.

مرگ فرج‌نژاد که اغلب فعالیت‌های او معطوف به گسترش یهودی‌ستیزی در ایران بود، منجر به تقویت این توهم در میان سایر همکارانش و کسانی شده که به نوعی در این زمینه فعالیت می‌کنند و به همین دلیل تلاش دارند هویت، وابستگی‌ها و فعالیت‌های خود در این زمینه را پنهان کنند که «اندیشکده مطالعات یهود» هم از همین اصل پیروی می‌کند.

در سایت اندیشکده مطالعات یهود چه ادعاهایی مطرح شده است؟

یکی از مهمترین بخش‌های سایت «اندیشکده مطالعات یهود» مربوط به یهود‌شناسی است که ذیل سرفصل‌های دیگری هم‌چون «احکام و اعتقادات یهود»، «خصلت‌های قومی یهود»، «جامعه‌شناسی یهود»، «کتب یهود» و «یهود و کابالا» مقالات و ادعا‌های بسیاری علیه یهودیان منتشر می‌کند.

در بسیاری از متونی که تحت عنوان «یهود‌شناسی» در این بخش منتشر شده، یهودیان به عنوان گروهی «خون‌خوار»، «کودک‌کش» و «منحرف» معرفی شده‌اند.

تلاش برای یکسان خواندن یهودیان با اسراییل و این ادعا که «کودک‌کشی اسراییلی‌ها» مورد «حمایت» دین یهود است، از مهمترین محور‌های مطالب این بخش است.

در یکی از این متون چنین ادعا شده است که «جنایت علیه کودکان در کتاب مقدس که عهد عتیق آن مورد پذیرش یهودیان و مسیحیان است» ریشه اصلی «کودک‌کشی اسراییلی‌ها» در فلسطین هم است.

در متن دیگری در ذیل بخش «خصلت‌های قومی یهود» به صراحت «یهود و یهودیت» آزمایشگاهی معرفی شده که «روان‌شناسان و روان‌درمانان‌ می‌توانند تحقّق بسیاری از‌ فرضیّات‌ خود را درباره رفتارهای سالم و ناسالم در آن ببینند.»

این سایت حتی پا را فراتر گذاشته و هم‌چون سایر مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی شده است: «از بارزترین ویژگی‌های قوم یهود دین‌ستیزی یا همان دشمنی با خدا و مظاهر شریعت است، از توهین و نسبت ناروا به خدا گرفته تا تهمت، بهتان، تکذیب و حتّی قتل انبیای الهی.»

نقد و بررسی «کتب یهود» از دیگر سرفصل‌های جنجالی این سایت است که در آن با انتشار مقالات متعددی تلاش شده شک و شبهه‌های فراوانی علیه متون مقدس یهودیان مطرح شود.

این سایت همچنین با انتشار ده‌ها مقاله در ظاهر به نقد و بررسی «کابالیسم» پرداخته تا نشان دهد این مکتب عرفانی در یهودیت ریشه در «جریان ابلیس» دارد.

«کابالا» یا «کبالا» از نظر لغوی به معنای قبول کردن است و در اصطلاح سنت، روش، مکتب و طرز فکری عرفانی است که از یهودیت ریشه گرفته و گاهی از آن با عنوان عرفان یهودی یاد می‌شود. در یهودیت به یک فرد کابالیست، «مکوبال» گفته می‌شود.

این سایت درباره کابالیست‌های یهود به صراحت چنین ادعا کرده که آنها «رابطه‌ اساسی خود با ابلیس را انکار نمی‌کنند و اعتراف می‌کنند که در طول قرن‌های گذشته ابلیس رهبری و برنامه‌ریزی جریان‌شان را به‌ عهده داشته است.»

یهودی‌ستیزی در پوشش نقد تاریخ یهود

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سایت «اندیشکده مطالعات یهود» را مقالات و گزارش‌ها و نقد‌ها و ادعا‌ها درباره تاریخ یهود تشکیل داده که اغلب این متون با رویکردی سیاسی و در پیوند با اسراییل و تحولات جهان معاصر تهیه و منتشر شده است.

