زندان، به خاطر مسیحی شدن

یادداشت از کیوان صمیمی- امروز صبح سومین روزی است که بهنام به همراه دو نوکیش مسیحیِ معتقد به کلیسای خانگی را برای انتقال به زندان رشت به بخش اعزام برده‌اند. روز اول گفتند مسوول مربوطه باید امضا کند ولی امروز نیامده و روز دوم هم گفته بودند باید نفری یک میلیون تومان برای آن هزینه مسافرت بدهید که دوستان ما جواب دادند، «شما می‌خواهید ما را از دوستانمان جدا کنید و پول هم می خواهید؟ یک ریال هم نمی‌دهیم». حالا ببینیم آیا امروز این انتقال پر حاشیه انجام می‌شود یا نه و همچنین آیا برای بابک و بقیه مسیحی‌شدگان هم برنامه انتقال چیده‌اند یا نه.

بهنام اخلاقی و بابک حسین‌زاده نمونه‌هایی در چند دهه گذشته از افراد بسیار زیاد مسیحی و بهایی و غیره هستند که جرمشان انتخاب یک دین دیگر در حکومت اسلامی است؛ حکومتی که کلام صریح قرآنی لا اکراه فی الدین را ندیده می‌گیرد و از تفاسیر منجمد و منسوخ شده پیروی می کند. این دو جوان و هفت نوکیش مسیحی شده دیگر، اسفند ۹۷ در کلیسای خانگی رشت بازداشت شدند و قاضی مقیسه رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بدون اجازه دادن به وکیل برای دفاع از موکلانش، تنها در ۵ دقیقه دادگاه را همراه با توهین به متهمان و تهدید برخی از آنان به اعدام به پایان برد.

حکومت به خاطر فریب دادن افکار عمومی داخل کشور و نیز ترس از مجامع بین المللی حاضر نیست در حکم های صادره برای این نوکیشان و همچنین بهائیان، حقیقت را بنویسد و جرم آنان را اعتقاد به دین و باور جدید اعلام کند ولی به صورت شفاهی همیشه به زندانیانِ این ادیان می گوید، به اسلام برگردید تا شما را آزاد کنیم.

طالبانیان شیعی و داعشیان وطنی منافقانه در اوراق رسمی، جرم بهنام و بابک و بقیه نوکیشان را در ارتباط با صهیونیست‌ها ذکر کرده‌اند. همچنین بی‌سواد و وقاحت قضاتِ بندگی کننده  زر و زور و تزویر تا بدانجاست که استدلالشان مثلا در مورد ارتباط بهائیان و صهیونیزم این است که پیامبر آنان در اسرائیل مدفون است و بهائیان دنیا برای زیارت، دائما به آن جا در رفت و آمد هستند. اینان توجه ندارند که حدود ۲۰۰ سال پیش که پیشوای این دین و آیین در آنجا فوت کرد هنوز اصلا اسرائیل به وجود نیامده بود و آن محل، سرزمین فلسطین بود.

به هر صورت، این دو جوان نوکیش مسیحی هم به جرم ظاهریِ ارتباط با تشکیلات صهیونیستی، هر یک به ۵ سال زندان محکوم شده و در اوین به سر می‌برند. آنان که به دلیل طی شدن بیش از یک سوم حبس خود قانوناً می توانند از آزادی مشروط استفاده کنند بارها پس از درخواست آن و حتی درخواست مرخصی، تهدید به انتقال شده‌اند و این دو روزِ هم بهنام و دو نوکیش دیگر در اتاق اعزام به شهرستان، با برخوردهای ناشایست مسوول مربوطه مواجه شدند. ریشه‌ اکثر بی‌احترامی‌ها و کارشکنی‌ها در مورد زندانیان سیاسی و عقیدتی، دخالت‌های نابجای بازجویان امنیتی که عنوان ضابط قوه قضاییه را نیز با خود یدک می‌کشند، است. این ظلم بزرگی است که سرنوشت تعداد زیادی زندانی و خانواده‌هایشان در دست بازجویان که اکثرا هم جوان، کم تجربه، تندخو، کم‌سواد و سطحی‌نگر هستند، قرار گرفته است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

اعدام، شکنجه و زندان؛ سهم نوکیشان مسیحی از آزادی عقیده

بعد از انقلاب ۱۳۵۷ و روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران، غیرمسلمانان تحت فشار و تبعیض رسمی قرار گرفتند. اما حساسیت روی مسلمان‌زاده‌‌هایی که دین و آیین دیگری گزیده بودند، دو چندان شد.

حقوق شهروندی درحالی از نوکیشان مسیحی سلب شده است که مطابق اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی مسیحیان یکی از چهار اقلیت دینی رسمی و پذیرفته شده در ایران هستند. اما چرا حکومت جمهوری اسلامی مسیحیت را تنها شامل مسیحیان قومی (ارامنه، آشوریان و کلدانیان) و آن دسته از افرادی می‌داند که می‌توانند ثابت کنند خود یا خانواده‌‌هایشان قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ مسیحی بوده‌اند؟
این گزارش در گفت‌وگو با «فرد پطروسیان»، روزنامه‌نگار و پژوهشگر به ‌دنبال پاسخی برای این پرسش است.

اخبار

سیاست نخ‌نمای تواب‌سازی؛ این‌بار از نوکیشان مسیحی

«ناصر نورد گل‌تپه»، یکی از نوکیشان مسیحی در ایران، از دی‌ماه ۱۳۹۶ بدون برخورداری از حتی یک‌ روز مرخصی، دوران محکومیت ۱۰ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند. او علی‌رغم ابتلا به بیماری دهان و دندان و ضعف شدید بینایی، از رسیدگی پزشکی محروم مانده است. مادر این نوکیش مسیحی با انتشار ویدیویی خواهان آزادی او شده است.

این گزارش با مروری بر پرونده ناصر نورد گل‌تپه، به واکاوی سیاست‌های سخت‌گیرانه جدیدی پرداخته است که عامدانه از سوی سیستم قضایی ایران و با هدف تواب‌سازی زندانیان عقیدتی، به‌خصوص نوکیشان مذهبی، اعمال می‌شود.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021