بی‌خبری از وضعیت صبا سفیدی؛ تداوم فشار بر شهروند بهایی

کیان قابتی: در روزهای گذشته جامعه جهانی بهایی در بیانیه‌ای از طرح رهبران ایران برای ثروت‌اندوزی با تصرف اموال بهاییان اظهار نگرانی کرد. در این بیانیه به تصرف و توقیف سیزده مزرعه آبی متعلق به بهاییان روستای «کتا» در استان کهگیلویه و بویراحمد، مصادره زمین‌های کشاورزی در روستای «روشنکوه» مازندران، مصادره املاک شش بهایی در سمنان و توقیف یک باب آپارتمان متعلق به یکی از بهاییان ساکن مازندران از سوی ستاد اجرایی فرمان امام اشاره شده است.

همچنین طی چند ماه گذشته، آزار و دستگیری شهروندان وارد فاز جدیدی شده و شدت گرفته است؛ به طوری که از زمان تصدی پُست ریاست‌جمهوری توسط «ابراهیم رئیسی» ده‌ها شهروند بهایی در شهرهای مختلف ایران از تهران، شیراز، تبریز تا ماهشهر، بابل، قائمشهر با بازرسی منازل، بازداشت، محاکمه، صدور و اجرای حکم مواجه بوده‌اند. این اقدامات در حالی صورت گرفته که در هیچ کدام از موارد مذکور، مسئولین ذی‌ربط حاضر به پاسخ‌گویی روشن و صریح به بهاییان نبوده‌اند و بازداشت‌شدگان و خانواده‌های ایشان تا زمان آزادی در وضعیت بلاتکلیف نگه داشته شده‌اند. 

«صبا سفیدی» از جمله شهروندان بهایی است که بیش از چهل روز در بازداشت نگه داشته شده است. از این شهروند بهایی به‌جز چند دفعه تماس کوتاه تلفنی با مادرش که در هیچ‌کدام از تماس‌ها به او اجازه صحبت در مورد اتهام وارده و محل نگهداری داده نشده، خبر دیگری نیست. از اتهام، وضعیت و محل بازداشت این شهروند بهایی هم هیچ اطلاعی در دست نیست. 

چگونه صبا سفیدی بازداشت شد؟

ابتدا، در روز پنجشنبه ۸ مهرماه ماموران امنیتی با مراجعه به منزل صبا سفیدی، محل مذکور را به طور کامل تفتیش و بعضی وسایل شخصی و مذهبی نامبرده را ضبط کردند. چندی بعد، این شهروند بهایی جهت پاره‌ای توضیحات به شعبه دو دادسرای شهید مقدس احضار شد که پس از چند ساعت پرسش و پاسخ آزاد شد. بار دیگر، صبا سفیدی با ابلاغیه رسمی به دلیل «اتهام انتسابی» به دادسرای شهید مقدس احضار شد. مشخص نیست، مراد از اتهام انتسابی چه اتهامی بوده است. صبا سفیدی پس از حضور در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین در تاریخ ۲۱ دی ‌ماه  بازداشت شد.

وضعیت صبا سفیدی در بازداشت چگونه است؟

یک منبع نزدیک به صبا سفیدی به ایران وایرگفت: «در طی چهل روز گذشته، خانواده صبا به مراجع مختلف قانونی و مسئولان قضایی دادسرا مراجعه کردهاند حتی دو بار هم در ملاقاتهای مردمی قوه قضائیه با معاونت دادستان دیدار کردند ولی تاکنون هیچ مرجعی، پاسخ روشن و صریح در مورد اتهام، محل نگهداری یا مدت قرار بازداشت صبا به آنها نداده است. صبا با حضور فردی در کنارش، سه چهار دفعه تماس تلفنی بسیار کوتاه داشته است و با ملاقات حضوری هم مخالفت کردهاند. همهی اینها موجب شده تا خانواده نگران وضعیت جسمانی و سلامت او شوند. متاسفانه تاکنون به وکیل صبا هم اجازه دسترسی به پرونده و ملاقات با موکلش را نداده اند.»

