بازداشت دو شهروند بهایی ساکن یزد برای تحمل دوران محکومیت

«میترا بندی امیرآبادی» و «هیوا یزدان مهدی‌آبادی»، دو شهروند بهایی ساکن یزد در خانه‌های خود بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت ۸ ماهه خود به زندان یزد، منتقل شده‌اند.

خبرگزاری هرانا ضمن اعلام این خبر نوشته است که این دو شهروند بهایی روز دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰، بازداشت شده‌اند.

این دو شهروند بهایی در خردادماه ۱۳۹۹ بازداشت و به مدت ۳ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات یزد نگهداری می‌شدند و سرانجام در شهریورماه ۹۹ با قرار تودیع وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شدند.

پس از آزادی به قید وثیقه، شعبه دوم دادگاه انقلاب یزد، به ریاست «رضا جواد موسوی» آن‌ها را به همراه ۲ شهروند بهایی دیگر مجموعا به ۱۳ سال و ۴ ماه حبس محکوم کرد. اتهامات وارد شده به این شهروندان بهایی «عضویت در گروه مخالف نظام (بهائیت) و  تبلیغ علیه نظام» عنوان شده بود.

در آبان‌ماه سال جاری نیز، شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر یزد، رای به تبرئه این شهروندان از اتهام «عضویت در گروه مخالف نظام» داد و حکم حبس هر یک از آن به ۸ ماه حبس تعزیری کاهش یافت.

خانم‌ها بند امیرآبادی و یزدان مهدی‌آبادی پیش از این نیز سابقه بازداشت و حبس داشته‌اند.

هیوا یزدانی مهدی آبادی (بهی فر) در آذرماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی به دلیل «تدریس موسیقی به کودکان» بازداشت و به زندان یزد منتقل شد. او در دی‌ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شد. یک منبع مطلع در خصوص حکم پیشین این شهروندان به خبرگزاری هرانا گفته بود: «خانم بندی امیرآبادی و خانم یزدان مهدی‌آبادی پیش‌تر با هم بازداشت شده و نهایتا توسط دادگاه به حبس تعلیقی محکوم شده بودند. مدت این محکومیت نیز چندی قبل به پایان رسید.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

نمایی از خانه های بهاییان در روستای روشنکوه
اخبار

نیروهای امنیتی زمین‌های کشاورزی بهاییان روستای «روشنکوه» را تصرف کردند

به دنبال افزایش فشار بر بهاییان ایران از طریق مصادره و تخریب اموال منابع آگاه از تصرف زمین‌های کشاورزی بهاییان روستای روشن‌کوه در استان مازندران توسط نیروهای امنیتی خبر می‌دهند.

اخبار

محرومیت از حق تحصیل بهاییان؛ سیاست تغییرناپذیر جمهوری اسلامی

به روال سال‌های گذشته، با اعلام نتایج آزمون سراسری امسال دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی کشور، جوانان بهایی بار دیگر از تحصیلات دانشگاهی محروم شدند.

هر چند بیش از ۱۵ سال است که به پیروان آیین بهایی پس از یک دوره محرومیت ۲۲ ساله، اجازه شرکت در کنکور سراسری داده شده ولی محرومیت از تحصیلات دانشگاهی برای بهاییان ایران به شکل دیگری هم‌چنان ادامه داشته است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021