برندگان مسابقه ما ایرانیم مشخص شدند؛‌ روایتی تازه از زندگی اقلیت‌های دینی ایران

مسابقه ما ایرانیم
اولین دوره مسابقه «ما ایرانیم» با معرفی نفرات برتر به پایان رسید. در این مسابقه که با همراهی سایت‌های «ایران‌وایر» و «ادیان ایران» برگزار شد،‌ شرکت‌کنندگان هم‌زیستی جامعه اقلیت‌های ایرانی را روایت کردند. برخی گزارش نوشتند و دیگرانی با تصاویر و ویدیوهایی، ما را در بخش‌هایی از زندگی اقلیت‌های دینی سهیم کردند. برخی به سادگی روایت‌گر آیین‌ها و رسوم اعتقادی مذاهب و ادیان مختلف بودند و گروهی دیگر شرایط اجتماعی اقلیت‌های مذهبی را توصیف کردند؛ مثل دشواری‌ها در برگزاری مراسم آیینی یا حتی ممنوعیت‌های عجیب درباره اماکن مذهبی‌ خود. روایت‌هایی که به مسابقه «ما ایرانیم» رسیده‌اند، تنها درباره اقلیت‌های شناخته شده در قوانین جمهوری‌اسلامی نیستند بلکه شامل گزارش‌هایی از زندگی گروه‌های دیگر اقلیت، از جمله بهاییان و خداناباوران نیز می‌شود.

این روایت‌های دست‌اول را به مرور در سایت‌های «ایران‌وایر» و «ادیان‌ایران» با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

***

هیات‌ داوران پس از بررسی آثار ارسالی به مسابقه «ما ایرانیم»، شرکت‌کنندگان زیر را به عنوان برنده جوایز نقدی انتخاب کرد. برای حفظ حریم خصوصی شرکت‌کنندگان، نام مستعار آن‌ها در این خبر آورده شده است.

اگر نام شما جزو برندگان مسابقه «ما ایرانیم» قرار دارد، لطفا برای دریافت جایزه با ایمیل [email protected] در تماس باشید.

در ادامه این خبر، نام برندگان و بخش کوتاهی از مقالات ارسالی آن‌ها را می‌خوانید. این مقالات به مرور منتشر خواهند شد.

برندگان جوایز ۴۰۰ دلاری

۱.هناوید:

«هناوید» گزارشی درباره اهالی «یارسان» در شهرستان مراغه نوشته است. او سراغ پیروان این دین رفته و وضعیت آن‌ها را از نزدیک بررسی کرده است.

۲. موسی:

«موسی» گزارشی از کنیسه «حییم» در تهران نوشته است. او این مکان مقدس ۱۰۸ ساله را با جزییات توصیف کرده و برای ارایه جزییات بیشتر، با راهنمای کنیسه هم‌کلام شده است.

۳. س.م:

این شرکت‌ کننده درباره نقش و اهمیت معماران ارمنی در معماری معاصر ایران مقاله‌ای نوشته است. او ضمن توضیح دلیل اهمیت این افراد، به توضیحاتی درباره هرکدام از معمارهای ارمنی و دلیل اهمیت آن‌ها پرداخته است.
به جز این مقاله، عکس‌هایی از آیین‌های ارامنه ایران نیز توسط این شرکت‌کننده فرستاده شده است.

۴. تورج:

این شرکت‌کننده به موضوع خداناباوران در جمهوری اسلامی پرداخته است؛ گروهی که به گفته او، جمهوری اسلامی آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد،‌ آمار رسمی درباره‌ آن‌ها وجود ندارد و صدای اعتراض‌شان نیز به جایی نمی‌رسد.

۵. رضا:

«رضا» عکس‌هایی از کنیسه‌ «یوسف‌آباد» و آگهی ترحیم اولین شهید ارامنه ایران فرستاده و تاکید کرده است که اماکن اقلیت‌های مذهبی در ایران اجازه نصب تابلوهای بزرگ بر سردر خود ندارند.

۶. الهام:

این شرکت‌کننده گزارشی از چگونگی برگزاری مراسم عروسی اهل سنت در شهر کوچک «بستک» نوشته است. این‌ طور که نویسنده مقاله نوشته، قرار داشتن در معرض فرهنگ‌ها و شرایط مختلف باعث نشده است تا این مردم برگزاری مراسم سنتی را فراموش کنند.

برندگان جوایز ۳۰۰ دلاری

۷. تبسم:

این شرکت‌ کننده گزارشی درباره یهودیان در محله «سیروس» تهران و اماکن مربوط به آن‌ها نوشته است؛‌ منطقه و اماکنی که به دلیل مهاجرت گسترده این گروه، رو به تخریب و فراموشی هستند.

۸. مرمره:

این شرکت‌ کننده گزارشی درباره پیروان «مندایی‌» و دشوارتر شدن برگزاری مراسم سنتی توسط آن‌ها نوشته است. او در گفت‌وگو با برخی از پیروان این دین در خوزستان، خشک‌سالی و کاهش «دبی» رود «کارون» و شیوع کرونا را در این امر موثر می‌داند.

برنده جایزه ۲۰۰ دلاری

۹. فرشته: مقاله‌ای در مورد حقوق بهاییان

این شرکت‌ کننده درباره وضعیت بهاییان در ایران مقاله‌ای نوشته و در آن به چگونگی برگزاری مراسم و برنامه‌های آن‌ها اشاره کرده است.

او هم‌چنین تاکید کرده است که جمهوری اسلامی چه برخوردی با پیروان این دین دارد و چه‌گونه از برگزاری مراسم آن‌ها جلوگیری می‌کند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

با یک اقلیت رو به انقراض در ایران آشنا شوید؛ ذکری‌ها

اقلیت ذکری‌ در سیستان و بلوچستان ایران به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از سرکوب‌های رسمی و غیررسمی، به صورت پنهان زندگی می‌کنند. بسیاری از آن‌ها طی سال‌های گذشته مجبور به مهاجرت به پاکستان شده‌اند.

این گزارش در گفت‌وگو با فردی تهیه شده است که خانواده او تا دهه ۱۳۶۰ شمسی به این آیین باورمند بودند و برای مسلمان‌ شدن تحت فشار قرار گرفتند.

مسابقه ما ایرانیم
اخبار

ما ایرانیم؛ مسابقه‌ای با جوایز نقدی درباره اقلیت‌های دینی

سرزمین ایران در طول تاریخ محل زندگی صاحبان عقاید، اندیشه‌ها و پیروان ادیان گوناگون بوده است که در کنار هم زیسته‌اند. هنگامی که پای صحبت قدیمی‌ترها می‌نشینیم، خاطراتی شنیدنی از دوستی‌ها، گفت‌وگوها و تبادل فرهنگی میان پیروان ادیان مختلف می‌شنویم. اما بسیاری از این خاطرات در جمع‌های کوچک بیان شده‌اند و با تغییر نسل، به مرور زمان به فراموشی سپرده می‌شوند.

وب‌سایت‌های «ایران‌وایر» و «ادیان ایران» قصد دارند از زاویه دوربین یا قلم شما این هم‌زیستی را ثبت کنند. مراسم آیینی، زیارتگاه‌ها، گردهمایی‌ها و شرح آداب و سنن پیروان ادیان مختلف در ایران موضوع مورد نظر ما است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021