به چه بهانه ای بازداشت صبا سفیدی تداوم پیدا کرده است؟

این فرد در ادامه گفت که در هفته گذشته از طرف دادسرا به خانواده صبا گفته شد که به دلیل اعتراض دخترشان، بررسی اعتراضیه او بیست تا سی روز دیگر طول خواهد کشید و خانم سفیدی تا اعلام نتیجه بررسی، در بازداشت خواهد بود. یکی دو روز بعد، صبا با خانوادهاش تماس میگیرد از دادن اعتراض و بررسی آن، اظهار بی اطلاعی میکند. همین موجب میشود تا مادر صبا به دادسرا مراجعه کند. در دادسرا، مسئول مربوطه به خانم سفیدی اظهار میدارد که نامه جهت بررسی به دادگاه انقلاب شعبه خیابان معلم فرستادهاند و منتظر پاسخ آنها هستند. شماره نامه را هم به مادر صبا میدهد.

در دادگاه انقلاب معلم، مسئول ذی ربط از دریافت نامهای با شماره مزبور بی اطلاعی میکند و به مادر صبا میگوید که اصلا پرونده های امنیتی مثل پرونده دخترش به آنجا نمی آید و در همان دادسرای شهید مقدس بررسی میشود. 

این اظهارات ضد و نقیض مسئولان موجب سردرگمی و نگرانی خانواده صبا سفیدی در مورد وضعیت دخترشان شده است.

شهروندان بهائی در ایران از چه حقوقی برخوردارند؟

پیروان آیین بهائی در ایران بزرگترین اقلیت دینی محسوب میشوند اما به دلیل اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی، آنها را به عنوان اقلیت رسمی نمیشناسد در چهل سال گذشته، از سوی رهبری نظام اسلامی حاکم در ایران از بسیاری حقوق شهروندی مانند حق تحصیلات عالیه، حق کار در اماکن دولتی، اجرای مراسم مذهبی و آزادی بیان محروم بوده اند. 

نقض حقوق شهروندان بهائی در حالی صورت گرفته که ایران همواره مدعی رعایت حقوق بشر بوده و یکی از امضاء کنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر است. طبق ماده هجده اعلامیه جهانی حقوق بشر «هر کس حق دارد که از آزادی فکر وجدان و مذهب بهره مند شود .این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و نیز متضمن اظهار عقیده و ایمان میباشد و همچنین شامل تعلیمات و اجرای مراسم دینی است.هر کس میتواند از این حقوق  منفردا یا اجتماعا و به طور کلی خصوصی یا عمومی برخوردار شود.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

کارگاه پوسترسازی در شیراز با هدف نفرت‌پراکنی علیه بهاییان

در پی اوج‌گیری آزار و فشار بر پیروان آیین بهایی در چند ماه گذشته در ایران که شامل صدور احکام حبس، بازداشت موقت، آغاز محکومیت، اخراج از محل کار، پلمب محل کسب، مصادره و فروش زمین‌های روستاییان بهایی و ممانعت از تحصیلات دانشگاهی بود، حکومت ایران با استفاده از امکانات رسانه‌ای و عمومی دشمنی و نفرت علیه شهروندان بهایی را هم افزایش داده است.

اخبار

مصادره املاک بهاییان یک روستا در مازندران؛ جزییات دردناک یک سرکوب

ساکنان بهایی یک روستا در استان مازندران را حدود ۱۰ سال پیش از این روستا راندند و زمین‌ها و خانه‌هایشان را مصادره کردند. آن‌ها به هر مرجعی در مازندران و تهران شکایت بردند حکمی سخت‌تر دریافت کردند و سرانجام حکم توقیف و مصادره اموال‌شان عملی شد. نگاهی به آنچه در این ده سال بر این روستاییان گذشت در واقع مروری است بر پیشینه چند دهه‌ای سرکوب بهاییان در ایران.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021