این سایت با اشاره به قدرت و نفوذ یهودیان در بسیاری از معادلات سیاسی و اقتصادی در جهان چنین ادعا کرده است که این نفوذ و قدرت یهودیان عاقبت از سوی «ایرانی‌ها» فرو خواهد پاشید.

این سایت با انتشار متنی در این خصوص نوشته که «خدا، بوسیله ایرانیان، زمینه ظهور را فراهم می‌کند و مقاومت یهود در برابر مسلمانان، در چند نوبت است و نابودی نهایی آنان، به دست حضرت مهدی است.»

پیوند زدن یهودیت با اسراییل از استراتژی‌های ثابت مقام‌های جمهوری اسلامی در مواجهه با پیروان این دین و در جهان دیپلماسی است.

این استراتژی در یکی از متون سایت اندیشکده مطالعات یهود این‌چنین بازتاب یافته است: «از نظر سران صهیونیست، فلسطین اولین سنگ بنای دولت یهود است که می‌تواند بزرگ شود ولی هرگز نمی‌تواند کوچک شود و اسراییل بزرگ، اصطلاحی رایج در میان یهودیان است که در اصل از اسراییل فعلی و سرزمین‌های اشغال شده‌ فلسطین نشأت می‌گیرد.»

این سایت همچنین نوشته یهودیان خود را «قوم برگزیده خداوند» می‌دانند و ۱۴ جایزه نوبل که در زمینه‌های مختلف دریافت کرده‌اند، براساس همین تفکر و نفوذ آنها به یهودیان تعلق گرفته است و این جایزه سال‌هاست که «در خدمت قوم برگزیده» درآمده است.

همین نگاه متوهمانه و دور از واقعیت است که به گمان گردانندگان این سایت و باور بسیاری از روحانیون حاکم بر ایران، فرجام یهودیان در جهان به دست امام دوازدهم شیعیان با همراه گروهی از ایرانیان رقم خواهد خورد.

دعوای تاریخی یهود و اسلام

نقد و تخریب یهود از منظر تاریخ اسلامی از دیگر بخش‌های مهم این سایت یهودی‌ستیز را تشکیل داده است.

این سایت حدود ۵۰ مقاله و یادداشت در این زمینه منتشر کرده که در یکی از این متون آمده است: «سازمان جاسوسی یهود در صدر اسلام بسیار با دقت و ظرافت عمل می‌کرد و همین‌ها بودند که لشکریان امام حسن را تبدیل به قاتلانش کردند.»

اندیشکده مطالعات یهود همچنین به نام چندین نفر در صدر اسلام اشاره کرده که مهره‌های «نفوذی» یهودیت در جامعه مسلمین بوده‌اند.

این سایت نوشته یهودیان در صدر اسلامی اقدام به «جعل حدیث» و «قتل و کشتار» مسلمانان می‌کرده‌اند و حتی «ابن‌ملجم مرادی» که از وی با عنوان قاتل امام اول شیعیان نام برده می‌شود هم از نظر آنها یک «یهودی» بوده است.

در یکی دیگر از مقالات این سایت حتی عامل کشته شدن «قاسم سلیمانی» در عراق هم «عقلانیت غربی یهودی» معرفی شده است.

در یکی دیگر از متون منتشر شده در این سایت حتی یهودیان را به طور تلویحی متهم به قتل پیامبر اسلام و دخترش فاطمه کرده و از آنها به عنوان یکی از عوامل «سقیفه» نام برده شده است. سقیفه مکانی است که پس از درگذشت پیامبر اسلام عده‌ای از مسلمانان در آن جمع شدند و «ابوبکر» را برای جانشینی  پیامبر انتخاب کردند.

این سایت همچنین در متنی دیگر ادعا کرده که «یهودیانِ به‌ ظاهر مسلمان با رواج اسراییلیات سعی در مسخ درونی نظام اسلامی داشتند» و اینکه امام هشتم شیعیان در دوران زندگی خود با آنها مقابله کرده است.

