حاکمیت جو امنیتی در آزادشهر در پی عزل امام جمعه اهل سنت

عکس امام جمعه
در پی عزل مولانا «محمدحسین گرگیج»، امام جمعه اهل سنت آزاد شهر در استان گلستان، گزارش‌ها از حاکمیت جو امنیتی و استقرار نیروهای یگان ویژه در این شهر حکایت دارند.

پایگاه خبری «رصد بلوچستان» با انتشار ویدیوهایی خبر داده است که نیروهای یگان ویژه در نزدیکی منزل مولانا گرگیج مستقر شده‌اند.

امروز جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰، نماینده ولی فقیه در استان گلستان مولانا گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر را عزل و در حکمی، امام جمعه جدیدی را برای این شهر منصوب کرد.

در حکم صادره نماینده ولی فقیه آمده است که علت عزل او، حوادث ناگوار مربوط به نماز جمعه اهل سنت آزادشهر بوده و مولوی «نعمت‌االله مشعوف» به جای او منصوب شده است.

مولوی محمدحسین گرگیج در نماز جمعه شهر آزادشهر با اشاره به ازدواج امام سوم شیعیان با «شهربانو»، گفته بود: «مادر امام زین‌العابدین، دختر یزدگرد بود و عمربن خطاب پس از فتح ایران، او را به ازدواج امام حسین درآورد و ۹ امام پس از آن نیز از همین نسل به وجود آمده‌اند. در نتیجه اگر خلافت عمربن خطاب را نپذیریم، اعتبار امامان و نسب آنان را زیر سوال برده‌ایم.»

این اظهارات با واکنش محافل تندرو مذهبی ایران روبه‌رو شد. گرگیج پس از این واکنش‌ها، با اعلام این که سخنانش تحریف شده‌اند، گفت قصدش از بیان این سخنان، اعتراض به توهین‌هایی بوده است که به خلیفه دوم مسلمانان در «ایام فاطمیه» در ایران می‌شود.

بر اساس گزارش رصد بلوچستان، شهروندان اهل سنت استان گلستان با عزل مولانا گرگیج مخالفت کرده و نماز جمعه این هفته با امامت او برگزار شده است.

گروهی تحت نام «مزاران بلوچ» نیز اعلام کرده که در حال رصد تحرکات نیروهای امنیتی است و قصد دارد از حامیان مولانا گرگیج در مقابل نیروهای حکومت جمهوری اسلامی دفاع کند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

بازخوانی قتل سیاسی ماموستا ربیعی؛ جسد خونین و «مرگ طبیعی»

«محمد ربیعی» یکی از روحانیون سنی بود که در دوران قتل‌های زنجیره‌ای در اواسط دهه ۱۳۷۰ شمسی کشته شد. پرونده او از نگاه همسر و خانواده‌اش همچنان باز است و آنان کماکان خواستار مشخص‌شدن چگونگی قتل و محاکمه قاتلان او هستند.
«ایران‌وایر»، در یک گفت‌وگوی اختصاصی با خانواده ماموستا محمد ربیعی و همچنین برخی از یاران و نزدیکانش به زندگی و چگونگی قتل این روحانی اهل سنت در دوران قتل‌های زنجیره‌ایِ اواسط دهه هفتاد شمسی پرداخته است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021