شیوا خلیلی، شهروند بهایی به یک سال حبس محکوم شد

دادگاه انقلاب بابل در استان مازندران شیوا خلیلی، شهروند بهایی را به یک سال زندان محکوم کرده است.

محمدهادی عرفانیان، وکیل خانم خلیلی، روز شنبه ۲۷ آذر در توییتی با اعلام این خبر نوشته که موکلش به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی محکوم شده است.

این وکیل دادگستری همچنین گفته  تلفن همراه شیوا خلیلی به عنوان «آلت جرم» از سوی ماموران امنیتی و قضایی ضبط شده است.

خانم خلیلی روز سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه امسال در پی احضار تلفنی به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بابل بازداشت و یک روز بعد با تودیع قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی  آزاد شده بود.

حکومت جمهوری اسلامی دین بهاییت را به رسمیت نمی شناسد و در ۴ دهه گذشته شهروندان بهایی ایران که شمار آن‌ها ۳۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود به دست نهادهای امنیتی و قضایی آماج بازداشت، زندان و اعدام قرار گرفته‌اند.

جامعه جهانی بهایی پیش از این هشدار داده بود که جمهوری اسلامی برنامه‌ای را آغاز کرده که هدف آن حذف سیستماتیک بهاییان به عنوان بخشی از جامعه ایران است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

محرومیت از حق تحصیل بهاییان؛ سیاست تغییرناپذیر جمهوری اسلامی

به روال سال‌های گذشته، با اعلام نتایج آزمون سراسری امسال دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی کشور، جوانان بهایی بار دیگر از تحصیلات دانشگاهی محروم شدند.

هر چند بیش از ۱۵ سال است که به پیروان آیین بهایی پس از یک دوره محرومیت ۲۲ ساله، اجازه شرکت در کنکور سراسری داده شده ولی محرومیت از تحصیلات دانشگاهی برای بهاییان ایران به شکل دیگری هم‌چنان ادامه داشته است.

اخبار

سیمین فهندژ: می‌خواهند با افزایش فشارها، جامعه بهایی را از پا بیاندازند

با پایان یافتن تعطیلات نوروزی، در روزهای گذشته بیش از ۲۵ شهروند بهایی در شهرهای شیراز، مشهد، بندرعباس و کرج بازداشت و احضار شدند یا منازل آن‌ها مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت.

این اقدام وزارت اطلاعات و قوه قضاییه ایران در زمانی انجام شد که کشور با آغاز موج چهارم شیوع بیماری کرونا مواجه است و اکثر شهرها در وضعیت پرخطر و قرمز قرار دارند.

زندان‌ها از پر ریسک‌ترین مکان‌های ابتلای بیماری به‌شمار می‌روند. حضور ماموران وزارت اطلاعات در منازل بهاییان و تفتیش لوازم منزل آن‌ها هم مغایر پروتکل‌های بهداشتی است که مسوولان بهداشتی کشور بر آن تاکید می‌کنند.

«ایران‌وایر» در همین رابطه با «سیمین فهندژ»، نماینده جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد گفت‌وگو کرده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021