این اندیشکده همچنین ادعا کرده یهودیان در تحریف قرآن و «غدیر خم» نیز نقشی اساسی داشته‌اند.

در مقالات متعدد دیگری که این اندیشکده منتشر کرده ادعا‌های بسیار دیگری علیه یهودیان در صدر اسلامی هم‌چون تلاش برای «ترور»، «انحراف اسلام» و تربیت افرادی هم‌چون «یزید» مطرح شده است.

یهودیت و اتهام فرقه‌سازی

حدود ۵۰ مقاله دیگر این سایت مربوط به طرح بسیاری از ادعا‌ها علیه یهودیت در زمینه ایجاد فرقه‌های مختلف دینی و عقیدتی در جهان است.

این سایت به نقل از «عبد‌الله شهبازی»، از «مانکجی لیمجی هاتریا» به عنوان یکی از افرادی نام برده که در ایران منویات و خواسته‌های یهودیت را دنبال می‌کنند و به اجرا می‌گذارند.

به نوشته این سایت مانکجی «از پارسیان هند بود و به‌عنوان رییس شبکه اطلاعاتی حکومت هند بریتانیا در ایران فعالیت می‌کرد.»

عبدالله شهبازی، پژوهشگر تاریخ است که با نهادهای امنیتی همکاری داشته است. او مدت ده سال موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی وابسته به وزارت اطلاعات را مدیریت می‌کرد.

به نوشته این سایت، شهبازی ادعا کرده که مهمترین فعالیت مانکجی در ایران «حمایت و تقویت بابی‌گری و کمک به گسترش آن»، «تاسیس و گسترش فراماسونری در ایران»، «اشاعه باستان‌گرایی در فرهنگ ایرانی» و «تقویت برخی از فرقه‌های اهل تصوف در ایران» بوده است.

این سایت همچنین متنی دیگر از شهبازی را بازتاب داده که وی در آن ادعا می‌کند: «پدیده یهودیان مخفی (آنوسی‌ها) در پیدایش و گسترش بابی‌گری و بهایی‌گری عامل مهمی در تحولات معاصر ایران بوده است.»

وی همچنین ادعا کرده است: «صرف‌نظر از آنوسی‌ها (یهودیان مخفی)، نقش یهودیان علنی در ترویج و گسترش کمی و کیفی بابی‌گری و بهایی‌گری در ایران نیز چشمگیر بوده است.»

این سایت همچنین از «فرقه‌ای» به نام «مریمیه» در ایران نام برده که عبد‌الله شهبازی نیز کتابی درباره آن منتشر کرده و نوشته است، در حال حاضر «سید حسین نصر» شیخ این فرقه شناخته می‌شود.

به نوشته شهبازی طریقت مریمیه را فردی به‌نام «فریتیوف شوان» بنیان نهاد، و با مرگ شوان (۱۹۹۸) رهبری آن به «مارتین لینگز» (متوفی ۲۰۰۵) و سید حسین نصر انتقال یافت.

به اعتقاد شهبازی در حال حاضر نیز «تبلیغ مریمیه در ایران محدود به حسین و ولی نصر نیست و شامل شوان و سایر شخصیت‌های اصلی مریمیه می‌شود.»

شهبازی همچنین ادامه داده است: «پیروان شوان و نصر در ایران در پوشش نام و آرای گنون برای خود اعتبار کسب می‌کنند و خود را سنت‌گرای گنونی معرفی می‌کنند.»

این سایت حتی پا را از این فراتر گذاشته است و ادعا کرده یهودیان در ترویج «شیطان‌پرستی» در جهان نیز نقشی اساسی دارند.

یهودیت و اتهام فساد و بی‌بند‌وباری

اندیشکده «مطالعات یهود» در ۳۰ مقاله‌ای که تاکنون منتشر کرده است، تلاش کرده تا یهودیان را مروج فساد، قاچاق مواد مخدر، خرافات، نژاد‌پرستی و همجنس‌گرایی در جهان معرفی کند.

این سایت در مقاله‌ای مدعی شده که «تورات و تلمود منابع آموزشی ساحری و جادوگری نیستند؛ بلکه مسبّب بروز رویکردی به عالم و آدم هستند که یهود را به سمت علوم غریبه سوق دادند.»

این سایت همچنین نوشته جامعه جهانی یهود یدِ طولایی در صنعت مد و آرایش دارد و برای پیش‌برد خواسته‌هایش از «سیاست‌هایی غیراخلاقی نظیر دست‌کاری قیمت‌ها، پرداخت رشوه، جنگ‌های تجاری ظاهری، پول‌شویی و قاچاق مواد مخدر، تلفیق سکس و خشونت در تبلیغات کالاهایشان» استفاده می‌کند.

این اندیشکده همچنین از شرکت «کاپزیو» تولیدکننده لباس‌های رقص، شرکت‌های «اسحاق میزراهی» و «تامی هیلفیگر» به عنوان دو شرکت معروف یهودی صنعت مد و همچنین غول ایرانی-یهودی عطریات و محصولات آرایشی یعنی بیژن (بیژن پاکزاد) که عنوان گران‌ترین پوشاک دنیا را با خود یدک می‌کشد، به عنوان نمونه‌ای از فعالیت یهودیان در این صنعت نام برده است.

این سایت نوشته که یهودیان در صنایع آرایشی و عطریات هم حضوری فعال و گسترده‌ای در جهان دارند که امپراتور صنعت مد و عطریات یعنی شرکت «استانلی کوهلنبرگ» که توسط «دیان سیمون هالفین» یهودی بنیان نهاده شده، از جمله آنهاست.

اندیشکده «مطالعات یهود» در مقاله‌ای دیگر تلاش کرده اتهام کودک‌آزاری برخی هنرمندان و سرمایه‌داران و شخصیت‌های معروف جهانی را به آموزه‌های یهود پیوند بزند و چنین القاء کند که موضوع کودک‌آزاری و سوء‌استفاده جنسی از کودکان مورد تایید دین یهود است.

این سایت در مقاله‌ای دیگر چنین ادعا کرده «همان‌گونه که یهودیان آرمان‌شهر جنسی را در محصولات خود تبلیغ می‌کنند، بسیاری از نظریه‌پردازان و صاحبان کمپانی‌های [یهودی نیز] بارها بر آزادی جنسی بدون مرز و حد و حصر تاکید کرده‌اند.»

رویکرد این سایت در پیوند زدن اتهام گروهی از افراد در جهان در زمینه قاچاق مواد مخدر از همین منطق پیروی می‌کند تا نشان دهد دین یهود پشت پرده بسیاری از مافیای قاچاق مواد مخدر در جهان است.

همین رویکرد در موضوع فساد نیز تکرار می‌شود؛ به طوری که این سایت تلاش کرده نشان دهد، یهودیان صاحب و مروج «انواع فساد‌ها» در جهان هستند.

به ادعای این سایت «در طول تاریخ، هر کجا که پای سودهای سرشار و منافع عظیم در میان بوده است، دست‌کم یک سرنخ ماجرا به دست یهودیان بوده است و یکی از هنرهای دیگر این خداوندگاران تجارت، کسب و کار پورن و صنعت فحشاست.»

این سایت همچنین نوشته است: «رژیم صهیونیستی یکی از ترویج‌کنندگان همجنس‌بازی در جهان است و اقدامات تبلیغی فراوانی مانند برگزاری رژه همجنس‌بازان در کشورهای مختلف را سامان می‌دهد و تل‌آویو از نظر همجنس‌‌بازان محبوب‌‌ترین شهر روی زمین محسوب می‌شود.»

به نوشته این سایت، «حمایت همزمان سرمایه‌داران یهود از جبهه‌های مختلف نظم نوین جهانی و سیاست‌مدارن مدافع همجنس‌بازی و نیز خود همجنس‌بازان نشان‌دهنده وجود برنامه‌ای دراز مدت و بسیار دقیق برای آماده کردن جمعیتی منقاد، رام و سر به زیر برای دست‌یابی به اهداف بعدی است.»

یهود و علم

بخش مهم دیگری که در سایت «اندیشکده مطالعات یهود» دست‌کم ۱۰۰ مقاله در خود جای داده است، موضوع حضور یهودیان در حوزه علم و اقتصاد است.

این سایت در نخستین مقاله خود نوشته «آلبرت بورلا»، دامپزشک و مدیر مالی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آمریکایی «فایزر» است و بنابراین واکسن «کرونا» که این شرکت کشف و تولید کرده با یهودیت پیوند دارد.

نگاه مقام‌های جمهوری اسلامی به خصوص آیت‌الله «خامنه‌ای» به واکنش تولیدی این شرکت و برخی دیگر از شرکت‌های غربی ریشه در چنین تفکری دارد که برای مدت‌ها واردات آن را به ایران ممنوع کرد و منجر به مرگ هزاران نفر شد.

این سایت همچنین نوشته است، «تال زکس» مدیر ارشد «مدرنا» و مسئول پروژه واکسن کووید-۱۹ در این شرکت، یک «اسراییلی» زاده‌ حیفا است که مدرک خود را از «دانشگاه بن گوریون» واقع در اسراییل گرفته است.

این سایت همچنین در چندین مقاله تلاش کرده تا یهود و یهودیان را عامل گسترش بیماری سرطان، کاهش جمعیت مسلمانان، تغییرات آب و هوا، تولید سلاح‌های کشتار جمعی، بیوتروریسم نوین، تلاش برای تغییر ژنتیک انسان‌ها و گیاهان و تسلط بر سازمان‌های مالی و تجاری در جهان معرفی کند و تمام معضلات و مشکلات فعلی در جهان را به یهودیان نسبت دهد.

این سایت همچنین با انتشار دو مقاله تلاش کرده نشان دهد، چگونه یهودیان می‌خواستند کشاورزی ایران را نابود کنند، در محصولات غذایی دست‌کاری کنند و جمعیت ایران را کاهش دهند.

این سایت نوشته که «​​هوشیاری مردم به عنوان مصرف‌کننده نهایی مواد غذایی، در تحریم همه‌جانبه محصولات تراریخته [یهودیان] ‌اقدامی است که می‌تواند نجات‌دهنده جان و نسل ایرانیان از این بلیه هدف‌گذاری شده باشد.»

یهود و رسانه‌ها

بخش مهم دیگری از پروژه یهودی‌ستیزی سایت «اندیشکده مطالعات یهود» مربوط به تسلط و نفوذ و رهبری مهمترین رسانه‌های جهان از سوی یهودیان و بنگاه‌های یهودی است.

این سایت از «هالیوود» به عنوان یکی از مهمترین ابزار‌های تبلیغاتی در اختیار یهودیان نام برده که تاکنون فیلم‌های بسیاری درباره یهودیان و اسراییل ساخته است.

این سایت در ۱۵۰ مقاله‌ای که در این حوزه منتشر کرده است، به نقد تعدادی از این فیلم‌ها پرداخته و تلاش کرده به گفته خود از پیام‌های نهفته در این فیلم‌ها به نفع یهودیان پرده‌برداری کند.

این سایت به صراحت نوشته است: «هالیوود که توسط یهود اداره می‌شود، حقایق زندگی پیامبران را ارائه نمی‌دهد، بلکه براساس مصالح و اقتضائات سیاسی، به ترویج اسراییلیات مبادرت می‌ورزد» و با «با بررسی اسطوره‌های صهیونیستی می‌توان اسطوره‌های سینمایی هالیوود را شناخت، زیرا به گفته کارشناسان، حدود ۹۰ درصد هالیوود، یهودی صهیونیستی است.»

این سایت در مقاله‌ای دیگر ادعا کرده است: «صهیونیست‌ها به دنبال شکار ستارگان سینما هستند تا از آنان در جهت تحقق اهداف سیاسی و تبلیغاتی خود به بهترین شکل ممکن سوءاستفاده کنند.»

اندیشکده «مطالعات یهود» همچنین در مقاله دیگری مدعی شده «با مطالعه و تحقیق در تاریخ هالیوود یهودی و فیلم‌های ضد اسلامی و ضد مسلمانان که در آن ساخته شده، میزان کینه‌ یهودیان نسبت به اسلام مشخص می‌شود» به طوری که معلوم می‌شود که هالیوود قصد مقابله با «مهدویت» را دارد.

در مقاله دیگری از این سایت چنین ادعا شده که «رهبران جنبش یهود قصد داشتند تا از فوتبال به عنوان ابزار آماده‌سازی جهان برای دولت یهودی بهره ببرند. در حقیقت ورزشکاران سربازانی بودند که به ماموریت‌های مشخصی اعزام می‌شدند. این یعنی تلاقی ورزش و سیاست.»

این سایت همچنین در چندین مقاله دیگری از کمپانی‌ها گوگل، فیس‌بوک، اپل و چندین شرکت مشابه دیگر به عنوان ابزار‌های در اختیار جامعه جهانی یهود نام برده است.

خلق هم‌دست برای یهودیان

اتهام همکاری با جامعه جهانی یهود، اسراییل و «یهود مخفی» از جمله بهانه‌ها و دست‌آویز‌های مقام‌‌های جمهوری اسلامی به منظور بازداشت و زندان و حتی اعدام گروهی از افراد بوده‌ که روحانیون حاکم بر ایران با آنها نه‌تنها رابطه خوبی نداشته، بلکه مدت‌ها مترصد بهانه‌ای به منظور حذف و برخورد با این افراد و جریان‌ها بوده‌اند.

«محمد مصدق»، یکی از نخست‌وزیران دوره پهلوی از جمله کسانی است که اندیشکده «مطالعات یهود» از رهگذر پیوند زدن او به اسراییل، وی را فردی وابسته به «صهیونیست‌ها» معرفی کرده است.

«همایون صنعتی‌زاده»، نویسنده، مترجم و پژوهشگر ادیان و انتشارات فرانکلین، «محمدسعید حنایی کاشانی»، فیلسوف عضو حلقه کیان، «محسن ثلاثی»، مترجم، «خشایار دیهیمی»، مترجم، «بدیع‌الزمان فروزانفر»، ادیب و پژوهشگر ادبی، «شجاع‌الدین شفا»، ادیب، پژوهشگر و مترجم و «اسدالله علم»، وزیر دربار و نخست‌وزیر «محمدرضا شاه» از جمله شخصیت‌های مشهور در ایران هستند که از سوی این اندیشکده با اتهام رابطه با اسراییل یا جامعه جهانی یهود مواجه شده و هر یک به عنوانی ماموری در خدمت این جامعه معرفی شده‌اند.

این سایت در مقالات متعدد دیگری خاندان پهلوی و دولت‌مردان دوره پهلوی را به نوعی کارگزار جامعه جهانی یهود و در خدمت اسراییل معرفی کرده است.

این سایت حتی ادعا کرده است: «محافل یهودی با برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله، و تغییر تاریخ و تقویم هجری شمسی به تاریخ ظاهراً شاهنشاهی و در واقع تقویم یهودی سعی در تعقیب مقاصد خود داشتند.»

نفی هولوکاست

اندیشکده «مطالعات یهود» بخش دیگری با عنوان «افسانه هولوکاست» دارد که در آن چندین مقاله در نفی این کشتار جمعی از سوی نازی‌ها منتشر کرده است.

این اندیشکده مدعی شده که «داستان هولوکاست باعث سرازیر شدن ده‌ها میلیارد دلار کمک از ط‌رف امریکا و بیش از این مقدار به عنوان غرامت از طرف آلمان [به جیب یهودیان] شده است.»

آن‌طور که این سایت ادعا کرده است: «هولوکاست، آتش صهیونیسم یهودی را در سرتاسر جهان برافروخت. بازخوانی هولوکاست، یهودیان جهان را یکپارچه ساخت و حجم انبوهی از حمایت مالی و سیاسی را که برای تاسیس و تداوم حیات اسراییل ضروری بود، از طرف ایشان فراهم ساخت.»

این سایت نوشته است: «امروزه هولوکاست به مثابه یک دین جدید در غرب مطرح گشته و چنان تقدسی یافته که نقد هولوکاست و حتی تردید در واقعیت آن می‌تواند پیگرد قضایی در پی داشته باشد» و «تل‌آویو با استفاده از اقدامات ادعایی نازی‌ها قوانینی را به جامعه جهانی تحمیل کرده تا نادیده گرفتن حوادث موهوم هولوکاست و مصیبت‌های یهودیان جرم شناخته شود.»

پروژه یهودی‌ستیزی در ایران

بررسی بیش از هزار مقاله و یادداشت منتشر شده در این سایت و معرفی و ایجاد امکان دانلود ده‌ها کتاب علیه یهودیان و اسراییل که همگی آنها مورد حمایت مالی و معنوی سپاه پاسداران و بسیاری دیگر از نهاد‌های سیاسی و دینی در جمهوری اسلامی است، نشان از این واقعیت غیرقابل انکار دارد که پدیده یهودی‌ستیزی در نظام روحانیون حاکم بر ایران به امری دولتی تبدیل شده که شکل دیگری از تروریسم دولتی در جهان علیه یهودیان است.

این رویکرد را می‌توان در یکی از آخرین مقالات اندیشکده «مطالعات یهود» دید که قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی «قدس» را یکی از «شخصیت‌های ضد یهود» معرفی می‌کند که اسراییل نیز در کشته شدن وی در بغداد نقش داشته است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

وبینار یهودی‌ستیزی ایران‌وایر: مهدی بازرگان فکر می‌کرد «صهیون» اسم فامیل بنیانگذار «صهیونیسم» است!

به گفته «شارون نظریان» جمهوری اسلامی ایران، امروز، حامی شماره یکِ یهودی‌ستیزی و انکار هولوکاست در جهان است: «هیچ حکومت دیگری این‌گونه، یعنی بی‌درنگ و ‌‌بی‌تردید، در رسانه‌ها و بیانیه‌های رسمی خود، از ادبیات مرسوم یهودی‌ستیزی، به منظور توهین و افترا به یهودیان و به اسراییل و با هدف انکار هولوکاست، استفاده نمی‌کند. ما دیده و شنیده‌ایم که رهبران ایران از نابودی یهودیان گفته‌اند و از این‌که می‌خواهند آن‌ها را به دریا بریزند. رژیم ایران، هر سال، در انکار هولوکاست مسابقه‌ کاریکاتور برگزار می‌کند. این کارها را هیچ حکومتی در دنیا انجام نمی‌دهد.»

مهران براتی
اخبار

یهودی ستیزی در ایران ؛ داستان تبعیض و نقض حقوق شهروندی

در چهار دهه‌ حاکمیت جمهوری‌اسلامی در ایران، اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی با تبعیض‌های گوناگونی مواجه بوده‌اند. برخی از این تبعیض‌ها در قوانین و برخی در تفسیر مسئولان از قوانین و اجرا قابل پیگیری است. با نگاهی گذرا به وضعیت استان‌هایی که جمعیت اقلیت‌ها در آن‌ها بیشتر است و تفاوت سطح توسعه‌یافتگی در آن‌ها به نسبت دیگر استان‌ها، به‌سادگی می‌توان نشانه‌های این تبعیض را مشاهده کرد.

در چهارمین قسمت از برنامه لایو اینستاگرامی «ما ایرانیم»، با آقایان «مهران براتی» فعال سیاسی و «بهنام قلی‌پور» روزنامه‌نگار، درباره این تبعیض‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم. «ما ایرانیم» عنوان لایو اینستاگرامی «ایران‌وایر» با موضوع اقلیت‌های مذهبی، دینی و قومی است. این برنامه هر شنبه ساعت ۱۹ به وقت ایران آغاز می‌شود. ایران‌وایر تلاش می‌کند با کمک کارشناسان، تصویر روشنی از آن‌چه در این سال‌ها بر سر اقلیت‌ها آمده، ارائه دهد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021